shiuz__750 x 100 px_1

Spotkania z rolnikami

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel przebywał dziś w województwie podlaskim, gdzie podczas spotkań z rolnikami rozmawiał o najważniejszych sprawach dla tego sektora polskiej gospodarki.


Miejscem pierwszego spotkania był Park Naukowo–Technologiczny Polska–Wschód w Suwałkach. Kolejne rozmowy odbywały się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku, gdzie zorganizowano „Debatę na temat rolnictwa w województwie podlaskim". W debacie uczestniczył także sekretarz stanu Jacek Bogucki.


Podczas obu spotkań minister Jurgiel przedstawiał informacje o bieżących pracach ministerstwa.


Omówił główne cele uchwalonej już przez Sejm ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw.


- Głównym celem ustawy jest wzmocnienie ochrony ziemi rolniczej w Polsce – podkreślił minister Jurgiel i dodał, że obowiązujące dotychczas przepisy regulujące zasady nabywania nieruchomości rolnych ochrony takiej nie zapewniały. Zaznaczył, że uchwalona 14 kwietnia br. ustawa spełnia postulaty zgłaszane przez rolników
i organizacje rolnicze, a jej rozwiązania są zbliżone do tych, jakie obowiązują w innych krajach Unii Europejskiej, a tym samym przybliżają nas do europejskich standardów obowiązujących w tym zakresie.


Minister zauważył, że w zakresie dziedziczenia nieruchomości rolnych przedstawiono wiele nieprawdziwych informacji. Sugerowano np., że rolnik, sporządzając testament nie będzie pewny czy jego ziemia trafi w ręce spadkobiercy.


Podczas debaty w Białymstoku omówił m.in. sytuację na rynku mleka i wieprzowiny. Minister zwrócił uwagę na zbyt wolne jego zdaniem podejmowanie decyzji przez Komisję Europejską. W tym kontekście poinformował o polskim stanowisku jakie przedstawił w Luksemburgu w stosunku do 17 punktów określonych przez Komisje Europejską. W odniesieniu do propozycji dobrowolnego ograniczania produkcji mleka, minister podkreślił, ze ten instrument powinien być finansowany z budżetu unijnego a nie krajowego, jak to sugerowała KE. Strona polska poparła propozycję natychmiastowego zwiększenia budżetu na działania promocyjne w sektorze mleka i wieprzowiny w roku 2016. Podobnie, strona polska poparła rozważenie przez KE mechanizmów eksportowych zwracając jednocześnie uwagę na konieczność uruchomienia możliwości stosowania refundacji wywozowych, zwłaszcza w sektorze wieprzowiny i mleka.


Szef resortu przedstawił ponadto stan prac prowadzonych w celu poprawy bezpieczeństwa żywności w Polsce.


- Planowane jest powołanie Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. Koncepcja od pola do stołu stanowi bazę wyjściową do przeprowadzenia reform w sferze instytucjonalnej – podkreśli minister.


Krzysztof Jurgiel poinformował również, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad zmianą podejścia do rozwoju obszarów wiejskich. Chodzi o "Pakt dla wsi", czyli program, za który będzie odpowiedzialny cały rząd, a nie tylko resort rolnictwa


- Dokument ten stawia na zrównoważony i trwały rozwój obszarów wiejskich, który powinien pozwolić na wyrównanie poziomów życia mieszkańców wsi i miasta. Opracowanie tego dokumentu realizowane jest we współpracy z ministrem rozwoju oraz innymi resortami, tak aby można było efektywnie wykorzystać środki nie tylko PROW 20014 – 2020, ale także z polityki spójności - tłumaczył minister.


Minister zapewnił również, że biorąc pod uwagę brak przygotowania systemu wypłat przez poprzednie kierownictwo ARiMR, realizacja płatności bezpośrednich za 2015 rok przebiega sprawnie.

 

 

Źródło:

www.minrol.gov.pl


 

 Galeria:

http://www.minrol.gov.pl/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Spotkania-z-rolnikami4

 

 

Źródło
Podlaska Izba Rolnicza
http://pirol.pl

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: minister; rozwoju; jurgiel; uwagę; rolnictwa; spotkania; nieruchomości; rolnikami; ; także; wieprzowiny; sektorze; poparła; ustawy; ochrony; również; ; rolnych; obszarów; pols;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »