Pszenica czy żyto? Co jest zdrowsze? A gdybyśmy powiedzieli, że nie trzeba już wybierać? Projekt „O mały kłos – czyli czego nie wiesz o zbożach” finansowany ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych” to inicjatywa, której celem jest zwiększanie świadomości i wiedzy polskich konsumentów na temat zbóż i ich przetworów.
Świadomi i dbający o dietę oraz zdrowie konsumenci doskonale wiedzą jakie zalety mają produkty powstające z mąki pszennej i żytniej. Jednak zdecydowana większość z nich nie zdaje sobie sprawy, że nowoczesne rolnictwo ma już rozwiązanie, które będzie wstanie pogodzić zwolenników pszenicy i żyta – to pszenżyto.
Pszenżyto nie jest jedynie prostą mieszaniną dwóch najbardziej popularnych rodzajów zbóż. Historia jego powstania związana jest początkowo z chęcią uzyskania wysokiej jakości paszy dla zwierząt. W trakcie prac nad stworzeniem pszenżyta, zaczęto jednak coraz bardziej interesować się jego wykorzystaniem w przemyśle spożywczym.
Pszenżyto to najmłodsze zboże na świecie. Podobnie jak oryginalne żyto ma niskie wymagania glebowe. Charakteryzuje się też wysoką odpornością na mróz i suszę. W toku prac powstały odmiany posiadające więcej ziaren w kłosie, co sprawia, że jego produkcja jest bardzo opłacalna finansowo. Prace nad wykorzystaniem pszenżyta w branży spożywczej wciąż trwają, ponieważ nie każda jego odmiana sprawdza się w piekarnictwie.
Polska jest największym producentem pszenżyta na świecie. Polskie uprawy to 1/3 światowej produkcji. Pierwsza polska odmiana została zarejestrowana w 1982 roku. Poza Polską największymi producentami na świecie są Niemcy, Francja i Białoruś. W chwili obecnej zarejesrtowanych jest już kilkadziesiąt odmian pszenżyta.
Pszenżyto ma bardzo wysokie walory żywieniowe. W porównaniu do innych zbóż ma wysoką zawartość białka i pod względem dietetycznym wypada lepiej niż pszenica, ponieważ zawiera więcej aminokwasów egzogennych i wysoką zawartością lizyny. Mąka wytworzona z pszenżyta ma niższą zawartość glutenu. Ciasto z niej uzyskane bardziej przypomina to powstałe z mąki żytniej. Pieczywo jest pulchne i dobrze wyrośnięte. Miękisz pieczywa jest mniej kwaśny i bardziej pulchny od pieczywa żytniego.