W okresie zimowym wiele osób dokarmia ptaki, które zimują w naszym kraju. Wraz z końcem zimy warto zaopatrzyć się również w budkę lęgową, by pomóc naszym małym sąsiadom w znalezieniu odpowiedniego miejsca lęgowego.
Istnieje wiele rodzajów budek lęgowych dla ptaków. Szukając budki lęgowej, możemy spotkać modele wykonane zarówno z drewna, jak i z trocinobetonu. W ofercie sklepów są również inne bardziej wymyślne budki lęgowe i karmniki. Jak więc wybrać dobrą budkę lęgową?
Cechy dobrej budki lęgowej dla ptaków
Ptaki mają bardzo zróżnicowane potrzeby oraz wymagania dotyczące miejsca, w którym chcą złożyć jaja. Pierwszym parametrem jaki powinniśmy brać pod uwagę, jest wielkość budki lęgowej. Budka powinna być jak najbardziej dopasowana do konkretnego gatunku zarówno pod względem objętości, jak i samej wysokości czy szerokości. Możemy spotkać gatunki ptaków, dla których wysokie budki pionowe będą idealnym rozwiązaniem. Ich przeciwieństwem będą jerzyki, które lubią poziome budki lęgowe z otworem zmieszczonym po prawej lub lewej stronie przedniej ścianki.
Wybierając odpowiednią budkę lęgową, powinniśmy zwrócić uwagę na jej parametry termiczne pozwalające na wyklucie się i wychowanie piskląt. Budki wykonane z drewna powinny posiadać ścianki o grubości przynajmniej 20 mm, co gwarantuje warunki zbliżone do tych, jakie spotkają ptaki w naturalnych dziuplach. Budka lęgowa powinna również zapewniać stałą temperaturę wewnątrz.
Dla naszej wygody oraz przyszłych lokatorów domków dla ptaków możemy zadbać o łatwość czyszczenia samej budki. Wybierając model ze ściąganą lub odchylaną przednią ścianką, mamy pewność dobrego dostępu do wnętrza. Jest to pomocne tuż przed samym sezonem, gdy w łatwy sposób możemy opróżnić budkę z zeszłorocznych pozostałości.
Jednym z ważniejszych czynników, jakimi powinniśmy się kierować przy wyborze idealnego domku dla ptaków, jest również wielkość oraz kształt otworu wlotowego. Możemy spotkać się z okrągłymi oraz jajowatymi otworami wlotowymi, w zależności od przeznaczenia konkretnego modelu.
To są najważniejsze cechy dobrej budki lęgowej, która z pewnością spełni oczekiwania przyszłych lokatorów oraz zapewni niezmienione warunki lęgowe przez długie lata. Sprawdźmy jeszcze jak wybrać idealne miejsce dla budki lęgowej.
Jak wybrać najlepsze miejsce dla budki lęgowej?
Szukając odpowiedniego miejsca do zamocowania budki lęgowej, powinniśmy sprawdzić, dla jakiego gatunku ptaków jest ona przeznaczona. Każdy gatunek ma nieco inne wymagania dotyczące przede wszystkim samej wysokości. Mazurek czy krętogłów wybierają gniazda zamocowane na wysokości 2-3 m nad ziemią, muchołówki małe lubią natomiast budki zamocowane na wysokości 4-6 m. Z kolei sikorki w zależności od podgatunku wybiorą gniazda znajdujące się już nieco ponad metr nad ziemią. Możemy przyjąć, że optymalną i przede wszystkim bezpieczną wysokością do zamocowania budki lęgowej będą przynajmniej 2 metry ponad gruntem.
Szukając idealnego miejsca na przyszły dom dla ptaków, nie musimy ograniczać się tylko do drzew. Możemy wybrać również krzaki, słupy, strychy czy ściany budynków.
Jeśli zdecydujemy się zamocować budkę na drzewie, powinniśmy zrobić to z wykorzystaniem odpowiednich materiałów, jakimi są linka lub drut elastyczny. Jest to bardzo istotne, gdyż niewłaściwe zamocowanie budki do drzewa może zahamować jego dalszy wzrost lub doprowadzić do deformacji.
Przed ostatecznym zamocowaniem budki powinniśmy sprawdzić również poziom nasłonecznienia wybranego miejsca oraz kierunek wiatru. Miejsce, w którym zamocujemy budkę lęgową, powinno być o umiarkowanym poziomie nasłonecznienia oraz osłonięte od wiatru. Jeśli okaże się, że wybrane miejsce nie jest osłonięte od wiatru, możemy zamocować budkę, tak by wiatr nie wpadał do niej przez otwór wlotowy. Najlepiej, jeśli zamocujemy ją tyłem do kierunku, z którego wieje wiatr.
Przykład budki lęgowej dla jerzyka
Jerzyki są ptakami, które zdecydowaną większość życia spędzają w powietrzu. Przylatują one na dość krótki okres lęgowy do naszego kraju. Jeśli chcemy stworzyć im idealne warunki lęgowe, powinniśmy wybrać budkę lęgową typu J. Budka ta wyróżnia się szeroką podstawą o wymiarach 16x36 cm lub zbliżonych. Sam otwór ma wymiary 25x65 mm i znajduje się w prawej lub lewej części przedniej ścianki.