15 kwietnia br. odbyło się VII Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej obecnej VII kadencji. Miejscem obrad była aula Zespołu Szkół Przyrodniczych na poznańskim Golęcinie, z którą to szkołą nasza Izba aktywnie współpracuje od początku swojej działalności. Obradom przewodniczył Mieczysław Robert Łuczak - Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, natomiast sekretarzem obrad został wybrany Zbigniew Stajkowski –Wiceprezes Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
W pierwszej części obrad obecni Delegacji zapoznali się ze sposobem realizacji wniosków przyjętych przez VI Walne Zgromadzenie WIR VII kadencji oraz ze sprawozdaniem z pracy Zarządu WIR za rok 2024 i sprawozdaniem za okres od 1 grudnia 2024 do 20 marca 2025 r.
Prezes Mieczysław Robert Łuczak podkreślił, że rok 2024 rok to kolejny, trudny rok dla polskiego, jak i europejskiego rolnictwa. Rok 2024 zaczęliśmy od fatalnej w skutkach próby wdrożenia Zielonego Ładu, a kończymy na równie złym rozwiązaniu, czyli podpisaniu przez przewodniczącą Komisji Europejskiej umowy o wolnym handlu z krajami Ameryki Południowej (Mercosur). W międzyczasie, rok ten przyniósł nam kolejną suszę, powódź, pogorszenie opłacalności produkcji rolniczej, ASF, chorobę niebieskiego języka. Te wszystkie zjawiska spowodowały poczucie niepewności wśród rolników i obaw o swoją przyszłość, w sytuacji, kiedy produkcja rolnicza jest gałęzią gospodarki, która wymaga stabilizacji i długoterminowego planowania. Nasze rolnictwo jest jeszcze w sytuacji, w której mamy grupę młodych, dobrze wykształconych rolników chcących przejmować rodzinne gospodarstwa rolne, rozwijać je i inwestować. Jako Europejczycy potrzebujemy bezpieczeństwa żywnościowego, o czym chyba zapomniała Komisja Europejska mając na uwadze problemy z logistyką i przerwaniem łańcuchów dostaw podczas epidemii COVID. Mamy wrażenie, że przyszłość branży poświęcono dla zbyt ambitnych celów klimatycznych oraz globalizacji handlu dobrami przemysłowymi. W tych wszystkich kwestiach Wielkopolska Izba Rolnicza była bardzo aktywna. Należy podkreślić, że rok 2024 był pierwszym pełnym rokiem po wyborach do izb, kiedy to Zarząd WIR działał w nowym składzie. Poniżej przedstawiamy główne kierunku działań Zarządu WIR w 2024 roku:
W bieżącym okresie sprawozdawczym Zarząd WIR, jako kolegialny organ wykonawczy, koncentrował się przede wszystkim na organizacji osiemnastej edycji Wielkopolskich Forów Rolniczych. Do współpracy przy organizacji forów zaprosiliśmy branżowe związki i organizacje rolnicze oraz instytucje na co dzień pracujące na rzecz rolnictwa. Tematyka Wielkopolskich Forów Rolniczych 2025 koncentrowała się głównie wokół zagadnień związanych z aktualnym stanem wdrażania Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR 2023-2027). Podczas spotkań przekazano informacje na temat naborów wniosków, które mają się odbyć w 2025 roku, zmian dla rolników ubiegających się o dopłaty bezpośrednie oraz możliwości pozyskania nieruchomości z Zasobu Własności Rolnych Skarbu Państwa. Przedstawiona została również tematyka chorób zakaźnych i bioasekuracji w gospodarstwach rolnych, gospodarka łowiecka oraz gospodarka wodna, w tym „Wielkopolski program zapobiegania suszy rolniczej”, opracowany przez naszą Izbę. Omówiona została również sytuacja rynkowa, w tym zagrożenia wynikające z zawarcia umowy handlowej UE-Mercosur. Dodatkowo poruszono bieżące kwestie i problemy rolnictwa, które już tradycyjnie omawiane są podczas forów. Do ramowej tematyki doszły jeszcze kwestie lokalne, które wynikają ze specyfikacji rolnictwa danego subregionu, produkcji czy też podmiotów, z którymi rolnicy współpracują. Spotkania miały formę prelekcji połączonych z debatą, podczas której uczestnicy mogli uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
Sprawozdania zostały przyjęte przez Walne Zgromadzenie bez zastrzeżeń. Dalej Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Krystian Szyler przedstawił wniosek o udzielenie absolutorium Zarządowi Wielkopolskiej Izby Rolniczej za rok 2024. Komisja analizując sprawozdanie z działalności finansowej stwierdziła, że zostało ono opracowane bardzo skrupulatnie, za co należy się uznanie pracownikom działu księgowego. Odnosząc się do działalności statutowej, Komisja uważa, że sprawozdanie zawiera zdecydowaną większość podejmowanych i realizowanych działań Wielkopolskiej Izby Rolniczej w 2024 r. Zawiera inicjatywy Zarządu jak i Rad Powiatowych WIR. Opisuje realizację planu działań Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Walne Zgromadzenie po przedstawieniu wniosku wraz z uzasadnieniem o udzielenie Zarządowi absolutorium za rok 2024 Walne Zgromadzenie przyjęło wniosek jednogłośnie.
Dalej Walne Zgromadzenie przyjęło: Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z działalności w II półroczu 2024 roku, zatwierdziło sprawozdania komisji problemowych za rok 2024, zatwierdziło plany pracy komisji problemowych na rok 2025 oraz przyjęło uchwałę w sprawie zmian w budżecie Wielkopolskiej Izby Rolniczej na rok 2025.
W tej części obrad Walne Zgromadzenie przyjęło jeszcze kilka wniosków:
Rady Powiatowej w Koninie
- Wystąpić do Ministra Środowiska za pośrednictwem KRIR o uczestnictwo przedstawicieli izb rolniczych w pierwszym szacowaniu szkód łowieckich.
Uzasadnienie: W poprzednich latach rolnicy mogli zwrócić się o uczestnictwo delegata do izby rolniczej już w pierwszym szacowaniu szkód łowieckich. Przed kilku laty zmieniono ten przepis i zgodnie ze zmianą dopiero w procedurze odwoławczej uczestniczą delegaci izb rolniczych. Rzadko zdarza się jednak odwoływanie przez rolników i dlatego potrzebna jest im pomoc już na etapie pierwszego szacowania.
- Wystąpić do Ministra Środowiska za pośrednictwem KRIR o objęcie odszkodowaniami Skarbu Państwa szkód wyrządzanych w uprawach rolnych przez żurawie i dzikie gęsi.
Uzasadnienie: Z każdym rokiem zwiększa się liczba ptaków, które wyrządzają co raz większe szkody w uprawach rolnych. Niestety są one pod ochroną i dlatego konieczne przyjęcie rozwiązań systemowych, które unormują ten problem. Takim rozwiązaniem byłoby rozszerzenie ustawowej odpowiedzialności skarbu państwa na szkody wyrządzone przez ptactwo.
Rady Powiatowej w Turku
Na wniosek rolników z powiatu tureckiego zwracamy się o wystąpienie do Ministra Rolnictwa za pośrednictwem KRIR o przywrócenie terminu między wycieleniami krów z 320 dni na 280 dni oraz umożliwienie rejestracji cieląt urodzonych przez jałówki, w wieku 22 miesięcy.
Dotychczas uznawany okres międzywycieleniowy dla krów wynosił 280 dni. Od kilku miesięcy został on wydłużony do 320 dni. Rolnicy nie zgadzają się z taką zmianą, gdyż uniemożliwia ona prawidłowe zgłaszanie wycieleń w przypadku krów, które zacielają się bardzo łatwo, niekiedy już w 3 tygodnie po wycieleniu. Dodać należy, że niektóre krowy mają tendencję do szybszych wycieleń. Zatem uniemożliwianie rolnikom zacielenia krowy już przy pierwszej rui po porodzie, skutkuje niekiedy zatrzymaniem płodności na dłuższy czas. Dlatego konieczne jest przywrócenie dotychczasowego terminu 280 dni.
Jednym z kryteriów, które kwalifikują jałówkę do zacielenia, jest jej wiek. Obecnie ARiMR nie uznaje u jałówek wycieleń wcześniejszych, niż w wieku 24 miesięcy, tj. zacielonych najwcześniej w 15 miesiącu życia. Nie jest brana pod uwagę ani waga, ani kondycja zwierząt. Obecny postęp genetyczny i hodowlany umożliwia uzyskanie jałówek gotowych do krycia już w wieku 13-14 miesiąca życia. Zgodnie z aktualną wiedzą i praktyką hodowlaną, jest to najlepszy wiek, aby dokonać pierwszego zacielenia jałówki, co pozwoli na osiągnięcie lepszych parametrów zdrowotnych i produkcyjnych w przyszłości. Umożliwienie bezproblemowej rejestracji cieląt od jałówek wycielonych po 22 miesiącu życia pozwoliłoby dostosować obecnie obowiązujące przepisy do aktualnego poziomu rozwoju genetyki oraz uniknąć niepotrzebnych problemów administracyjnych.
Zatem zwracamy się o umożliwienie hodowcom podejmowania decyzji o tym, czy i kiedy krowa i jałówka jest gotowa do zacielenia. Decyzje te powinny być oparte na podstawie obserwacji zwierząt oraz wiedzy i doświadczenia rolnika.
Rady Powiatowej w Środzie Wlkp.
Rada wnosi, aby Wielkopolska Izba Rolnicza skierowała wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Kancelarii Premiera RP. W sprawie zmian legislacyjnych umożliwiających organizowania polowań z dziećmi poniżej 18 roku życia. W ocenie Rady zakaz polowań z dziećmi to naruszająca konstytucje bezprawna ingerencja państwa w proces wychowawcy. W ocenie Rady łowiectwo nie jest działalnością przestępczą czy demoralizującą, aby zakazywać go dzieciom. O udziale dziecka w polowaniu winien decydować tylko rodzic.
Rady Powiatowej w Pile
Zwracamy się z wnioskiem o zwolnienie rolników z obowiązku posiadania płyt obornikowych do wielkości 210 DJP. Wniosek motywujemy tym, że mimo posiadania płyty obornikowej, nie ma obowiązku przechowywania na niej obornika. Podtrzymać przy tym należy obowiązujące wytyczne dotyczące przechowywania obornika.
W drugiej części obrad Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej delegaci połączyli się zdalnie z Głównym Lekarzem Weterynarii, dr Krzysztofem Jażdżewskim. Doktor Jażdżewski przekazał, iż trwają ciągle negocjacje z Komisją Europejską w sprawie restrykcji związanych z ptasią grypą. Początkowa propozycja Komisji była bardzo radykalna i nie do przyjęcia dla strony polskiej. W odpowiedzi na nią związki branżowe hodowców drobiu przygotowały swoje rozwiązania, dużo mniej restrykcyjne, ale pozwalające na opanowanie sytuacji w zakresie dalszego rozwoju choroby. W negocjacje włączył się również Minister Siekierski oraz służby weterynaryjne. Komisja Europejska przyjęła te propozycje i poprosiła o wyjaśnienia punktów wątpliwych. Ostateczne decyzje będą podjęte na dniach. Doktor Jażdżewski omówił również kwestie związane z pryszczycą. Jak podkreślił Główny Lekarz Weterynarii w Polsce pryszczycy nie ma! Służby pilnują granicy, a wszystkie transporty zwierząt i produktów zwierzęcych są dezynfekowane. Służby przygotowują się do ewentualnego zwalczania choroby, które jest bardzo drastyczne i kosztowne. Doktor Jażdżewski zaapelował o niekupowanie zwierząt niewiadomego pochodzenia i przestrzeganie zasad bioasekuracji, które w przypadku bydła są znacząco trudniejsze aniżeli w przypadku drobiu, czy trzody chlewnej. Dr Krzysztof Jażdżewski przekazał również informacje potwierdzające duże ilości martwych dzików z wirusem ASF, co zapowiada możliwość kolejnych ognisk w stadach świń. Doktor zwrócił uwagę na zbyt małą liczbę dzików deklarowaną przez koła łowieckie do odstrzału.
Z kolei Dominika Kmet, Wielkopolska Lekarz Weterynarii, która również uczestniczyła w spotkaniu zaznaczyła, że 10 kwietnia 2025 r. wydane zostało Rozporządzenie Wojewody Wielkopolskiego (w sprawie obszarów zapowietrzonych i zagrożonych) zmieniające rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów grodziskiego, kościańskiego, nowotomyskiego, poznańskiego, śremskiego, wolsztyńskiego
Negocjacje z Komisją Europejską trwają. Wojewódzka Lekarz Weterynarii przekazała że pod koniec tygodnia spodziewamy się konkretnych ustaleń z Komisji Europejskiej w sprawie ptasiej grypy.
Opracowanie: Marta Ceglarek
Andrzej Przepióra
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/