W dniach od 9 do 10 września w Instytucie Katalizy i Fizyki Powierzchni PAN (ul. Niezapominajek 21)
odbywać się będą obchody jubileuszu 50-lecia powstania Laboratorium Fitotron Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W ramach wydarzenia zaplanowano naukową konferencję tematyczną
pt. „Laboratorium Fitotron – niezbędne narzędzie badawcze w naukach rolniczych”, zwiedzanie fitotronu oraz warsztaty dla młodzieży.
Laboratorium Fitotron zostało zbudowane w latach 1966-1970 wspólnymi siłami Wyższej Szkoły Rolniczej (przemianowanej następnie na Akademię Rolniczą i później Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie) oraz Polskiej Akademii Nauk, której ówczesny Zakład Fizjologii Roślin, a obecny Instytut Fizjologii Roślin znalazł swoje miejsce właśnie w Fitotronie.
Inicjatorem powstania jedynego w Polsce, jak na owe czasy takiego Laboratorium był nieżyjący już Profesor Adam Markowski, który w latach pięćdziesiątych uzyskał dotację w wysokości 25 000 dolarów z Fundacji Rockefellera z przeznaczeniem na doposażenie inwestycji. Uczelnia oraz Ministerstwo Nauki i Oświaty nie były w stanie sfinansować z własnych środków tej inwestycji. Dzięki dodatkowym środkom przekazanym przez władze PAN (3 miliony złotych i 100 tys. złotych dewizowych) udało się sfinalizować powstanie tego unikalnego zaplecza badawczego, a zwłaszcza wyposażyć go w niezbędną aparaturę.
Laboratorium dawało możliwość wykonywania badań na roślinach w kontrolowanych warunkach termicznych, świetlnych i wilgotnościowych. Duża powierzchnia komór izolowanych od warunków zewnętrznych oraz szklarni, na której można było prowadzić uprawę tysięcy roślin wyróżniała to miejsce od innych placówek naukowych. Tego typu instytucja w owych czasach istniała w Europie tylko w Wagenningen w Holandii oraz w Kijowie- w ówczesnym ZSRR.
Budowa Fitotronu odbywała się w latach 1966-1970 przy udziale Przedsiębiorstwa Budowy Huty im. Lenina. Warunki klimatyczne były kontrolowane przez zespół urządzeń chłodniczych i sterujących. Pracownicy Akademii Rolniczej oraz Zakładu Fizjologii Roślin PAN stworzyli zespół wysokiej klasy naukowców, podejmujących trudne zadania badawcze nad poznawaniem złożonych fizjologicznych i biochemicznych procesów plonowania roślin uprawnych. Nawiązano też współpracę z naukowcami z Niemiec, Czechosłowacji, Węgier, Związku Radzieckiego czy Szwecji oraz z licznymi polskimi ośrodkami naukowymi.
WIĘCEJ: https://urk.edu.pl/index/site/3355/916