Od kontrolowania ilości paliwa zużywanego przez ciągniki czy kombajny, przez zapobieganie stratom przy używaniu środków ochrony roślin, po zabezpieczanie pojazdów i sprzętu na wypadek kradzieży – system monitoringu nie tylko ułatwia rolnikom życie, ale bezpośrednio wpływa na zwiększenie przychodów.
Coraz więcej gospodarstw rolnych w Polsce to nowoczesne przedsiębiorstwa. „Podstawą inwestycji są zaawansowane technologicznie ciągniki, które podnoszą wydajności oraz zapewniają oszczędności w użytkowaniu. Wiekowe maszyny nie dają stuprocentowej pewności, że będą w stanie pracować, gdy zajdzie taka potrzeba. Wymagają serwisowania i wielu części zamiennych, które są coraz trudniej dostępne” – zauważa Henryk Skonecki, prezes spółki Rorlrex. „Wraz z nowoczesnym sprzętem na rynku pojawiło się wiele propozycji doposażania go np. w moduły dające wgląd w parametry eksploatacyjne oraz pozwalające na optymalizację pracy. Uprawa roli przy użyciu takich maszyn jest mniej czasochłonna i kosztowna” – przekonuje Henryk Skonecki. Podobnego zdania jest Paweł Baranowski z firmy Agrohandel S.J., który uważa, że rozwiązania wykorzystujące zarówno dane lokalizacyjne, jak i informacje o warunkach pracy pojazdów oraz maszyn rolniczych, wpływają pozytywnie na wydajność i pozwalają maksymalnie wykorzystać osiągi sprzętu. Dariusz Kwakszys, IT Manager w firmie Gannet Guard Systems, zwraca z kolei uwagę na kwestię zabezpieczenia mienia na wypadek kradzieży. „Gospodarstwa rolne nie mogą pozwolić sobie na opóźnienia w pracach, gdyż generuje to wymierne straty finansowe. Dlatego system monitoringu, który pozwala na szybkie odnalezienie skradzionej maszyny, jest dla nich tak cenny” – wyjaśnia ekspert.
Dlaczego warto stosować monitoring GPS i radiowy w gospodarstwie rolnym?
1. Oszczędności na paliwie
Maszyny rolnicze wyposażone w system monitoringu mogą być lepiej kontrolowane i sprawniej zarządzane. Na podstawie odpowiednich algorytmów właściciele pojazdów są w stanie opracować najbardziej wydajne plany pracy wraz z wyliczeniem kosztów paliwa dla każdej z maszyn. „Mogą też odpowiednio zaplanować pory tankowania i zadecydować chociażby o nieprzerywaniu pracy w celu dojazdu do punktów tankowania (np. stacji benzynowych), organizując dowóz paliwa w miejsce, w którym aktualnie przebywają maszyny” – mówi Dariusz Kwakszys z firmy Gannet Guard Systems. Systemy alarmują też o gwałtownych ubytkach paliwa związanych z jego upuszczaniem przez nieuczciwych pracowników.
2. Kontrolowanie oprysków
Czujniki stosowane w systemach monitoringu mogą przekazywać m.in. informacje dotyczące ilości środka zgromadzonego w opryskiwaczu. Zaniepokojeni podwyższającymi się rachunkami za środki ochrony roślin rolnicy i sadownicy zwracają uwagę na potrzebę rozsądnego zarządzania zasobami – szczególnie w okresach nieurodzaju. A kontrolowanie ilości zużytego oprysku może obniżyć koszty prowadzenia gospodarstwa. Stały, zdalny nadzór nad poziomem środka chemicznego oraz pracą ciągnika daje pewność, że pracownik sumiennie wykonał swoje zadania, a określny areał został zabezpieczony. Zastosowanie modułu lokalizacyjnego oraz specjalnych czujników eliminuje sytuacje, w których operator opryskuje np. tylko wybraną przez siebie cześć uprawy, używając zbyt dużej lub zbyt małej dawki środków ochronnych.
3. Nadzorowanie pracowników
Kontrola pracowników podczas wytężonych prac w okresie wegetacyjnym pozwala zminimalizować straty. Odpowiedni system monitoringu umożliwia nadzorowanie wydajności poszczególnych operatorów – wraz z raportowaniem ich efektywności – a dodatkowe urządzenia zapewniają identyfikację poszczególnych pracowników, np. dzięki czytnikom kart lub tzw. pastylkom. By zyskać pewność, że pracownicy nie wykorzystują maszyn do prywatnych celów zarobkowych poza areałem właściciela pojazdu, w ramach funkcjonalności nowoczesnych systemów lokalizacyjnych gospodarze mogą zdecydować się na określenie tzw. geostref działania. Chodzi o wytyczenie obszarów (np. poprzez wskazanie konkretnych pól czy sadów), których opuszczenie przez ciągnik lub kombajn spowoduje wysłanie do właściciela ostrzegawczego SMS-a albo stosownego powiadomienia w aplikacji.
4. Zabezpieczenie na wypadek kradzieży
Maszyny rolnicze kosztują dziesiątki i setki tysięcy złotych, a wartość niektórych z nich jest nawet wyższa. System monitoringu, dzięki funkcji lokalizacji, pozwala namierzyć sprzęt, który padnie łupem złodzieja. Policjanci z wydziałów zajmujących się kradzieżami pojazdów zwracają przy tym uwagę, że najwyższą skuteczność mają rozwiązania bazujące nie tylko na sygnałach GPS, ale wykorzystujące inne, zastrzeżone częstotliwości radiowe. „Systemy radiowe są odporne na zagłuszarki częstotliwości GPS/GSM powszechnie stosowane przez złodziei. Nie można też ich zeskanować, ponieważ do chwili aktywacji nie wysyłają żadnych sygnałów. Z tego powodu złodziej nie może mieć pewności, czy np. ciągnik lub kombajn został zabezpieczony. Co więcej – moduł lokalizacyjny nie jest podłączony do zasilania i nie ingeruje w układ elektryczny, a bateria urządzenia wystarcza nawet na 5 lat. I najważniejsze – 98 proc. pojazdów jest namierzanych i odzyskiwanych w ciągu 24 godzin od zgłoszenia kradzieży” – podkreśla Dariusz Kwakszys z firmy Gannet Guard Systems.