31 stycznia br. w Wysocku Wielkim odbyło się Forum Rolnicze Powiatu Ostrowskiego, które zainaugurowało jedenastą edycję Forów Rolniczych organizowanych przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Do końca marca podobne spotkania odbywać się będą w całej Wielkopolsce. Patronat honorowy nad forami objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel.
Organizatorami spotkania w powiecie ostrowskim byli Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski oraz Wójt Gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Kuroszczyk. Głównym celem forów rolniczych jest stworzenie płaszczyzny do wymiany informacji i dyskusji na bieżące tematy dotyczące rolnictwa, stąd obecność na spotkaniach rolników i producentów rolnych oraz przedstawicieli służb, instytucji i organizacji działających w otoczeniu rolnictwa. Najbliższe miesiące przyniosą dużo zmian w zakresie dotyczącym rolników. Uruchomione zostaną nowe nabory na działania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, wnioski o dopłaty bezpośrednie składane będą przez internet, zmienią się kryteria dotyczące punktacji przy przetargach na dzierżawę gruntów z KOWR, cały kraj objęty zostanie programem działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu. W związku z ciągłym zagrożeniem wystąpienia choroby ASF i ptasiej grypy na rolnikach ciąży również obowiązek przestrzegania coraz bardziej restrykcyjnych zasad dotyczących bioasekuracji.
Spotkanie rozpoczął Prezes WIR Piotr Walkowski, którzy podsumował działania Wielkopolskiej Izby Rolniczej w tym te, podejmowane przez Radę Powiatową WIR w powiecie ostrowskim oraz podziękował w imieniu samorządu rolniczego za współpracę instytucjom i organizacjom działającym w obszarze rolnictwa. W roku ubiegłym Rada Powiatowa WIR wydała 4 opinie dotyczące obniżenia podatku rolnego, opiniowała również wnioski dotyczące odrolnienia gruntów (1 opinia) oraz dzierżawy obwodów łowieckich (20 opinii). Ponadto wydała 11 opinii rękojmi należytego prowadzenia działalności rolniczej na potrzeby ANR oraz KOWR. Przedstawiciele wskazani przez Radę Powiatową WIR uczestniczyli w komisjach przetargowych zajmujących się sprzedażą gruntów z zasobów ANR i KOWR oraz pracowali w komisjach klęskowych. Do najważniejszych wydarzeń organizowanych w ubiegłym roku na terenie powiatu ostrowskiego zaliczyć należy: Spotkanie Noworoczne Środowisk Wiejskich, ubiegłoroczne Forum Rolnicze połączone z Jubileuszem 155 lecia Kółka Rolniczego w Sobótce oraz Świętem Sołtysa oraz Forum rolniczo-łowieckie powiatu ostrowskiego. W ramach dofinansowania z KSOW realizowane były szkolenia pt. „Turystyka konna szansą na rozwój wielkopolskiej wsi” oraz „Efektywna sprzedaż w ramach rolniczego handlu detalicznego”. W lipcu ubiegłego roku WIR była współorganizatorem uroczystości upamiętniających 95 rocznicę Strajku Chłopskiego. Ponadto uczestniczyliśmy w organizacji Święta Kaczki oraz Turnieju Zrywania Kaczora w Odolanowie. Delegacje z powiatu ostrowskiego uczestniczyły w spotkaniach odbywających się na terenie Wielkopolski jak np. Śniadanie Wielkanocne Środowisk Wiejskich i Wieczerza Wigilijna Środowisk Wiejskich.
Powiatowy Lekarz Weterynarii Dariusz Hyhs omówił działania w zakresie bioasekuracji w szczególności w gospodarstwach trudniących się hodowlą trzody chlewnej i drobiu. W swoim wystąpieniu zaapelował o świadomą bioasekurację. Zaznaczył, że choroby takie jak ASF i ptasia grypa mają ogromne konsekwencje ekonomiczne, a odpowiedzialność za cała gałąź produkcji, w tych przypadkach zawsze jest zbiorowa. Najskuteczniejszym, najtańszym i jedynym sposobem walki z nimi jest bioasekuracja, dlatego ważna jest wiedza dotycząca czynników ryzyka zarażenia oraz sposobów ich wyeliminowania, stąd też Lekarz Weterynarii zwrócił uwagę na najważniejsze środki bezpieczeństwa, jakie należy stosować w gospodarstwach, by ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się choroby.
Od stycznia 2018 r. każdy rolnik vatowiec zobowiązany jest przesyłać do Ministerstwa Finansów dane o swojej działalności w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Najważniejsze kwestie związane z tym nowym obowiązkiem przedstawił podczas spotkania Mariusz Marczak reprezentujący Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim. Po krótce omówione były formalne kwestie związane z przygotowaniem JPK i terminy ich nadsyłania.
Działalność KOWR oraz możliwości zagospodarowania nieruchomości z zasobu Skarbu Państwa omówił Przemysław Majchrzak Kierownik placówki KOWR w Pardalinie. W swoim wystąpieniu dużo miejsca poświecił zmianom dotyczącym kryteriów oceny ofert pisemnych w przetargu ograniczonym na dzierżawę nieruchomości. Zmiany dotyczyć będą kryterium odległości (pod uwagę wzięta będzie odległość od gospodarstwa oraz od działki będącej w posiadaniu oferenta), wieku rolnika oraz powierzchni użytków rolnych (w tym przypadku znaczenie będzie miała nie tylko własność oferenta, ale także współmałżonka).
Ewelina Zawieja reprezentująca Biuro Powiatowe ARiMR po krótce przedstawiła nowy dla rolników obowiązek składania wniosków o dopłaty bezpośrednie w formie elektronicznej. Dla rolników, którzy nie są objęci obowiązkiem dywersyfikacji oraz nie ubiegają się o dopłaty do zwierząt możliwe będzie składanie oświadczeń, o ile w ich gospodarstwach nie zaszły zmiany w odniesieniu do ubiegłego roku. Ważną informacją dla producentów rolnych jest także fakt, że wraz z nowym rokiem ARiMR przejęła część działań wcześniej obsługiwanych przez ARR m.in. dopłaty z tytułu zużytego materiału siewnego.
O bieżących zadaniach oraz najważniejszych kwestiach związanych z funkcjonowaniem Placówki Terenowej KRUS mówił Kierownik Zdzisław Jaźwiec. Podsumowując zadania, jakie na bieżąco są realizowane dużo miejsca poświecił na działania z zakresu profilaktyki bezpiecznej pracy w rolnictwie, w tym konkursy promujące zasady bezpiecznej pracy w gospodarstwach rolnych.
Podsumowując spotkanie Prezes Piotr Walkowski odniósł się do kolejnych zmian i nowych obowiązków jakie na rolników nałożone zostaną od 1 marca br., kiedy to obowiązywać zaczną nowe przepisy dotyczące objęcia całej Wielkopolski strefa OSN. W związku z wejściem w życie nowej ustawy Prawo wodne zmienił się także sposób zarządzania gospodarką wodną. Obecnie trwają przekształcenia instytucji realizujących te zadania. W połowie roku WIR planuje organizację szkoleń mających na celu przybliżyć rolnikom te zagadnienia.
Forum Rolnicze daje także sposobność do bezpośrednich rozmów z przedstawicielami instytucji działających w otoczeniu rolnictwa oraz zaprezentowania swojej oferty przez banki i firmy współpracujące z rolnikami.
Finansowo organizację forum wsparli następujący sponsorzy: Bank BGŻ BNP Paribas, Spółdzielczy Bank Ludowy w Skalmierzycach oraz OVB Allfinanz.
Forum Rolnicze Powiatu Ostrowskiego wpisuje się w 11 edycja forów rolniczych w Wielkopolsce, jednak w naszym powiecie to już 20-te tego rodzaju spotkanie. Rozpoczynaliśmy w styczniu 1999 roku również w Wysocku Wielkim. Było to w okresie strajków rolniczych, na drogach powiatu ostrowskiego było kilkanaście blokad, po pasach chodziło równocześnie 3,5 tys. rolników, a 5 byłych Izb Wielkopolskich szykowało się do Walnego Zgromadzenia, w który uczestniczyło 426 delegatów.
Opracowanie: Biuro WIR w Ostrowie Wielkopolskim
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/