shiuz__750 x 100 px_1

23 kwietnia bieżącego roku w Racławicach miała miejsce XXIII edycja Konkursu, w którym uczestnicy walczyli o tytuł Chłopa Roku

Tegoroczni kandydaci reprezentujący różne regiony Polski (od Małopolski przez Śląsk, Świętokrzyskie, Lubelszczyznę, aż po Pomorze) rywalizowali w pięciu konkurencjach, które dawały możliwość zaprezentowania siły, odwagi, sprytu oraz innych umiejętności, takich jak taniec czy śpiew. Bo chłop ma być „do tańca i do różańca"... „Do roboty i do psoty" jak to określił jeden z uczestników.

Cel przyświecający konkursowi to nie tylko rywalizacja, ale również promocja regionów poprzez prezentowanie naszej różnorodności i odmienności kulturowej. Część uczestników, posługując się przepiękną gwarą, potrafiła pokazać tę różnorodność również w warstwie językowej. Większość wykazała, że wie skąd pochodzi i starała się przekonać, że jego region, strój i śpiew jest najpiękniejszy.

Nieco więcej trudności mieli kandydaci podczas konkurencji polegających na rozpoznawaniu starych sprzętów i urządzeń gospodarskich oraz produktów regionalnych i tradycyjnych, najwyraźniej z kulinariami mają rzadziej do czynienia, ale były wyjątki.

Tegoroczną edycję Konkursu wygrał Sławomir Kowal z Podkarpacia. Reprezentujący Małopolskę rolnicy zajęli pozostałe miejsca na podium: drugi był Grzegorz Płażek z podsłomnickich Muniakowic, a trzeci Józef Robakowski z gminy Gołcza.

Krakowski oddział Centrum Doradztwa Rolniczego reprezentowany był przez specjalistów ds. Systemów Produkcji Rolnej i Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Nasze stoisko cieszyło się sporym zainteresowaniem zaproszonych gości oraz rolników uczestniczących w imprezie.
 

125ml milk

e5fb0384ec60455fc05a1a0bb6bc1c9c
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: kandydaci; chłopa; tytuł; również; „do; rolniczego; doradztwa; kwietnia; walczyli; reprezentujący; edycja; miejsce; uczestnicy; miała; konkursu; ; którym; racławicach; bieżącego; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »