Od kilku tygodni mamy do czynienia z trudną sytuacją na rynku warzyw i owoców, której negatywne skutki w pierwszej kolejności odczuwają ich producenci. Wielkopolska Izba Rolnicza aktywnie włączyła się w działania zmierzające do rozwiązania zaistniałych problemów. Podjęte przez WIR kroki administracyjne uzupełnione zostały wzmożoną w ostatnim czasie akcją promocyjną wielkopolskich warzyw i owoców.
25 sierpnia, w trakcie współorganizowanej przez WIR konferencji otwierającej projekt "Centrum Arbitrażu i Mediacji", która odbyła się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu do spożycia wielkopolskich warzyw i owoców nikogo nie trzeba było specjalnie namawiać. Pięknie wyeksponowane, kolorowe i pachnące warzywa i owoce, które do Poznania przyjechały z całej Wielkopolski, cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników konferencji. W trakcie spotkania spróbować można było także świeżo wyciskanych, przecierowych soków warzywnych oraz przygotowanego na bazie warzyw i grzybów shii- take "Przysmaku Jutrosińskiego", na który przepis podajemy poniżej.
W najbliższą sobotę tj. 30 sierpnia zapraszamy do Kotlina na "Święto Pomidora". W trakcie imprezy odbędą się degustacje potraw i pokazy kulinarne z pomidorem w roli głównej. Natomiast 21 września w Skalmierzycach podczas Festiwalu "Jesienne obfitości-cudowności pól, łąk i lasów do spiżarni i na stół" popularyzować będziemy m.in. domowe przetwory, przygotowane według tradycyjnych receptur z wielkopolskich warzyw i owoców.
Smaczne i zdrowe warzywa i owoce powinny stanowić dużą część spożywanych przez nas pokarmów, tymczasem jak wynika z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w 2012 roku statystyczny Polak w gospodarstwie domowym skonsumował 40,9 kg owoców i ich przetworów oraz 59,5 kg warzyw i ich przetworów (z wyłączeniem ziemniaków). Porównując te dane z rokiem 2002 widoczny jest spadek spożycia owoców i warzyw w naszym kraju (w roku 2002 statystyczny Polak pozostający konsumował około 48,8 kg owoców i owoców przetworzonych oraz około 64,5 kg warzyw i przetworów warzywnych). Jeżeli chodzi o owoce najczęściej sięgamy po jabłka - 15 kg rocznie (dziesięć lat temu - 24 kg) oraz cytrusy i owoce miękkie, których zjadamy ok 4,8 kg rocznie. Poza owocami świeżymi chętnie sięgamy po owocowe soki -około 9,6 kg/osobę. Warzywa najczęściej spożywamy surowe. Najchętniej sięgamy po pomidory i ogórki - średnio 1 Polak spożył ich odpowiednio 9,8 kg oraz niecałe 7,1 kg.
Katarzyna Strzyż
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/