W dniu 29 listopada 2016 r. w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu odbyło się Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Prezes Piotr Walkowski powitał wszystkich przybyłych delegatów i otworzył obrady Walnego Zgromadzenia, który również został wybranym przewodniczącym obrad. Funkcję sekretarza powierzono panu Zbigniewowi Stajkowskiemu Przewodniczącemu Rady Powiatowej WIR powiatu Gnieźnieńskiego.
W pierwszej części obrad Walne Zgromadzenie przyjęło kilka uchwał oraz kilkanaście wniosków zgłoszonych przez Rady Powiatowe WIR i członków Walnego Zgromadzenia. Uchwały dotyczyły: przyjęcia budżetu WIR na rok 2017, zmian w statucie WIR, które dotyczyły między innymi loga Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz stanowisk: w przedmiocie działań Agencji Nieruchomości Rolnych i realizacji Ustawy o ustroju rolnym, planowanej reformy emerytalnej w Polsce, projektu ustawy o rolniczym handlu detalicznym, w sprawie zadań i kompetencji izb rolniczych.
Z wnioskami Walne Zgromadzenie zwróciło się n między innymi:
- do Ministra Rolnictwa pisma o podjęcie działań chroniących polskie rolnictwo przed zniesieniem ceł w związku z podpisaniem Kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej (CETA) i zablokowanie podpisania umowy o wolnym handlu TTIP,
- do Ministra Rolnictwa i do Głównego Inspektoratu Weterynarii pisma w związku z wystawianiem świadectw przy sprzedaży trzody o nie pobieranie opłat od rolników za ich wystawienie i dojazd. Rolnicy w związku z podejmowanymi środkami bezpieczeństwa ograniczającymi rozprzestrzenianie się ASF ponoszą koszty kolczykowania, a to powoduje wzrost kosztów, które jeszcze bardziej zmniejszają opłacalność i tym samym wzrasta niechęć hodowców do dalszej produkcji żywca wieprzowego w Polsce.
- do MRiRW w sprawie wprowadzenia zmian w systemie dopłat do ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich,
- do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu w sprawie bieżącego informowania instytucji i agend działających w otoczeniu rolnictwa oraz rolników, jako beneficjentów tego działania o zmianach w programach mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych,
W drugiej części spotkania dyskutowano głównie o zagrożeniu wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń, bioasekuracji, zmianach w przepisach dotyczących identyfikacji i rejestracji zwierząt.
Drugim ważnym tematem była gospodarka ziemią, szczególnie zasady przeprowadzania przetargów ofertowych na dzierżawę lub kupno gruntów z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych. Spawy związane z obrotem ziemią wzbudzają wiele emocji, ponieważ rolnicy dopatrują się wielu, ich zdaniem nieprawidłowości w czynnościach dotyczących obrotu ziemią z zasobów Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Dyskutowaliśmy również z przedstawicielami wojewody o zasadach szacowania szkód klęskowych, które występują w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych oraz o szkodach wyrządzanych przez zwierzynę dziką.
Tematem wywołującym duże emocje była sytuacja grup producenckich w obecnych warunkach ekonomiczno-finansowych. Prezes stowarzyszenia grup Producenckich Grupy Wielkopolskie pan Krzysztof Kłosin powiedział, że gdy grupy powstawały było bardzo łatwo uzyskać dofinansowanie, obecnie jest znacznie trudniej. Doniesienia medialne z ubiegłego tygodnia mówiące o nieprawidłowościach dotyczą grup owocowo-warzywnych i są bardzo krzywdzące dla rolników i mogą zaszkodzić w konsolidacji grup producentów rolnych. Rolnicy zakładają grupy w dobrej wierze. Grupy, które istnieją Państwo powinno chronić. Dają one przecież miejsca pracy i możliwości rozwoju grupom, a przede wszystkim rolnikom należącym do grup. Likwidacja jednej grupy to likwidacja kilkunastu niekiedy nawet kilkudziesięciu stanowisk pracy podkreślił K. Kłosin.
Pierwsze grupy owocowo- warzywne zostały zawiązane przez firmę Heinz i Pudliszki, bo były dopłaty do pomidorów. Zakłady wykorzystały dopłaty, żeby same nie musiały płacić więcej za skupowane warzywa. W 2007 roku weszły nowe przepisy, które były bardzo liberalne, jeszcze w tych przepisach popełniony został błąd systemowy, który w rezultacie dotykał producenta. W dniu pisania biznesplanu nie bazowano na roku referencyjnym tylko na roku końcowym i do tego było dofinansowanie.
Po dyskusji WZ wypracowało stanowiska, które zostały przyjęte w drodze uchwał
- w przedmiocie działań Agencji Nieruchomości Rolnych i realizacji Ustawy o ustroju rolnym,
- planowanej reformy emerytalnej w Polsce,
- projektu ustawy o rolniczym handlu detalicznym,
- w sprawie zadań i kompetencji izb rolniczych.
Biuro WIR
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/