Rada Kobiet KRIR w sprawie krótkich łańcuchów dostaw żywności

zywnoscW dniu 7 marca 2015 r. w Warszawie odbyło się Posiedzenie Rady Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych. Jednym z tematów poruszanych na Posiedzeniu było omówienie trwających w Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz resortach rolnictwa i zdrowia prac nad zmianą przepisów regulujących sprzedaż bezpośrednią produktów rolnych.     

Pomimo, iż prawodawstwo UE pozwala państwom członkowskim na dużą swobodę stanowienia krajowego prawa w tym zakresie, obecnie obowiązujące w Polsce przepisy są bardziej restrykcyjne niż w innych krajach i w znacznym stopniu ograniczają możliwość uzyskiwania dodatkowych dochodów przez rolników.

Zgodnie z wnioskiem skierowanym przez Prezydium Rady ds. Kobiet i Rodzin Wiejskich, 13 marca 2015 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów oraz Marszałka Sejmu o podjęcie działań mających na celu przyspieszenie prac nad zmianą przepisów o sprzedaży bezpośredniej rozszerzających zakres produktów oferowanych w ramach sprzedaży bezpośredniej, z surowców wytworzonych w gospodarstwach.   

Zarząd KRIR zauważył, że obecne prace nad rozszerzeniem zakresu sprzedaży bezpośredniej trwają już 3 lata, a oczekiwania rolników wynikają z silnego zainteresowania polskiej społeczności możliwością prowadzenia takiej działalności i popytu na nią. Nie tylko rolnicy oczekują zmian, również polski konsument oczekuje, że regulacje prawne umożliwią mu legalny zakup świeżych przetworów, w tym również przetworzonego mięsa bezpośrednio od rolnika z jego gospodarstwa.     

Zarząd KRIR liczy na zainteresowanie Rządu RP tą tematyką i rozważenie podjęcia stosownych działań przyczyniających się do zmian obowiązującego prawa krajowego i stworzenia odpowiednich warunków dla rozwoju krótkich łańcuchów dostaw żywności i produkcji przetworów z produktów rolnych przez rolników, z własnych gospodarstw na rynki lokalne.

Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl

125ml milk

zywnosc
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: kobiet; produktów; dostaw; żywności; sprzedaży; zmianą; rozwoju; przepisów; krajowego; rolnictwa; bezpośredniej; również; działań; łańcuchów; rodzin; krótkich; sprawie;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »