„e-wniosek”

 


15 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomi aplikację służącą do ubiegania się o płatności obszarowe

Złożenie wniosku o przyznanie wszystkich płatności wraz  z wymaganymi załącznikami, w tym z materiałami graficznymi, będzie w tym roku łatwiejsze. Warunkiem dostępu do aplikacji "e-wniosek" jest posiadanie loginu i kodu dostępu. Osoby nie posiadające tych danych powinny jak najszybciej zwrócić się o ich nadanie.
Po zalogowaniu się do aplikacji  rolnikowi zostanie udostępniony wstępnie wypełniony wniosek, na podstawie danych deklarowanych do płatności w 2014 r. Taki wniosek może zostać przekazany do wypełnienia doradcy – w tym celu ARiMR podpisał porozumienie z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Lista doradców jest dostępna w tej aplikacji. Wypełniony przez doradcę wniosek musi być podpisany i zatwierdzony przez rolnika.

Rolnik lub upoważniony doradca będzie miał dodatkowo udostępnione wszystkie informacje posiadane przez Agencję, np. o maksymalnych powierzchniach kwalifikujących się do płatności w odniesieniu do każdej działki ewidencyjnej, dane o elementach proekologicznych, trwałych użytkach zielonych oraz informacje z systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt. Aplikacja sprawdzi czy spełnione zostały  wymogi w zakresie utrzymywania obszarów proekologicznych. Pomoże w uniknięciu błędów przy wypełnianiu wniosków, bo będzie automatycznie sprawdzała, czy nie występują w nich braki. Po przesłaniu do Agencji wypełnionego wniosku rolnik otrzyma zwrotnie potwierdzenie jego przyjęcia. W przypadku niekompletnych lub błędnych wniosków na potwierdzeniu będzie podana informacja o terminie na poprawki.

„Dzięki porozumieniu z CDR w Brwinowie doradcy będą mogli w imieniu rolnika wypełnić wniosek o przyznanie płatności obszarowych. To nowość, którą wprowadziliśmy wiedząc, że co roku doradcy wypełniają w formie papierowej ok 40% wniosków o przyznanie tych płatności. Składając wniosek  za pomocą aplikacji e-wniosek nie będzie potrzeby przepisywania danych do systemu, dzięki temu szybciej zostanie przeprowadzona kontrola i rolnik może szybciej otrzymać należne mu płatności za 2015 r. Aplikacja sprawdzi czy składany  wniosek jest kompletny i czy dołączono wszystkie załączniki. Jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia naboru wniosków o przyznanie płatności obszarowych, większość rolników otrzymała już wnioski spersonalizowane. Od tego roku po raz pierwszy na jednym formularzu rolnicy będą mogli się także ubiegać o wypłatę premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej do zalesionych gruntów w ramach PROW 2007-2013” - informuje Andrzej Gross, prezes ARiMR.

Tymczasem Agencja przygotowuje rolników do korzystania z nowego systemu i szkoli doradców.

W 2015 r. ARiMR rozpocznie wypłacanie wsparcia bezpośredniego w ramach zreformowanej WPR. Wchodzące w życie nowe zasady przyznawania dopłat dotyczą zarówno tzw. I filara, jak i powiązanych z nim płatności realizowanych w ramach PROW 2014-2020. Wnioski wraz z wymaganymi załącznikami można składać od 15 marca do 15 maja 2015 r. Złożenie dokumentów jest możliwe także do 9 czerwca, ale wówczas kwota należnych płatności zostanie pomniejszona.
„Zachęcamy wszystkich  rolników do udziału w organizowanych szkoleniach i zapoznania się z udostępnionymi  materiałami. Przypominamy, że na stronie internetowej Agencji są dostępne pomocne narzędzia np. kalkulator realizacji praktyk zazielenienia, kalkulator płatności oraz instrukcje wypełniania wniosku. Znajomość nowych zasad udzielania wsparcia obszarowego pozwoli na skuteczniejsze wykorzystanie potencjału gospodarstwa i skorzystanie ze wszystkich możliwych środków finansowych w optymalnej wysokości” – podkreśla Andrzej Gross, prezes ARiMR.

 

125ml milk


Dzięki uprzejmości Magazynu "Nowa Wieś Europejska"
Logo Magazynu - Nowa Wieś Europejska
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: płatności; będzie; wniosek; przyznanie; wniosków; danych; rolników; doradcy; zostanie; ramach; wsparcia; informacje; wszystkie; kalkulator; ; wypełniony; systemu; agencji;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »