Wielkopolska Izba Rolnicza wspólnie z partnerami realizuje operację pn. „Nasze regionalne bogactwo na stoły”. Jest to cykl imprez promocyjnych, których celem jest m.in. zwrócenie uwagi konsumentów na produkty pochodzące z lokalnych gospodarstw i od miejscowych przetwórców. Motywem przewodnim pierwszej z sześciu imprez był ogórek. Wydarzenie odbyło się 17 lipca br. w miejscowości Michalcza (gmina Kłecko) w powiecie gnieźnieńskim.
Operacja skierowana jest zarówno do producentów jak i konsumentów i ma na celu stworzenie krótkiego łańcucha dostaw produktów rolnych. Zachęcamy w ten sposób do zakupu produktów lokalnych, możliwie bezpośrednio u rolnika czy przetwórcy. Takie rozwiązanie jest korzystne dla obu stron i daje gwarancje jakości produktów oraz korzystnej ceny.
W Michalczy na producentów warzyw czekały porady przygotowane przez specjalistów z firm działających w obszarze produkcji ogórków gruntowych, pokazy prac polowych oraz porady z zakresu sprzedaży bezpośredniej i prowadzenia działalności w ramach grup producentów rolnych (punkt informacyjny). Pokazy polowe zorganizowane zostały na plantacji Państwa Izabeli i Zbigniewa Stajkowskich. Na poletkach prezentowano sporą kolekcję odmian ze szczególnym naciskiem na tzw. odmiany partenokarpiczne, które nadają się do produkcji przyspieszonej. Zaprezentowano odmiany najlepsze do długotrwałego i krótkotrwałego kiszenia, jak i odmiany z przeznaczeniem na tzw. ogórka konserwowego. Zainteresowani mogli porównać poszczególne odmiany ogórków, zobaczyć jak rosną, jak wygląda ich zdrowotność, a także skosztować i ocenić walory smakowe świeżo zerwanych ogórków. Wśród pokazów polowych największym zainteresowaniem cieszył się pokaz zbioru ogórków za pomocą „samolotu”.
Ważnym elementem realizacji operacji są degustacje potraw z lokalnych produktów. W związku z realizacją spotkania w Michalczy ogłoszony został konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń na najlepszą potrawę z wykorzystaniem ogórków gruntowych. Komisja konkursowa wybrała pięć potraw, które przygotowane zostały do degustacji wśród uczestników wydarzenia. Swoje potrawy z ogórków zaprezentowali: Koło Gospodyń Wiejskich Waliszewianki, Grupa Dla Rybna Wielkiego, Koło Gospodyń Wiejskich Strzyżewo Paczkowe, Koło Gospodyń Wiejskich Michalcza oraz Koło Gospodyń Wiejskich Gola. Wśród potraw przygotowanych przez laureatów konkursu były między innymi: roladki wieprzowe z ogórkiem kiszonym, pierogi z ogórkiem kiszonym, kotlety mielone z ogórkiem kiszonym, gulasz z karkówki wieprzowej z kiszonym ogórkiem zasmażanym z cebulką, ogórki marynowane w zalewie octowej oraz ogórki małosolne i ogórki kiszone po staropolsku. Uczestnicy imprezy poczęstowani zostali również autorską zupą ogórkowa przygotowaną osobiście przez Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotra Walkowskiego.
Impreza została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W najbliższych tygodniach odbędą się kolejne imprezy w ramach Naszego regionalnego bogactwa koncentrujące się wokół pieczarki, soi, pomidora buraka oraz ziemniaka. Szczegóły dostępne będą na stronie internetowej www.wir.oirg.pl oraz na profilu WIR na FB
M. Ceglarek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/