W dniu 27 sierpnia 2017 r. w Gnieźnie podczas XIX Wojewódzko-Archidiecezjalnych Dożynek Wielkopolskich odbył się finał wojewódzki XVII edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Ideą konkursu była identyfikacja produktów regionalnych, promocja regionalnej żywności oraz zachęcenie mieszkańców obszarów wiejskich do poszukiwania alternatywnych źródeł dochodu. Organizatorem konkursu na szczeblu regionalnym był Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Wielkopolska Izbą Rolniczą.
Podobnie jak inne imprezy, organizowane na terenie całego regionu w ramach cyklu Smaki Regionów, Konkurs miał na celu upowszechnianie wielkopolskich tradycyjnych smaków. Konkurs przybliżył mieszkańcom Gniezna oraz uczestnikom i gościom Wojewódzko-Archidiecezjalnych Dożynek Wielkopolskich produkty i potrawy tradycyjne, najbardziej charakterystyczne dla Wielkopolski.
Współzawodnictwo, skierowane przede wszystkim do Kół Gospodyń Wiejskich, małych firm przetwórstwa spożywczego z obszarów województwa oraz osób indywidualnych, odbyło się podczas wystawy rolniczej na placu św. Wojciecha w Gnieźnie. Oceny produktów dokonała kapituła powołana przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego, na czele z przewodniczącą - panią Izabellą Byszewską – Prezesem Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, Naczelnym Koordynatorem Konkursu.
Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie laureatom nagród, ufundowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, nastąpiło o godz. 17.00 na pl. św. Wojciecha podczas wystawy rolniczej.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono do oceny 45 produktów spożywczych różnych kategorii. Laureatami zostali:
W kategorii produktów regionalnych pochodzenia zwierzęcego
Podkategoria: produkty i przetwory mięsne
- Nowicki Naturalnie Jacek Nowicki za salceson w słoiku jasny
- Zakład Mięsny Konarczak za kiełbasę białą parzoną wielkopolską
Wyróżnienie
- Zakład Mięsny Agata Niespodziańska za białą kiełbasę
Podkategoria: produkty mleczne
Wyróżnienie
- Spółdzielnia Mleczarska Września za gzik wrzesiński 300g
Podkategoria: miody
- Gospodarstwo Pasieczne „Noteckie Miody” Kamila Lisińska za miód lipowy
W kategorii produktów regionalnych pochodzenia roślinnego:
Podkategoria: produkty zbożowe
- Szczepan Banasiak za chleb wiejski żytni
- Olejarnia Krzysztof Gałkowski za olej rydzowy
Podkategoria: wyroby cukiernicze
- Paulina Maria Jerzyk za rury wielkopolskie dachówki
Wyróżnienie
- Dorota Spychalska KGW Bledzianów za powidła z czarnej porzeczki
- KGW w Porażynie za placek Jagodzianiec
- Dorota Chmielewska za piernik św. Mikołaja z Krzywinia
- Teresa Panfil za pączki
W kategorii napoje regionalne:
Podkategoria: napoje bezalkoholowe
- Spółdzielnia Mleczarska Września za maślankę wrzesińską
Podkategoria: napoje alkoholowe
- Stanisława Ambryszewska za tarninówkę
- Bronisława i Jana Chlasta „Rologród” za Dobre bo Polskie Wino Musujące
Wyróżnienie
- Anna Rosiak za likier wiśniowy
- Restauracja Hyćka za hyćkę – syrop z kwiatu czarnego bzu
W kategorii inne produkty regionalne:
ABC Kuchni za pasztet z wątróbek drobiowych
Oprócz oceny produktów, odbywał się równocześnie na scenie konkurs kulinarny na najlepsze danie regionalne. Zgodnie z regulaminem konkursu restauracje, które zgłosiły chęć uczestnictwa, zaprezentowały na scenie sposób przygotowania i podania tradycyjnego obiadu składającego się z dwóch dań, tzn. zupy oraz dania głównego. W części kulinarnej konkursu wzięły udział 4 ekipy gastronomiczne.
I miejsce zajęła restauracja P jak Pyszne z Kępna za ozorki wieprzowe na konfiturze cebulowo-porzeczkowej z kluseczkami szarymi z nutą chrzanu oraz chłodnik porzeczkowy,
II miejsce zajęła restauracja Hyćka z Poznania za pieczoną kaczkę z pyzami i modrą kapustą i czerninę z kluseczkami szarymi,
III miejsce zajęło Ranczo w Dolinie z Dąbrówki Kościelnej za jagnięcinę na szpadkach z lawendy i czerninę z szarymi kluchami,
Wyróżnienie otrzymała restauracja Pod Niebieniem z Poznania za boczek z dzika na różowo i ser smażony wielkopolski zapiekany na grahamce.
Nominację do nagrody „Perła 2017” otrzymała restauracja P jak Pyszne za ozorki wieprzowe na konfiturze cebulowo-porzeczkowej z kluseczkami szarymi z nutą chrzanu oraz chłodnik porzeczkowy.
Katarzyna Strzyż
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/