shiuz__750 x 100 px_1

„ASF i co dalej….?”

W Białowieży 24 lutego b.r. odbyła się konferencja objęta patronatem Głównego Lekarza Weterynarii pn. „ASF i co dalej....?". W konferencji uczestniczyli m.in. Krzysztof Jażdżewski - Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii, Henryk Grabowski – Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Zygmunt Pejsak oraz Grzegorz Woźniakowski z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, Piotr Wawrzyniak przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Z ramienia Podlaskiej Izby Rolniczej w spotkaniu wzięli udział Grzegorz Leszczyński – Prezes PIR, Piotr Stocki – Przewodniczący Rady Powiatowej PIR w Hajnówce.


Podczas konferencji omawiano:

 

- Rolę Inspekcji Weterynaryjnej w zwalczaniu ASF;


- Koszty zwalczania ASF w woj. podlaskim w 2016r. W województwie podlaskim wydano 13,5 mln zł na odszkodowania, badania, zakup chłodni, realizacji odstrzału sanitarnego i kontrolę gospodarstw). Najwięcej wydano na badania kontrolne trzody w strefie zapowietrzonej i zagrożonej;


- Przewidywany rozwój sytuacji epizootycznej w zakresie ASF w Polsce. Zdaniem Profesora Pejsaka pomór szerzy się intensywnie i powoduje zwiększanie się obszaru objętego ASF.


- Perspektywy uzyskania szczepionki przeciw ASF – stwierdzono, że uzyskanie szczepionki jest bardzo trudne i może trwać jeszcze wiele lat, a dziki, które przeżyją zakażenie ASF stać się na nią odporne.


- Zarządzanie populacją dzika w sytuacji wystąpienia ASF w Polsce północno-wschodniej.


Grzegorz Leszczyński Prezes PIR poruszył problem wałęsających się psów i kotów, które są możliwym wektorem rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Stwierdził, że istnieje duże niebezpieczeństwo, że zwierzęta te włócząc się po lesie i mając kontakt z dziczą padliną mogą przenosić ASF do gospodarstw. Dlatego w kryzysowych sytuacjach, zasadna wydaje się pomoc ze strony Państwa oraz wprowadzenie nakazu odłowu i odstrzału wałęsających się psów i kotów.

 

125ml milk

9cceb57fdae7e946b7e0f14724bc91ab
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ; leszczyński; grzegorz; szczepionki; weterynarii; ; wydano; podlaskim; prezes; wałęsających; psów; które; konferencji; odstrzału; głównego; sytuacji; „asf; lekarza; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »