Babkowa „Szachownica z Zalesia” autorstwa Reginy Dopierały z Koła Gospodyń Wiejskich z Zalesia zwyciężyła w konkursie „ Babki, babeczki i keksy”, organizowanym przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego podczas Forum Kobiet w Gołaszynie (powiat rawicki). - Nie ma lepszych ciast niż domowe, upieczone według tradycyjnych przepisów rodzinnych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Dziedzictwo kulinarne jest częścią dziedzictwa kulturowego i stanowi bardzo cenny element naszej kultury wielkopolskiej - stwierdziła Alicja Nowak z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
Do udziału w imprezie zaproszono członkinie 14 kół gospodyń wiejskich z regionu leszczyńskiego. Uczestniczki wysłuchały wykładów m.in. na temat zrównoważonej ochrony roślin oraz uprawy ziół. Nie zabrakło też atrakcji kulinarnych. Panie miały okazję uczestniczyć w pokazie przygotowanym przez Zdzisławę Ostrowską z WODR pod hasłem „Zdrowo i kolorowo”. W trakcie Forum Kobiet można było też skorzystać z doradztwa specjalistów branżowych WODR w Poznaniu: Jarosława Górskiego (głównego specjalisty ds. ogrodnictwa), Wioletty Kmiećkowiak (głównego specjalisty ds. ekologii i ochrony środowiska) oraz Alicji Nowak (głównego specjalisty ds. rozwoju obszarów wiejskich).
(HD)
Szachownica z Zalesia
Składniki na ciasto:
8 jajek, 1,5 szklanki cukru, 2 łyżeczki cukru waniliowego, 0,5 szklanki oleju, 2 szklanki mąki, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 6 łyżek wody, 1 łyżka kakao.
Składniki na krem:
1 budyń waniliowy (bez cukru), 0,4 litra mleka, 20 dag masła, 20 dag cukru pudru.
Składniki na polewę czekoladową:
2 czekolady: biała i ciemna, 6 łyżek śmietany.
Wykonanie:
Żółtka utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym na puszystą masę. Dodać olej i 6 łyżek zimnej wody. Zmiksować z przesianą mąką i proszkiem do pieczenia. Ubić białka i delikatnie wymieszać z ciastem.
Ciasto podzielić na 2 części. Do jednej dodać kakao, a do drugiej łyżkę mąki - wymieszać.
Włożyć do dwóch foremek. Piec około 40 minut w temperaturze 180oC. Zrobić krem. Ugotować budyń i wystudzić. Masło utrzeć z cukrem pudrem. Dodawać stopniowo budyń.
Upieczone babki przekroić na 3 plastry, zamienić środki, posmarować kremem i zlepić. Przełożoną babkę przekroić wzdłuż na 3 części. Środkowe paski przełożyć na zmianę, posmarować