W lasach w dużej częsci kraju obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Razem z leśnikami apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas pobytu w lesie oraz przypominamy o zakazie używania otwartego ognia i pozostawiania śmieci, a także wjeżdżania pojazdami silnikowymi.
Ogólnodostępne państwowe lasy to popularne miejsce letniego wypoczynku. Pamiętajmy jednak, że - aby było w nich bezpiecznie - nie można:
- używać otwartego ognia w lesie oraz w promieniu 100 m od ściany lasu - ognisko lub grilla można urządzić wyłącznie w specjalnie przygotowanych do tego i oznaczonych miejscach, po uzgodnieniu z miejscowym leśniczymi;
- wjeżdżać pojazdami silnikowymi - od rozgrzanego podwozia może też pójść iskra;
- wyrzucać śmieci, również dlatego, że wśród nich jest zwykle wiele materiałów łatwopalnych.
Leśnicy codziennie od 1 marca do 31 października określają stopnie zagrożenia pożarowego na podstawie pomiaru wilgotności ściółki sosnowej w lesie, wilgotności powietrza i współczynnika opadowego. Od początku roku do 7 sierpnia w lasach prywatnych i państwowych wybuchło ok. 6600 pożarów, najwięcej w woj. mazowieckim i wielkopolskim. Aktualną mapę zagrożenia pożarowego można znaleźć tutaj.
Lasy w Polsce ze względu na dominację drzewostanów iglastych są wyjątkowo zagrożone przez ogień. Na walkę z pożarami Lasy Państwowe zaplanowały na ten rok ponad 80 mln zł (wieże obserwacyjne, punkty czerpania wody, patrole lotnicze, samochody gaśnicze). Dzięki sprawnemu systemowi przeciwpożarowemu pożary są szybko wykrywane i tłumione, zanim zdążą się rozprzestrzenić. Dlatego jak dotąd bardzo mała jest też przeciętna powierzchnia jednego pożaru w państwowych lasach (0,24 ha).
Źródło: Lasy Państwowe
Ministerstwo Środowiska