Towarzystwo Umiejętności Rolniczych w Poznaniu zrealizowało projekt zagranicznego stażu zawodowego w Niemczech.
Projekt pod nazwą „Staż zawodowy uczniów polskich szkół rolniczych w Niemczech” był realizowany na zasadach Programu Erasmus+ i został dofinansowany ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS), którego realizacja przewidziana jest na lata 2021-2027 – projekt nr FERSVET 2022-1-PL01-KA122-VET-000069089. Beneficjentem projektu jest Towarzystwo Umiejętności Rolniczych w Poznaniu, a partnerem Niemiecki Ośrodek Szkoleniowy dla Techniki Rolniczej Deula w Nienburgu.
Projekt był realizowany dla dwóch grup uczestników. Pierwsza grupa 17 stażystów odbyła staż zawodowy w okresie od dnia 3 lipca do dnia 29 września 2023 roku. Natomiast druga grupa uczestników odbyła staż zawodowy w okresie od dnia 25 czerwca do dnia 21 września 2024 roku.Projekt przewidywał wysłanie na zagraniczny staż zawodowy grupy 30 stażystów i w związku z powyższym został on w całości zrealizowany.
W dniu 25 listopada 2024 roku Towarzystwo Umiejętności Rolniczych w Poznaniu zorganizowało seminarium, na którym podsumowano staż zawodowy odbyty przez drugą grupę uczestników. Seminarium odbyło się w siedzibie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach. Uczniowie tej szkoły również wzięli udział w stażu zawodowym.
Staż zawodowy odbył się w okresie od dnia 25 czerwca 2024 roku do dnia 21 września 2024 roku. Udział w nim wzięło 13 uczennic i uczniów z kilku szkół rolniczych. Staż zawodowy rozpoczął się kilkudniowym szkoleniem wprowadzającym w Niemieckim Ośrodku Szkoleniowym dla Techniki Rolniczej Deula w Nienburgu. Podczas pobytu w Nienburgu stażyści mieli zajęcia w zakresie obsługi maszyn rolniczych, bezpieczeństwa i higieny pracy, produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz zajęcia z języka niemieckiego. Kolejny etap to wyjazd na trzymiesięczne szkolenie praktyczne w licencjonowanych gospodarstwach szkoleniowych, bezpośrednio przy produkcji rolnej. Podczas stażu uczestnicy wzięli udział w grupowych wyjazdach edukacyjno-kulturowych do Auto Stadt w Wolfsburgu oraz parku rozrywki w miejscowości Soltau.
W trakcie stażu zawodowego uczestnicy mieli zagwarantowane:
- Zakwaterowanie i pełne wyżywienie – stażyści mieszkali w rodzinach niemieckich rolników na prawach domownika;
- Kieszonkowe w wysokości 300 euro miesięcznie;
- Ubezpieczenie od chorób i następstw nieszczęśliwych wypadków oraz od odpowiedzialności cywilnej.
- Premię w wysokości 300 euro na zakończenie stażu zawodowego.
Udział w seminarium wzięli przedstawiciele Towarzystwa Umiejętności Rolniczych - Piotr Szymański i Piotr Pietrzak, członkini zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej Anna Majer, dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 w Szamotułach Arkadiusz Majer, uczestnicy stażu zawodowego i ich opiekunowie, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 w Szamotułach.
Jako pierwszy głos podczas seminarium głos zabrał dyrektor Zespołu Szkół Arkadiusz Majer, który powitał zebranych i wyraził zadowolenie z realizacji stażu oraz faktu udziału w nim znacznej grupy uczniów szkoły, którą kieruje. Następnie głos zabrała Pani Ewa Peraj, wieloletnia zastępca dyrektora placówki, która przez wiele lat przygotowywała i kierowała uczniów na staż zawodowy. W związku z przejściem na emeryturę pożegnała się z zebranymi podkreślając jednocześnie jak wielkie znaczenie mają zagraniczne staż zawodowe dla uczniów oraz szkoły. Następnie głos zabrali członkini zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu Anna Majer i prezes Towarzystwa Umiejętności Rolniczych w Poznaniu Piotr Szymański. Oboje podkreślali duże znaczenie praktyk zagranicznych dla szkół oraz uczniów. Wszyscy wypowiadający się zachęcali uczniów uczestniczących w seminarium do wzięcia udziału w kolejnych programach staży zagranicznych
Następnie praktykantom wręczono certyfikaty potwierdzające odbycie stażu zawodowego, wystawione przez partnera niemieckiego - Szkołę Deula w NIenburgu i Towarzystwo Umiejętności Rolniczych w Poznaniu, dyplomy ukończenia stażu zawodowego wystawione przez Wielkopolską Izbę Rolniczą w Poznaniu i Towarzystwo Umiejętności Rolniczych w Poznaniu oraz dokumenty Europass-Mobility wystawione przez organizację wysyłającą i przyjmującą, które potwierdzają odbycie przez uczestników europejskiej ścieżki kształcenia.
Na zakończenie seminarium uczestnicy wypełnili ankietę dotyczącą stażu zawodowego.
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/