Dnia 06 lutego 2024 roku Towarzystwo Umiejętności Rolniczych w Poznaniu zorganizowało seminarium na zakończenie zagranicznego stażu zawodowego przez pierwszą grupę uczestników. Druga grupa uczestników wyjedzie na staż w miesiącu czerwcu bieżącego roku.
Seminarium odbyło się w siedzibie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach. Uczniowie tej szkoły byli również uczestnikami stażu zawodowego.
Projekt pod nazwą „Staż zawodowy uczniów polskich szkół rolniczych w Niemczech” jest realizowany na zasadach Programu Erasmus+ i został dofinansowany ze środków nowego programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS), którego realizacja przewidziana jest na lata 2021-2027 – projekt nr FERSVET 2022-1-PL01-KA122-VET-000069089.
Beneficjentem projektu jest Towarzystwo Umiejętności Rolniczych w Poznaniu, a partnerem w Niemczech Niemiecki Ośrodek Szkoleniowy dla Techniki Rolniczej Deula w Nienburgu.
Staż zawodowy rozpoczął się dnia 03 lipca 2023 roku, a zakończył dnia 29 września 2023 roku. Udział w stażu zawodowym wzięło 17 uczennic i uczniów z kilku szkół rolniczych. Po przyjeździe do Niemiec stażyści odbyli kilkudniowe szkolenie wprowadzające w Niemieckim Ośrodku Szkoleniowym dla Techniki Rolniczej Deula w Nienburgu. Podczas pobytu w Nienburgu stażyści mieli zajęcia w zakresie obsługi maszyn rolniczych, bezpieczeństwa i higieny pracy, produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz zajęcia z języka niemieckiego. Następnie zostali dowiezieni do gospodarstw szkoleniowych przez 3 miesiące odbywali szkolenie praktyczne bezpośrednio przy produkcji rolnej. Poza tym w ramach przygotowania zawodowego i kulturowego wzięli udział w grupowych wyjazdach do fabryki maszyn rolniczych Claas w Harsewinkel oraz parku rozrywki w miejscowości Soltau.
W trakcie szkolenia praktycznego w licencjonowanym gospodarstwie rolnym stażyści mieli zagwarantowane:
- Zakwaterowanie i pełne wyżywienie – stażyści mieszkali w rodzinach niemieckich rolników na prawach domownika;
- Kieszonkowe w wysokości 300 euro miesięcznie;
- Ubezpieczenie od chorób i następstw nieszczęśliwych wypadków oraz od odpowiedzialności cywilnej.
- Premię w wysokości 300 euro na zakończenie stażu zawodowego.
Udział w seminarium wzięli przedstawiciele Towarzystwa Umiejętności Rolniczych - Piotr Szymański i Piotr Pietrzak, członkini zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej Anna Majer, dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 w Szamotułach Arkadiusz Majer uczestnicy stażu zawodowego i ich opiekunowie, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 w Szamotułach.
Podczas seminarium głos zabrali dyrektor Zespołu Szkół Arkadiusz Majer, członkini zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu Anna Majer i prezes Towarzystwa Umiejętności Rolniczych w Poznaniu Piotr Szymański.
Na temat odbytego stażu wypowiedzieli się także uczestnicy. Z tych wypowiedzi wynika zadowolenie z odbytego stażu zawodowego, mimo, że nie zawsze było łatwo. Uczestnicy stażu zawodowego zachęcali uczniów będących na seminarium do wzięcia udziału w kolejnym projekcie.
Następnie praktykantom wręczono certyfikaty potwierdzające odbycie stażu zawodowego, wystawione przez partnera niemieckiego - Szkołę Deula w NIenburgu i Towarzystwo Umiejętności Rolniczych w Poznaniu oraz dyplomy ukończenia stażu zawodowego wystawione przez Wielkopolską Izbę Rolniczą w Poznaniu i Towarzystwo Umiejętności Rolniczych w Poznaniu.
Na zakończenie seminarium uczestnicy wypełnili ankietę dotyczącą stażu zawodowego.
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/