shiuz__750 x 100 px_1

Zagospodarowanie "śmieciówek" przez KOWR

obszary g%C3%B3rzysteW dniu 2 lipca Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas XVI Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego o usprawnienie zagospodarowania małych działek rolnych będących we władaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

W całej Polsce istnieje problem działek o małej powierzchni należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, które nie są w jakikolwiek sposób zagospodarowane. Są one przez wiele lat odłogowane i porośnięte trawami oraz chwastami, niekiedy już drzewami. Stanowią one zagrożenie pożarowe dla okolicznych pól i lasów, ze względu na wypalanie traw. Są również one rezerwuarem nasion chwastów, chorób roślin upranych i szkodników. Często stają się one dzikimi wysypiskami śmieci.

Wobec powyższych okoliczności KRIR uważa, że takie działki powinny być rozdysponowane wśród okolicznych rolników poprzez sprzedaż lub dzierżawę. Jednak stosowane przez KOWR procedury przetargowe są zbyt długie i skomplikowane, a koszt poniesiony na organizację przetargu nie jest adekwatny do możliwych korzyści wynikających  zagospodarowania takich działek. Wydaje się, że można byłoby skorzystać z innych bezprzetargowych form rozdysponowania tych działek lub je uprościć. Takie formy jak zwolnienie z płatności czynszu dzierżawnego na okres 3 lat działek odłogowanych co najmniej przez okres jednego roku przed dniem zawarcia umowy dzierżawy, obniżenie czynszu dzierżawnego lub ceny wywoławczej w kolejnych przetargach mogą również przełożyć się na wzrost zainteresowania takimi działkami przez rolników.

 Źródło
 Krajowa Rada Izb Rolniczych
 http://krir.pl
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

125ml milk

obszary g%C3%B3rzyste
TAGI: działek; dzierżawnego; zagospodarowania; krajowego; ośrodka; również; wsparcia; okolicznych; zagospodarowanie; "śmieciówek"; czynszu; korzyści; adekwatny; wynikających ; takich; dz;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »