Już od dawna wiadomo, że warzywa i owoce powinny stanowić podstawę naszego żywienia, ponieważ ich spożywanie chroni przed rozwojem wielu chorób, takich jak cukrzyca czy choroba nadciśnieniowa. Niestety, dostępność owoców i warzyw, a przez to także ich spożycie, podlega dużym wahaniom sezonowym. Jak sobie z tym poradzić? Najlepszym sposobem jest przygotowywanie z nich różnego rodzaju przetworów.
W ramach operacji „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” we wrześniu odbyły się w Radomiu cztery szkolenia w nowo oddanym do użytku obiekcie, przetwórni owocowo warzywnej. Do tej pory w naszym Centrum Praktycznego Szkolenia w Zakresie Małego Przetwórstwa mieliśmy uruchomioną linię technologiczną do produkcji soków z owoców ziarnkowych, niektórych jagodowych oraz z warzyw korzeniowych. W roku bieżącym, w oddzielnym budynku urządzona została przetwórnia, która posiada możliwości przetwarzania surowców na susz owocowy, przeciery owocowe i warzywne, marmolady i wiele innych. Przetwórnia wyposażona jest także w liofilizator, urządzenie służące do prowadzenia procesu liofilizacji, czyli takiej metody suszenia za pomocą której produkty są utrwalane i która pozwala w dużej mierze zachować ich walory odżywcze. Owoce i warzywa liofilizowane są w pełni naturalne, pozbawione konserwantów, ulepszaczy smaku oraz innych, zbędnych składników, jakie często wykorzystuje się w procesach konserwowania jedzenia.
Uczestnicy demonstracji, rolnicy z województwa lubelskiego i mazowieckiego, mieli okazję zapoznać się z technologią produkcji przecieru jabłkowego, przecieru śliwkowego oraz chipsów z jabłek ekologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem dobrych praktyk produkcyjnych i higienicznych.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/