Zapraszamy 20 sierpnia do Lubuskiego Centrum Winiarstwa na finał XVII edycji Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów” na najlepszy regionalny i lokalny produkt żywnościowy oraz na najlepsze danie i potrawę regionalną i lokalną na szczeblu regionalnym.
Informujemy, iż finał XVII edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów” ,którego organizatorem na szczeblu regionalnym jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, odbędzie się 20 sierpnia 2017 r. w Lubuskim Centrum Winiarstwa w miejscowości Zabór.
Każdy kto tego dnia odwiedzi LCW, będzie mógł skosztować lubuskich smakołyków.
Nagrody zwycięzcom wręczą marszałek Elżbieta Anna Polak oraz wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.
Start imprezy – godz. 11:00.
Nasza podróż po smakach regionów trwa już siedemnasty rok. Głównym celem konkursu jest identyfikacja i promocja polskich produktów regionalnych, osadzonych głęboko w polskiej tradycji i od lat wytwarzanych tymi samymi metodami i według tych samych receptur. Ważne jest znalezienie
i zachowanie narodowych specjałów, zanim odejdą w zapomnienie, wyparte przez „szybką” przemysłową żywność. Istotne także jest zachęcanie mieszkańców obszarów wiejskich, zwłaszcza tych o niekorzystnych warunkach gospodarowania, do poszukiwania alternatywnych źródeł dochodu, a także – po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej – przygotowanie ich producentów do ubiegania się
o ochronę zgodną z ustawodawstwem unijnym.
Komisje konkursowe oceniać będą regionalny produkt żywnościowy oraz potrawę regionalną.
- Produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego
Podkategorie:
- Produkty i przetwory mięsne
- Produkty i przetwory z ryb
- Produkty mleczne
- Miody
- Produkty regionalne pochodzenia roślinnego
Podkategorie:
- Przetwory owocowe
- Przetwory warzywne
- Produkty zbożowe
- Wyroby cukiernicze
- Napoje regionalne
Podkategorie:
- Napoje bezalkoholowe
- Napoje alkoholowe
- Inne produkty regionalne w szczególności łączone produkty roślinne ze zwierzęcymi (np. farsze).
Przez żywnościowe produkty regionalne rozumiemy surowce lub wyroby, które mogą być przeznaczone do bezpośredniego spożycia lub sporządzenia potraw. Produkty te muszą być związane z określonym obszarem geograficznym, charakteryzować się szczególnymi cechami wynikającymi ze specyficznych warunków i glebowych regionu z którego pochodzą.
Powinny być wytwarzane w małej skali, tradycyjnymi metodami, wywodzić się z tradycji i kultywowanych w danym regionie zwyczajów. Mogą być przygotowane i przywiezione do oceny przez osoby fizyczne, koła gospodyń wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne czy też małe firmy branży rolno-spożywczej. Jeden producent może zgłosić jeden produkt w każdej kategorii.
Regionalne Potrawy – kategoria ta w tym konkursie ma na celu identyfikację oraz określenie miejsc wytwarzania poszczególnych potraw np. w firmach gastronomicznych lub w gospodarstwach agroturystycznych. Ma to przyczynić się do promowania lokalnej, tradycyjnej żywności przez regionalna gastronomię, oraz budowy produktu turystycznego i marki regionu.
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/