shiuz__750 x 100 px_1

Z wizytą w Wielkopolsce

Minister Stanisław Kalemba rozmawiał wczoraj z rolnikami na terenie Wielkopolski.

Głównym punktem wizyty w tym województwie było spotkanie w Rawiczu na temat aktualnej sytuacji w sektorze rolnym. Minister, nawiązując do niedawnego szczytu w Brukseli, zwrócił uwagę na perspektywy dla polskiego rolnictwa.

- Środki na Wspólną Politykę Rolną w Unii Europejskiej dla wszystkich państw spadły o 10 procent, a dla Polski udało się utworzyć takie mechanizmy, dzięki którym budżet ten mógł wzrosnąć o 10 procent – mówił Stanisław Kalemba.

Minister wyjaśnił, że według przyjętych propozycji mogą nastąpić przeniesienia do 25 procent z II filaru na I filar Wspólnej Polityki Rolnej. W ten sposób poziom płatności bezpośrednich dla polskich rolników został utrzymany, a w kolejnych latach będzie zbliżał się do poziomu średniej unijnej, co było naszym celem w toczących się negocjacjach.

- Pamiętajmy, że Polska ma największy fundusz spójności, który stanowi 23 procent całego budżetu unijnego, co równa się 72,9 mld euro. Znacząca część tych pieniędzy zostanie zainwestowana w obszary wiejskie, które stanowią przecież ok. 93 procent naszego kraju. W ten sposób nadrobimy ewentualny uszczerbek zasobności drugiego filaru. W ramach tzw. umowy partnerstwa, poczyniliśmy już pewne uzgodnienia, mówiące o tym, że środki z funduszu spójności na obszarach wiejskich zostaną wykorzystane zwłaszcza na drogi lokalne, Internet szerokopasmowy i inne inwestycje infrastrukturalne – podkreślił minister Kalemba.

W programie pobytu na Ziemi Wielkopolskiej znalazły się również wizyty w gospodarstwach rolnych w miejscowości Grabinowo.


Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: procent; ; wizyty; wielkopolsce; sposób; minister; stanisław; wizytą; które; wiejskie; ; pieniędzy; zostanie; obszary; przecież; ewentualny;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »