Z wizytą na Litwie – AgroBalt 2016

Podsekretarz stanu Rafał Romanowski uczestniczył w tym tygodniu w Międzynarodowej Wystawie Rolno-Spożywczej AgroBalt 2016 w Kownie.

Fot. Premier Litwy Algirdas Butkevičius, minister rolnictwa Litwy Virginija Baltraitiene i wiceminister Rafał Romanowski podczas targów AgroBalt 2016

Fot. Premier Litwy Algirdas Butkevičius, minister rolnictwa Litwy Virginija Baltraitiene i wiceminister Rafał Romanowski podczas targów AgroBalt 2016

Wystawie towarzyszyło Forum Polityczne wysokiego szczebla zorganizowane pod hasłem „Nowe podejście do łańcucha żywności”. Wzięli w nim udział Komisarz UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Phil Hogan oraz Komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis, a także ministrowie rolnictwa niektórych państw europejskich.

Podczas Forum podkreślano, że sektor rolno-spożywczy odgrywa kluczową rolę w poszukiwaniu rozwiązań dla globalnych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego i poprawy żywienia. W celu osiągnięcia stabilności ważne jest nie tylko zwiększanie produkcji, lecz także poprawa wydajności, utrzymanie bioróżnorodności i uwzględnienie uwarunkowań dotyczących zmian klimatu. W celu wzmocnienia pozycji sektora, należy skoncentrować wysiłki na tworzeniu rolnictwa opartego na wiedzy, wspieraniu badań naukowych i innowacji, transferze wiedzy i wypełnianiu luki komunikacyjnej między rolnikami, naukowcami i agrobiznesem. Mając na uwadze rosnące w ciągu ostatnich lat zaniepokojenie wśród konsumentów w zakresie bezpieczeństwa żywności, głównym celem i wyzwaniem jest zdrowie i bezpieczeństwo konsumentów, które może zostać osiągnięte jedynie poprzez łączenie wysiłków w całym łańcuchu dostaw żywności.

Podczas wystąpienia w ramach Forum wiceminister Romanowski podkreślił, że łańcuch dostaw żywności jest bardzo istotnym elementem gospodarek. Zarówno w skali kraju, jak i w skali globalnej, nie tylko w wymiarze ekonomicznym, ale przede wszystkim społecznym.

– Ważna jest świadomość, że stosowanie nieuczciwych praktyk na poziomie dystrybucji żywności osłabia kondycję finansową producentów żywności i surowców rolnych. W konsekwencji wpływa to na obniżenie jakości produkowanych towarów oraz zmniejszenie potencjału inwestycyjnego producentów żywności i ograniczenie ich działań innowacyjnych, co negatywnie oddziałuje na konsumenta – powiedział Rafał Romanowski.

AgroBalt jest najważniejszą i największą międzynarodową wystawą rolnictwa, żywności i opakowań w krajach bałtyckich oraz platformą wymiany doświadczeń dla agrobiznesu, w tym dla agroturystyki. Tematyka wystawy obejmuje wysokiej jakości, bezpieczne produkty spożywcze, jak również wyposażenie dla rolnictwa i przemysłu spożywczego.

Galeria zdjęć:

 

Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/

125ml milk

Z wizyta na Litwie AgroBalt 2016 640x380
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: żywności; rolnictwa; bezpieczeństwa; romanowski; rafał; litwie; także; dostaw; wiceminister; wizytą; rozwoju; zakresie; producentów; komisarz; ekonomicznym; ; ważna; społecznym;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »