W dniu 17 lipca 2014 r. w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie odbyło się spotkanie z Markiem Sawickim – Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Spotkanie, w którym uczestniczyli rolnicy i mieszkańcy obszarów wiejskich z terenu powiatu szczycieńskiego, zostało zorganizowane przez Starostę Szczycieńskiego. Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą reprezentował Jan Heichel – Prezes, Roman Luchowski – Wiceprezes, Romuald Tański – Przewodniczący Rady Powiatowej W-MIR w powiecie szczycieńskim oraz członkowie rady powiatowej W-MIR w tymże powiecie. Wśród pozostałych gości należy wymienić: Urszulę Pasławską – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Skarbu, Stanisława Żelichowskiego – Posła na Sejm RP oraz Mariana Podziewskiego – Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki odniósł się do aktualnej sytuacji polskiego rolnictwa oraz poinformował, że z jego inicjatywy, od 9 czerwca 2014 r. wnioskodawcy i beneficjenci wsparcia z PROW 2007-2013 oraz wspólnej organizacji rynków owoców i warzyw mogą korzystać z nieodpłatnej pomocy ekspertów działających przy Wojewódzkich Ośrodkach Doradztwa Rolniczego oraz Centrum Doradztwa Rolniczego. Celem pracy ekspertów jest pomoc rolnikom, których sprawy są już prowadzone przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, mających problemy z prawidłowym dokumentowaniem i rozliczaniem prowadzonych operacji.
Następnie minister rolnictwa omówił kwestie związane z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020 oraz dopłatami bezpośrednimi w latach 2014 – 2020. Na wypłaty z PROW 2014-2020 przeznaczono łącznie ponad 13,5 mld euro. Do tego można doliczyć 5,2 mld euro na rozwój infrastruktury wiejskiej, reorientację zawodową rolników i rozwój przedsiębiorczości z funduszy na realizację Polityki Spójności oraz 23,7 mld euro na płatności bezpośrednie.
Resort rolnictwa planuje gruntownie przebudować system dopłat. Do tej pory stawka dopłat do 1 ha była taka sama dla wszystkich. Od przyszłego roku stawka podstawowa, jednakowa dla wszystkich wyniesie nieco ponad 100 euro / 1 ha. Część rolników dostanie dodatkowe pieniądze. Poprzez system dopłat produkcyjnych rolnicy produkujący, aktywni będą mogli uzyskać dopłaty nawet powyżej 500 euro / 1 ha. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w najbliższym czasie przekaże projekt podziału tych pieniędzy Komisji Europejskiej.
Uczestnicy spotkania podczas dyskusji podnosili m.in. kwestie dopłat obszarowych, dopłat do kwot mlecznych, grup producentów rolnych, rent strukturalnych, uboju rytualnego, energii odnawialnej.
Odpowiadając na pytania minister rolnictwa poinformował, że kwoty mleczne zostaną na pewno zniesione. Ponadto zasugerował tworzenie spółdzielni energetycznych oraz organizacji producenckich, a także tworzenie własnych sklepików, w których będą sprzedawane produkty przetwarzane przez rolników we własnym gospodarstwie, na co pozwalają polskie przepisy. W tym zakresie została przygotowana instrukcja, która zostanie w najbliższym czasie przesłana do gmin; zostaną również przeszkoleni powiatowi lekarze weterynarii. Natomiast dla wszystkich zainteresowanych zostaną przeprowadzone przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa szkolenia z zakresu PROW 2014 – 2020.
Na zakończenie Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki serdecznie podziękował za spotkanie.
Anna Naumczyk-Szałaj
Źródło
Warmińsko - Mazurska Izba Rolnicza
http://www.wmirol.org.pl