Posiedzenie Kierownictwa

Kompromis w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020, Projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, stan realizacji PROW 2007-2013 oraz dostosowanie prawa krajowego do przepisów unijnych to główne tematy omawiane podczas dzisiejszego posiedzenia Kierownictwa resortu. W spotkaniu oprócz członków Kierownictwa uczestniczyli także szefowie podległych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi agencji, inspekcji i jednostek naukowo-badawczych oraz dyrektorzy departamentów i biur.

Osiągnięty w Luksemburgu kompromis w sprawie wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej na lata 2014-2020 daje realne szanse na kontynuację rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa w Polsce. Będziemy na piątym miejscu pośród 28. państw, jeżeli chodzi o budżet na Wspólną Politykę Rolną – podkreślił minister Stanisław Kalemba i dodał, że Polska pozostała największym w Unii beneficjentem II filaru WPR wspierającego rozwój obszarów wiejskich. Minister podziękował wszystkim, którzy zaangażowani byli w proces negocjacyjny i wspierali działania polskiego ministra rolnictwa.

Na spotkaniu omówiony został również Projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wspierane będą wszystkie rodzaje gospodarstw. Nowe możliwości rozwoju przewidziane są dla małych gospodarstw rolnych. Zaplanowane także zostały premie dla młodych rolników i pomoc w modernizacji gospodarstw.

Przewidujemy dofinansowanie inwestycji infrastrukturalnych w tym drogi lokalne, odnowę i rewitalizację wsi – powiedział minister podkreślając, że Projekt Programu jest obecnie szeroko konsultowany i zachęcił wszystkich do przekazywania własnych uwag i propozycji. Zapewnił także, że nie ma żadnych zagrożeń w zakresie wykorzystania środków PROW 2007-2013, ponieważ ponad 86 %, ich już zakontraktowano, a zrealizowano płatności na 65% alokacji.

Szef resortu poinformował o pracach prowadzonych w celu zabezpieczenia nabywania gruntów przez naszych rolników po 2016 r. Prosił wszystkich o mobilizacje w zakresie przygotowywania aktów prawnych i dostosowania do unijnych przepisów.

Wszyscy uczestnicy posiedzenia przedstawili informacje o najważniejszych realizowanych obecnie pracach. Minister prosił o intensyfikację prac w celu stwarzania możliwości rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. Podkreślił także konieczność współpracy w zakresie wdrażania osiągnięć nauki do praktyki.

 


Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: rozwoju; obszarów; minister; rolnictwa; zakresie; kierownictwa; także; wiejskich; programu; projekt; wiejskich.; rolników; posiedzenia; wszystkich; podkreślił; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »