Długo oczekiwanym przez rolników deszczem w dniu 7 czerwca br. zostali przywitani uczestnicy Targów Rolniczych AGRO TARG 2015. Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego już po raz 22 organizuje tę imprezę, która z roku na rok przyciąga coraz więcej wystawców i odwiedzających. Również w tym roku frekwencja dopisała i ani grzmoty oraz chwilami mocniejszy opad nie przestraszyły uczestników. Targi oficjalnie otworzyli: organizator Zbigniew Żywień, dyrektor LODR oraz Jan Świrepo, Wicewojewoda Lubuski, Stanisław Tomczyszyn, Wicemarszałek Województwa Lubuskiego i Stanisław Myśliwiec, Delegat do WZ KRIR, którzy, nawiązując do panującej aury, w krótkich przemówieniach podkreślali ogromne znaczenie deszczu dla produkcji rolniczej i sadowniczej. Z zaproszenia na Targi skorzystało wiele osób związanych z branżą rolniczą. Byli to przede wszystkim przedstawiciele urzędów, instytucji i firm współpracujących z rolnikami oraz przedstawiciele samorządów terytorialnych. Lubuską Izbę Rolniczą, oprócz ww. Stanisława Myśliwca, reprezentowali członkowie Zarządu Alfred Kałużny i Andrzej Kuziemski, pracownicy Biura LIR z dyrektor Małgorzatą Pałys, prezentujący stoisko informacyjno – promocyjne oraz licznie przybyli członkowie Rad Powiatowych LIR.
W części oficjalnej tradycyjnie wyłoniono zwycięzców etapów wojewódzkich konkursów Agroliga 2015 oraz Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. W Agrolidze w kategorii Rolnicy zwyciężył Zdzisław Wawrzyńczyk z Nowego Miasteczka, II miejsce ex aequo zajęli Leszek Glezer z Pławina, Bronisław Bach z Boguszyńca i Tadeusz Błauciak z Nowin Wielkich, natomiast III miejsce ex aequo zajęli Krzysztof Mencel z Kłopotu, Andrzej Pilecki z Osogóry i Arkadiusz Gaczyński z Gościeszowic. W kategorii Firmy zwyciężyło Gospodarstwo Ogrodnicze Alfred Rostkowski z Sulęcina. II miejsce zajęło Przedsiębiorstwo Nasienno – Zaopatrzeniowe Wójcik Spółka Jawna – Wschowa, natomiast III miejsce ex aequo zajęli: Gospodarstwo Rolne Joanna Horoszkiewicz – Janka z Kamienia Wielkiego oraz PPUH REGENT Małgorzata Regent z Przytocznej.
W konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne organizowanym przez KRUS przy współudziale PIP, LODR, LIR i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego zwyciężyli Zbigniew i Edward Greczyn z miejscowości Długie i oni będą reprezentować województwo lubuskie rywalizując ze zwycięzcami z pozostałych województw. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie finałowym.
Podczas targów został przeprowadzony i rozstrzygnięty konkurs pn. LUBUSKA BABA. Był to konkurs wypieków wiejskich w którym wzięło udział 7 KGW z województwa lubuskiego. Komisja oceniała głównie oryginalność i walory smakowe. Zwyciężyło KGW z Kalska.
W tej części imprezy wyróżniono również pucharami hodowców zwierząt.
Największym magnesem dla zwiedzających podczas Targów jest możliwość kupna wszelkiego rodzaju roślin ozdobnych rabatowych, doniczkowych, wodnych, ziół, bylin, drzew i krzewów ozdobnych, owocowych itp. W alejkach gdzie ulokowani byli sprzedawcy z tym asortymentem, trzeba było się przeciskać. Ponadto podczas targów można było zobaczyć i nabyć wyroby lokalnych rękodzielników, skosztować produktów regionalnych oraz wypieków i dań stworzonych przez KGW, jest możliwość nabycia mniejszych zwierząt hodowlanych i ozdobnych, zobaczyć i nabyć maszyny i urządzenia rolnicze itp.
Uczestnicy Targów w większości przyjeżdżają w celach zakupowych lub biznesowych, jednak sporo osób przyjeżdża tu na rodzinny wypoczynek, gdyż impreza przyciąga również najmłodszych wieloma atrakcjami.
P. Sas
GALERIA:
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/