W tym roku uczestników XIX Lubuskiego Święta Plonów w dniu 3 września gościła Cybinka. Uroczystości rozpoczęły się w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej od Mszy Św. celebrowanej przez bp. Tadeusza Lityńskiego, po której uczestnicy prowadzeni przez starostów dożynek Joannę Niparko z Białkowa oraz Mieczysława Palonkę z Zaboru przy asyście pocztów sztandarowych, w tym Lubuskiej Izby Rolniczej, który reprezentowali Stanisław Zator, Andrzej Zator oraz Karol Zator, przeszli korowodem na stadion miejski, gdzie zaplanowano dalszą część uroczystości. Po wystąpieniach organizatorów Dożynek Wojewódzkich- Marka Kołodziejczyka Burmistrza Cybinki, Marcina Jabłońskiego Starostę Słubickiego oraz Elżbiety Polak Marszałek Województwa Lubuskiego na scenę zaproszony został Stanisław Myśliwiec prezes Lubuskiej Izby Rolniczej, który w swoim wystąpieniu powiedział m. in., że nie wszyscy rolnicy mogą się cieszyć i świętować zakończenie żniw. Część z nich, ze względu na pogodę, nie mogła zebrać swoich zasiewów, których już nie da się uratować. Ale nie tylko pogoda nie sprzyja pracy rolnikom. Są to także wprowadzane ustawy nakładające coraz większe obostrzenia i wymogi dla producentów rolnych, przez które ciężko jest konkurować polskim rolnikom z zachodnimi. W swoim wystąpieniu wezwał parlamentarzystów o to, aby czujniej przyglądali się wprowadzanym ustawom i tak jak rolnicy potrafili oddzielić ziarna od plew.
Oprócz prezesa Lubuską Izbę Rolniczą reprezentowali członkowie Zarządu Czesław Hładki i Andrzej Kuziemski, dyrektor biura LIR Anna Słowik oraz licznie przybyli członkowie Rad Powiatowych LIR z całego województwa. Wśród wielu stoisk wystawców, instytucji, przedstawicieli powiatów nie mogło zabraknąć stoiska promocyjno – informacyjnego Lubuskiej Izby Rolniczej. W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować członkom Słubickiej Rady Powiatowej LIR za przygotowanie pięknych dekoracji i ozdobienie namiotu firmowego, który wyróżniał się na tle pozostałych stoisk.
Dożynki Wojewódzkie to również czas podsumowań i wyróżnień. Na szczególne zasługuje rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy XIX Lubuskiego Święta Plonów, który zorganizowała Lubuska Izba Rolnicza. W tym roku konkurencja była duża i komisja w składzie Anna Słowik Lubuska Izba Rolnicza, Anna Markiewicz Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Grażyna Nowakowska Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Janina Klimczak, Urząd Miejski w Cybince, Regina Waszkiewicz Starostwo Powiatowe w Słubicach oraz Wojciech Półtorak Lubuski Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Zielonej Górze miała ciężkie zadanie w wyborze tych najpiękniejszych spośród 12 wieńców tradycyjnych i 5 współczesnych. Jednakże po obradach wyłonieni zostali laureaci trzech pierwszych miejsc w dwóch kategoriach i tak:
WIENIEC TRADYCYJNY:
I miejsce – Sołectwo Nowa Jabłona, gmina Niegosławice, powiat żagański;
II miejsce – Sołectwo Baranowice, gmina Santok, powiat gorzowski;
III miejsce – Sołectwo Krzemów/Łukomin, gmina Krzeszyce, powiat sulęciński.
WIENIEC WSPÓŁCZESNY:
I miejsce – Sołectwo Droszków, gmina Zabór, powiat Zielonogórski;
II miejsce – Sołectwo Olbrachtów, gmina Żary, powiat żarski;
III miejsce – Sołectwo Połęcko, gmina Maszewo, powiat krośnieński;
Pozostałe wieńce otrzymały wyróżnienia, natomiast wszystkie wieńce otrzymały nagrody w postaci bonów pieniężnych wręczonych dzięki hojności fundatorów i sponsorów tj.: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Lubuskiego Związku Rolników w Baczynie, Lubuskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych, Bankowi Spółdzielczemu w Kożuchowie, Lubuskiemu Związkowi Hodowców Bydła, Zakładowi Produkcyjnemu w Sławie Tarczyński SA, Hodowli Zwierząt Zarodowych Osowa Sień Sp. z o.o., Lubuskiemu Wojewódzkiemu Związkowi Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Zielonej Górze oraz Lubuskiemu Stowarzyszeniu Sołtysów.
Podczas uroczystości wręczone zostały również odznaczenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla rolnictwa”, którą otrzymali: Antecki Dariusz, Dubicka Anna, Margowniczy Celina, Matkowski Jan, Staszków Krzysztof i Straus Dariusz oraz srebrne odznaczenia „Zasłużony dla samorządu rolniczego”, które otrzymali Pietrow Bogusław i Trybuchowski Ryszard.
XIX Lubuskie Święto Plonów uświetniały występy zespołów i grup śpiewaczych: Kryniczeńka, Lubuszanki, Antidotum, Górzycka Kapela Ludowa, Na Wójtowej Roli, Kaziuki oraz Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa.
Red.
GALERIA: