LUBUSKIE ŚWIĘTO PLONÓW 2019

W dniu 8 września 2019 roku w Krzeszycach w powiecie sulęcińskim odbyło się XXI Lubuskie Święto Plonów. Uroczystość rozpoczęła się przemarszem korowodu dożynkowego na stadion sportowy, gdzie następnie odbyła się dziękczynna msza święta. Po mszy nastąpiło oficjalne otwarcie, w którym o głos zostali poproszeni włodarze oraz przedstawiciele instytucji, w tym Stanisław Myśliwiec prezes Lubuskiej Izby Rolniczej. W gorzkich słowach porównujących zeszłoroczną i tegoroczną suszę podkreślił jak ważne dla lubuskich rolników jest właściwe i rzetelne monitorowanie suszy prowadzone przez IUNG w Puławach. Ten monitoring, dzięki sześciu nowym stacjom meteorologicznym, jakie zostały zamontowane na terenie naszego województwa, w tym roku spowodował, iż susza w lubuskim została stwierdzona już na samym początku jej monitorowania. Dzięki temu udało się uniknąć nerwowej atmosfery, jaka towarzyszyła rolnikom w roku ubiegłym, kiedy to susza w kolejnych uprawach, choć widoczna na polach, pojawiała się w monitoringu z opóźnieniem, wywołując tym samym niepokój wśród rolników oraz niepotrzebną, dodatkową pracę komisji szacujących straty. Prezes LIR, zaapelował do startujących w tegorocznych wyborach o stworzenie ustawy regulującej powoływanie komisji szacujących straty w rolnictwie. Na dzień dzisiejszy bywa bowiem tak, iż przedstawiciele urzędów gmin, miast odmawiają uczestnictwa w pracach komisji szacujących straty.

W uroczystościach dożynkowych uczestniczyli także – Czesław Hładki wiceprezes LIR oraz Alfred Kałużny członek Zarządu a także członkowie rad powiatowych z całego województwa.

W tym miejscy składamy serdeczne podziękowania Renacie Sucheckiej z Gorzowskiej Rady Powiatowej LIR oraz Zofii Smolińskiej z Sulęcińskiej Rady Powiatowej LIR za piękne przystrojenie stoiska informacyjno-promocyjnego Lubuskiej Izby Rolniczej, za które w wyniku przeprowadzonego konkursu otrzymało 3 miejsce.

W tym ważnym dla samorządu rolniczego święcie nie mogło zabraknąć sztandaru Lubuskiej Izby Rolniczej, w którego poczcie znaleźli się i godnie reprezentowali brać rolniczą: Iwona Witkowska, Henryk Witkowski oraz Roman Kruszakin.

Starostami tegorocznych dożynek zostali Marzena Wikońska i Władysław Brzechwa.

Tradycyjnie, poświęcony bochen chleba z tegorocznych zbóż został przekazany na ręce Pani Marszałek Elżbiety Anny Polak, która dziękując za ciężką pracę rolników, obiecała sprawiedliwie dzielić go na wszystkich mieszkańców województwa lubuskiego.

W kolejnej części uroczystości, po obrzędzie chleba, wręczone zostały Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Lubuskiego, o które wnioskowała Lubuska Izba Rolnicza, a które otrzymali: Stefania Krupińska, Mieczysław Palonka oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Zaborze.

Natomiast Stanisław Myśliwiec otrzymał tytuł Ambasadora Za Zasługi Na Rzecz Producentów Produktów Regionalnych i Lokalnych Województwa Lubuskiego.

Wojewódzkie Święto Plonów to również czas na rozstrzygnięcie Konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2019, który po raz kolejny organizowała Lubuska Izba Rolnicza. Komisja, która oceniała wieńce w dwóch kategoriach, przyznała nagrody:

Wieniec współczesny:

I miejsce – Sołectwo Maszewo, gmina Maszewo, powiat krośnieński

II miejsce – Sołectwo Mirostowice Górne, gmina Żary, powiat żarski

III miejsce – Sołectwo Kalsk, gmina Sulechów, powiat Zielonogórski

Wieniec tradycyjny:

Ex aequo

I miejsce – Sołectwo Cieciszów, gmina Szprotawa, powiat żagański

I miejsce – Sołectwa Krzemów i Łukomin, gmina Krzeszyce, powiat sulęciński

III miejsce – sołectwo Tarnów, gmina Lubiszyn, powiat gorzowski

Wieńce te otrzymały bony pieniężne oraz nagrody pieniężne w wysokości kolejno: 1200 zł, 1000 zł i 800 zł, natomiast pozostałe wieńce otrzymały wyróżnienia i bony pieniężne o wartości 300 zł.

W tegorocznych Dożynkach Prezydenckich w Spale województwo lubuskie reprezentować będzie wieniec wykonany przez Sołectwo Krzemów i Łukomin z gminy Krzeszyce.

Wszystkim twórcom wieńców należą się wielkie wyrazy uznania, a także podziękowanie za trud włożony przy ich wykonaniu, natomiast zwycięzcy życzymy jak najlepszego wyniku w konkursie ogólnopolskim.

Za wsparcie konkursu dziękujemy współorganizatorom i sponsorom:

– Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

– Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Lubuski Oddział Regionalny w Zielonej Górze

– Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Gorzowie Wlkp.

– Lubuski Związek Hodowców Bydła

– Lubuski Związek Rolników

– Lubuskie Stowarzyszenie Sołtysów

– Hodowla Zwierząt Zarodowych Osowa Sień

– Bank Spółdzielczy Wschowa, Oddział Zielona Góra

– Kopalnia Węgla Brunatnego Sieniawa Sp. z o. o.

Lubuskie Święto Plonów daje możliwość odwiedzenia wielu stoisk promocyjnych, ale również z rękodziełem, produktami tradycyjnymi, gdzie można dokonać zakupów, wziąć udział w konkursach, czy uzyskać poradę. To również doskonała okazja do zabawy pod chmurką podczas występów artystycznych grup śpiewaczych, grup tanecznych, oraz zespołów muzycznych i występów solowych.

A. Jędrzejko, P. Sas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

125ml milk

DSC 1083 150x150
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ;  ; ; miejsce; sołectwo; powiat; lubuskie; województwa; tegorocznych; konkursu; komisji; które; oddział; lubuskiej; szacujących; pieniężne; ró

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »