Po raz kolejny w strugach deszczu dziękowaliśmy lubuskim rolnikom za ich pracę. W tym roku Dożynki Wojewódzkie odbyły się w Strzelcach Krajeńskich.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą święta w Kolegiacie pw. Matki Bożej Różańcowej. Następnie ulicami miasta przeszedł tradycyjny, barwny korowód dożynkowy, w którym uczestniczyły poczty sztandarowe. Poczet Lubuskiej Izby Rolniczej utworzyli Marek Grabia, Ryszard Piórkowski oraz Dariusz Sosiński.
Pozostała część obchodów była na Stadionie Miejskim. Najpierw odbyło się poświęcenie wieńców dożynkowych, następnie wystąpili gospodarze Dożynek oraz zaproszeni goście. Lubuską Izbę Rolniczą reprezentował wiceprezes Stanisław Madej. W swym wystąpieniu podziękował za trud codziennej pracy, jaką rolnicy wykonują w swoich gospodarstwach oraz za „tegoroczne żniwa, które nie należały do najłatwiejszych, ze względu na ciąg nieprzychylnych zdarzeń, jakie miały miejsce podczas całego okresu wegetacyjnego. Najpierw wiosenne wymarznięcia i susza, a potem opady uniemożliwiające prawidłowe, terminowe zbiory. Spowodowało to obniżkę wydajności o ok. 30%, dodatkowo w tym roku ceny skupu zbóż są niższe o 20-30%, czyli rolnik poszkodowany jest podwójnie. ” Następnie odbyło się widowisko obrzędowe.
Starostami tegorocznego lubuskiego święta plonów byli:
Dorota Tracz
W miejscowości Wicina, gmina Jasień prowadzi wraz z mężem gospodarstwo rolne o powierzchni 21 ha. Państwo Traczowie gospodarstwo przejęli po rodzicach. Jako młodzi rolnicy początkowo produkowali truskawkę deserową oraz zboże. Później zrobili kolejny krok i rozpoczęli uprawę szparagi, która w tamtych latach była mało popularna w odróżnieniu od zachodniej Europy. Dlatego też byli zmuszeni szukać odbiorców przy zachodniej granicy. Obecnie gospodarze posiadają 4 ha szparagi i 6ha truskawki, resztę ziemi obsiewają zbożem. Pani Dorota jest delegatką Lubuskiej Izby Rolniczej. Prowadząc gospodarstwo rolne wychowała trójkę dzieci. W najbliższej przyszłości chciałaby również zająć się agroturystyką i produkcją żywności ekologicznej.
oraz
Remigiusz Smolec
Posiada własne gospodarstwo rolne, o powierzchni 20 ha, w Lipich Górach. Przejął je po rodzicach w roku 2011. Ma wykształcenie wyższe rolnicze. Jest absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Obecnie gospodaruje na areale o powierzchni 130 ha, na którym uprawia rzepak, pszenicę, łubin oraz ziemniaka przemysłowego. Dodatkowo od roku 2013 pracuje w firmie AGROLEX zaopatrującej rolników w środki chemiczne do produkcji roślin. Z tego też względu na co dzień służy rolnikom doradztwem z zakresu nawożenia, uprawy i ochrony roślin. Jest aktywnym członkiem Strzelecko-Drezdeneckiej Rady Powiatowej Lubuskiej Izby Rolniczej IV i V kadencji, gdzie reprezentuje rolników gminy Strzelce Krajeńskie.
W tym roku na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Lubuska Izba Rolnicza zorganizowała konkurs na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”. W tym roku do konkursu zgłoszono 23 wieńce. W kategorii wieniec tradycyjny – 17, w kategorii wieniec współczesny – 6. Komisja w składzie: Dorota Kruszyna – przewodnicząca, Jolanta Domoradzka – sekretarz, Bogusław Kierus, Barbara Kucharska i Urszula Szadyko – członkowie; dokonali oceny wieńców. I tak zwycięzcami zostali:
W kategorii wieniec tradycyjny:
I miejsce zajęło KGW Dzikowice, powiat żagański. Laureaci otrzymali bon pieniężny, puchar ufundowany przez Wojewodę Lubuskiego – Władysława Dajczaka oraz wyjazd dla 10-cio osobowej reprezentacji do Spały na Dożynki Prezydenckie, gdzie wieniec będzie walczył o nagrodę prezydenta.
II miejsce – KGW Sokólsko, powiat strzelecko – drezdenecki
II miejsce exeqwo – Sołectwo Wygnańczyce, powiat wschowski
III miejsce – Sołectwo Trzebule, powiat krośnieński
III miejsce exeqwo – Sołectwo Dąbrówka Mała, powiat świebodziński
W kategorii wieniec współczesny:
I miejsce – KGW Mirostowice Górne, powiat żarski
II miejsce – Sołectwo Dachów, powiat krośnieński
III miejsce – Sołectwo Trzebiechów, powiat zielonogórski
Nagrodę specjalną Lubuskiego Stowarzyszenia Sołtysów otrzymało Sołectwo Baczyna, powiat gorzowski.
Wszystkie pozostałe miejsca otrzymały wyróżnienie. Nagrody w konkursie Lubuska Izba Rolnicza ufundowała dzięki sponsorom:
– Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
– Kostrzyńsko-Słubickia Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A Kostrzyn Nad Odrą
– Agencja Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Gorzowie Wlkp
– Agencja Rynku Rolnego
– C.K. Ziemianin, Zielona Góra
– Gospodarstwo Specjalistyczne Uprawa Warzyw – Zdzisław Wawrzyńczyk
– Grupa Producentów Owoców i Warzyw Hortus – Zrzeszenie Ochla
– Lubuskie Stowarzyszenie Sołtysów
– Lubuski Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. Zielona Góra
– Lubuski Związek Hodowców Bydła, Zielona Góra
– Lubuski Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Zielonej Górze
– Lubuski Związek Rolników w Baczynie
– „Mleko” sp. z o.o. Żary
– Przedsiębiorstwo Handlowe Jarosław Tarka, Osowa Sień
– Zarząd Hodowli Zwierząt Zarodowych Osowa Sień Sp. z o.o.
Dożynki to także doskonała okazja, aby trud pracy na roli docenić odznaczeniami. Lubuska Izba Rolnicza wystąpiła do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przyznanie odznaczeń „Zasłużony dla Rolnictwa”. Podczas dożynek odznaczeni zostali:
Pan Ryszard Dolat posiada wykształcenie średnie rolnicze specjalność mechanizacja rolnictwa. Pracę zawodową rozpoczął w roku 1964 r. w Państwowym Gospodarstwie Rolnym w Tucznie na stanowisku montera maszyn rolniczych.
Od 1 marca 1972 r. do 31 grudnia 2014 r. zatrudniony był w Spółdzielczym Przedsiębiorstwie Handlowym SKR Strzelce Krajeńskie na stanowisku kierownika zakładu Usługowo-Handlowego w Lipich Górach.
Od początku swojej pracy zawodowej związany był z rolnictwem. W okresie zatrudnienia wykazywał się dużym zdyscyplinowaniem oraz znajomością zagadnień teoretycznych i praktycznych. Był dobrym organizatorem pracy starając się by świadczone usługi na rzecz rolników były na jak najwyższym poziomie. Rolnikom służył zawsze pomocą i doradztwem w zakresie stosowania nawożenia i ochrony upraw. Obecnie jest emerytem i chętnie wymienia się zdobytym doświadczeniem z młodszymi pokoleniami.
Pan Marek Janik prowadzi w Górecku, gm. Zwierzyn, gospodarstwo rolne od 1984 roku jako właściciel. Wówczas było to zakupione 5,5 ha. Przez kolejne lata sukcesywnie gospodarstwo powiększał, dokupując i wydzierżawiając ziemię od ANR oraz osób prywatnych. Obecnie wielkość gospodarstwa od 1996 r. prowadzonego wraz z małżonką Teresą, wynosi 117 ha. z czego 71 ha to własność a pozostałe grunty 46 ha stanowi dzierżawa. Specjalizacja gospodarstwa to hodowla bydła mlecznego i produkcja mleka. Rocznie w gospodarstwie produkuje się ok. 200 tysięcy kg mleka. W 1998 r. w gospodarstwie przeprowadzono modernizację budynku gospodarczego i części stodoły na utworzenie nowej obory dla krów mlecznych. Obecnie stado liczy 93 szt. bydła z czego 35 szt. to krowy mleczne pozostałe to: jałówki, cielęta i opasy. Rolnik korzystał z wsparcia ze środków unijnych i przeznaczał je na wyposażenie gospodarstwa w sprzęt rolniczy, ciągnik, płyta obornikowa.
Pan Marek jest bardzo dobrym, życzliwym, uczynnym i lubianym sąsiadem. W latach 1998-2006 był Radnym Gminy Zwierzyn, w latach 1996- 2004 należał do Rady Nadzorczej Strzeleckiej Spółdzielni Mleczarskiej w Strzelcach Kraj. Pełnił tam funkcję Członka Rady. Obecnie jest członkiem Rady Sołeckiej. Bardzo zaangażowany w życie sołectwa, gminy i parafii. W 2004 r został uhonorowany dyplomem i podziękowaniami za osobiste zaangażowanie, aktywną sumienną i twórczą pracę w Radzie Nadzorczej SM GP. W 2016r otrzymał statuetkę za uzyskanie najwyższej jakości mleka w roku 2015. od Prezesa Spółdzielni Mleczarskiej Grupa Producencka Strzelecka. Jest ojcem dwóch dorosłych synów- Łukasza 28 lat i Tomasza 27 lat, którzy wraz z rodzicami wspólnie pracują w gospodarstwie rolnym.
Pan Radosław Kierznowski posiada wykształcenie wyższe rolnicze. W chwili obecnej gospodaruje na powierzchni 2500 ha gruntów rolnych, w tym na terenie Gminy Strzelce Krajeńskie powierzchnia ta wynosi ponad 1350 ha. W swoim gospodarstwie zajmuje się reprodukcją nasion zbóż z rodzaju pszenica i jęczmień zwłaszcza browarny oraz traw, tworząc materiał siewny kwalifikowany C1. Areał, na którym porastają trawy zajmuje 1000 ha z czego 700 ha zajmują nasienniki. Ponadto w swoim gospodarstwie posiada znaczne areały rzepaku.
Pracuje na najnowocześniejszym sprzęcie rolniczym. W swoim gospodarstwie stosuje najnowsze osiągnięcia nauki rolniczej w szczególności w zakresie nasiennictwa zbóż, stanowiąc tym samym wzór do naśladowania. Osiąga w uprawach polowych, plony dużo wyższe niż średnie plony gminne.
Pan Remigiusz Smolec posiada wykształcenie wyższe rolnicze. Jest absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W roku 2011 przejął po rodzicach gospodarstwo rolne o powierzchni 20 ha. Obecnie gospodaruje na areale o powierzchni 130 ha, na którym uprawia rzepak, pszenicę, łubin oraz ziemniaka przemysłowego.
Dodatkowo od roku 2013 pracuje w firmie AGROLEX zaopatrującej rolników w środki chemiczne do produkcji roślin. Z tego też względu na co dzień służy rolnikom doradztwem z zakresu nawożenia, uprawy i ochrony roślin.
Jest aktywnym członkiem Strzelecko-Drezdeneckiej Rady Powiatowej Lubuskiej Izby Rolniczej IV i V kadencji, gdzie reprezentuje rolników gminy Strzelce Kraj.
Pan Jan Surowiecki pracę na roli rozpoczął w gospodarstwie rolnym rodziców. W roku 1990 przejął je na własność i zaczął gospodarzyć na areale o powierzchni 9 ha. W chwili obecnej gospodaruje na powierzchni 80 ha gruntów ornych, na których uprawia rzepak, pszenicę oraz pszenżyto. Swoje zamiłowanie do pracy w rolnictwie zaszczepił swoim synom, dla których jest niekwestionowanym autorytetem przekazując im swoją wiedzę oraz pomoc w zakresie organizowania i powiększania własnych gospodarstw rolnych.
Do 2012 roku był jednym z największych na terenie gminy producentów trzody chlewnej w cyklu zamkniętym.
Prowadzi gospodarkę zgodnie z zasadami dobrej praktyki rolnej wprowadzając przy tym nowoczesne technologie uprawy z wykorzystaniem wysokiej klasy sprzętu rolniczego.
Pani Barbara Szczepanik od 22 lat wspólnie z mężem prowadzi 78 ha gospodarstwo w miejscowości Skrzynica. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej oraz chowie bydła opasowego. Mimo wielu obowiązków przy pracy w gospodarstwie, znajduje czas na działalność społeczną oraz niesienie pomocy potrzebującym w jej środowisku lokalnym. Przez 6 lat piastowała urząd sołtysa, aktywnie działała w komitecie rodzicielskim. Jest założycielem Stowarzyszenia „Świniary Wieś Między Puszczą a Wartą”.
Odznaczenia wręczyli: Wojewoda Lubuski – Władysław Dajczak, Marszałek Województwa Lubuskiego – Elżbieta Polak oraz wiceprezes LIR – Stanisław Madej.
Starostwo Strzelecko – Drezdeneckie również doceniło rolników z powiatu. Pamiątkowe statuetki otrzymali: Dariusz Sosiński, Grzegorz Świątkowski, Krzysztof Kiona, Bazyli Świątkowski, Robert Roszczyk, Wiesław Węgrzyn, Marek Grabia, Czesław Golińczak, Dawid Pieluszczak, Leszek Czupryniak, Piotr Kruszyna, Andrzej Kruszyna, Adam Drega, Mirosław Zabłocki.
Wszystkim gratulujemy.
Serdecznie podziękowania kierujemy do delegatów Strzelecko – Drezdeneckiej Rady Powiatowej LIR za pomoc w przygotowaniu stoiska Lubuskiej Izby Rolniczej a w szczególności do Pań: Joanny Grabia oraz Danuty Madej.
A. S.