Wielkie święto tradycyjnych potraw z gęsią w roli głównej odbyło się w niedzielę 17 września w Ostrzeszowie. Festiwal przyciągnął jak co roku tłumy miłośników kuchni regionalnej oraz pasjonatów zdrowego żywienia.
Gwiazdą tegorocznej edycji była polska producentka i dziennikarka telewizyjna Ewa Wachowicz, oraz Joanna Ochniak prezes Fundacji „Gastronomia na Obcasach”. Obie panie dokonały odsłonięcia tablicy ze swoim nazwiskiem, tym samym dołączając do grona osób wybitnie zasłużonych w Alei Gwiazd Sztuki Kulinarnej.
Pomysłodawca i organizator festiwalu pan Witold Wróbel zadbał o to by w napiętym programie festiwalu znalazł się także czas, aby wyróżnione ekspertki z dziedziny kulinariów spotkały się przedstawicielami władz samorządowych miasta, lokalnymi producentami zdrowej, naturalnej żywności, a także z producentami rolnymi. W trakcie spotkania zaprezentowano przed panią Ewą Wachowicz produkty niezbędne do pracy w kuchni lokalnej firmy Pollena Ostrzeszów. Pan Jacek Nowicki z firmy Nowicki Naturalnie przybliżył swoją misję dostarczania konsumentom tradycyjnie wytwarzanych wędlin wolnych od wszelkiego rodzaju sztucznych barwników i konserwantów oraz wyrobów z polskiej rasy zachowawczej. Słynna gospodyni programów kulinarnych miała okazję spróbować cypryjskich serów wytworzonych przez pana Yusufa Suleimana z gminy Grabów nad Prosną wywodzącego się z rodziny, która produkcją serów zajmuje się od ponad 300 lat.
O tym że powiat ostrzeszowski słynie nie tylko z produktów tradycyjnych, ale także tych innowacyjnych, pani Ewa Wachowicz mogła się przekonać po spróbowaniu chrupiących owoców i warzyw wytwarzanych nowoczesną technologią Puffins w firmie MicroFood Piotra Barczyka.
Na spotkaniu nie zabrakło Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotra Walkowskiego, który od lat pielęgnuje i promuje dziedzictwo kulinarne Wielkopolski oraz wspiera wytwórców produktów tradycyjnych i lokalnych. Prezes objaśnił jakimi inicjatywami promującymi polską dobrą żywność zajmuje się Wielkopolska Izba Rolnicza. Podkreślił też znaczenie wielkopolskich rolników w gospodarce żywnościowej kraju. O tym, że Polska jest liderem w produkcji gęsiny w Europie pani Ewa Wachowicz była doskonale zorientowana. Natomiast powody, dlaczego polska gęś wyróżnia się najwyższymi walorami smakowymi, dowiedziała się od samych producentów zrzeszonych grupie producentów drobiu Gayor – pana Marka Sembereckiego z Mąkoszyc oraz pana Narcyza Perza z Topoli Wielkiej. Z kolei pan Grzegorz Majchrzak z Topoli Małej omówił jak ważne są dla konsumentów działania podejmowane m.in. przez zrzeszenia producentów rolnych mających na celu wzmocnienie rolnika w łańcuchu dostaw żywności.
Jak tradycyjnie podczas Festiwalu Pasztetników i Potraw z Gęsi odbył się konkurs na najlepszy pasztet i potrawę z gęsi. Komisja pod przewodnictwem profesora Stanisława Wężyka oceniała 23 pasztety, 20 potraw z gęsi. W tym roku dodatkowo oceniane były również babki. W kategorii pasztetów pierwsze miejsca zdobyli: Nowicki Naturalnie, Koło Gospodyń Wiejskich w Siedlikowie, Zespół Szkół nr 2 w Ostrzeszowie i Szkoła w Drohobycza na Ukrainie. W kategorii potraw z gęsi najwyższe miejsca zdobyli: Restauracja Dworek w Ostrzeszowie, Grażyna Semberecka z Mąkoszyc i Zespół nr 2 w Ostrzeszowie. W kategorii babek zwyciężyła Zdzisława Marciniak z Ostrzeszowa.
Od samego rana na festiwalowym placu trwał Kiermasz Produktów Tradycyjnych i Lokalnych, podczas którego wszyscy mogli posmakować tradycyjnych produktów oraz zakupić produkty lokalnych wystawców.
Jak zwykle dużym zainteresowaniem odwiedzających cieszyły się stoiska przygotowane w ramach konkursu na najlepsze stoisko KGW. Uczestniczki konkursu zachwyciły nie tylko niepowtarzalnymi dekoracjami, ale również kulinarnymi przysmakami które po ocenie komisji konkursowej można był zdegustować.
Imprezą towarzyszącą już od 5 lat Festiwalowi Pasztetników i Potraw z Gęsi, która promuje aktywny tryb wypoczynku jest bieg PROFI. W tym roku Dziesiątkę ukończyło 151 zawodników. Najlepszy był Tomasz Szymkowiak z Wrześni, który 10 km pokonał w czasie 34 min i 8 sek. Najszybszym ostrzeszowianinem okazał się Robert Zborowski z klubu Aktywny Ostrzeszów, który osiągnął czas 38:35. Wśród kobiet najlepszy czas - 43:31 i I miejsce zdobyła Martyna Lubojańska z Grębanina, uczennica Zespołu Szkół nr 1 w Ostrzeszowie.
Wśród festiwalowych atrakcji znalazły się gry i zabawy dla przedszkolaków, quiz kulinarny dla gimnazjalistów oraz konkurs Gentelmani mają smak. Po raz trzeci w Ostrzeszowie udało się pobić Rekord Guinnessa. W tym roku w kategorii największej liczby osób uczestniczących w zabawie: Gąski, gąski do domu. Pierwszy rekord Polski ostrzeszowianie pobili w ułożeniu postaci gęsi z uczestników imprezy, a drugi w jedzeniu babeczek z pasztetem na czas.
Patronat honorowy nad imprezą organizowaną przez Ostrzeszowską Lokalną Grupę Działania objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W gronie instytucji wspierających festiwal znalazła się także Wielkopolska Izba Rolnicza.
Maria Deresińska
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/