W listopadzie 2013 r. podczas badań monitoringowych wykryto, w paletach drewnianych składowanych w jednej z firm na terenie województwa mazowieckiego, nicienie z gatunku Bursaphelenchus xylophilus. Wyniki analiz morfometrycznych i molekularnych jednoznacznie wskazały na przynależność nicieni do gatunku Bursaphelenchus xylophilus. Wyniki te zostały dodatkowo potwierdzone przez urzędowe laboratorium fitosanitarne we Francji. Jest to pierwsze wykrycie tego organizmu w Polsce.
Bursaphelenchus xylophilus (węgorek sosnowiec) jest jednym z najgroźniejszych szkodników drzew iglastych na świecie i podlega w Polsce obowiązkowi zwalczania na określonym materiale roślinnym (rośliny iglaste i drewno pozyskane z tych roślin), zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 lutego 2008 w sprawie zapobiegania wprowadzaniu i rozprzestrzenianiu się organizmów kwarantannowych (Dz. U. nr 46, poz. 272). Węgorek sosnowiec pochodzi z Ameryki Północnej, a w Europie był dotąd notowany wyłącznie na terenie Portugalii i Hiszpanii.
Drzewa zasiedlone przez węgorka wykazują objawy choroby więdnięcia sosny, lecz bardzo często porażenie drzewa przebiega bezobjawowo. W skrajnych wypadkach B. xylophilus może doprowadzić do śmierci całego drzewa nawet po 30-40 dniach od chwili wniknięcia do wnętrza rośliny.
W związku z zaistniałą sytuacją Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin od przyszłego roku nasili kontrole drewnianych materiałów opakowaniowych składowanych na terytorium kraju.
Fot.1. Palety z partii, gdzie wykryto Bursaphelenchus xylophilus.
Fot.2. Wyniki analiz molekularnych próbki zawierającej Bursaphelenchus xylophilus.
2013-12-16 15:02
Źródło
Państwowa Inspekcja Ochrony
Roślin i Nasiennictwa
http://piorin.gov.pl/