W dniach od 20 do 24 kwietnia 2015 roku odbył się wyjazd do Dolnej Saksonii na zaproszenie tamtejszej Izby Rolniczej, z którą Wielkopolska Izba Rolnicza ma podpisaną umowę o współpracy. Wyjazd ten dotyczył gospodarstw ekologicznych w Dolnej Saksonii. W skład delegacji weszli: Witold Przybył - były Przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Międzychodzie, Mirosław Serafinowicz – właściciel gospodarstwa ekologicznego „ECO GRABINA”, laureat konkursu „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne w Wielkopolsce rok 2013 Ekologia – Środowisko”, Krzysztof Kałużny – właściciel gospodarstwa ekologicznego w gminie Przykona, Katarzyna Szudra-Borowczak – Kierownik Biura Powiatowego Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Kościanie i Grodzisku Wlkp., Iwona Świechowska – specjalista Centrum Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Lucyna Grudzień-Kozaczka – specjalista Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, oraz tłumacz - Marzena Szczudlik.
W pierwszym dniu odwiedziliśmy Centrum Szkoleniowe w Echem, przywitani zostaliśmy przez Hansa Gorga Hassenpflug, który zaprezentował nam gospodarstwo demonstracyjne, które powstaje w celu kształcenia zawodowego uczniów. Po prezentacji, mieliśmy możliwość zobaczenia na własne oczy budowane warsztaty naukowe: oborę oraz chlewnię. W tym gospodarstwie zbudowana została również mała biogazownia. W drugim dniu odwiedziliśmy majątek KWS w Wiebrechtshausen, w którym prowadzona jest od ponad 150 lat produkcja nasion dla ekologicznych gospodarstw strefy umiarkowanego klimatu, o produkcji nasion poinformowała nas Bettina Jorek. Następnie odwiedziliśmy gospodarstwo Torsten Marienhagen w Northeim, w którym prowadzona jest ekologiczna uprawa: pszenicy, ziemniaków, pszenżyta i grochu na 110 ha, w gospodarstwie prowadzona jest również hodowla krów rasy mięsnej – mamka. W gospodarstwie znajdują się również kury nioski – 6200 szt. W środę po spotkaniu w Dolnosaksońskiej Izbie Rolniczej i wykładzie dotyczącym systemu konsultingowego dla gospodarstw ekologicznych przedstawionego przez Urlicha Klischat, następnie odwiedziliśmy spółkę „Biohof Eilte” w której w sumie jest 395 ha, na których uprawiane są ziemniaki, cebula, zboża oraz rośliny wysokobiałkowe. W gospodarstwie prowadzona jest hodowla 140 krów mlecznych oraz 40 bawołów wodnych. Z mleka produkowane są sery. Kolejnego dnia odwiedziliśmy Zintegrowane Stowarzyszenie Dolnej Saksonii „Bioland” w Visselhӧvede, gdzie o działalności opowiedział nam dyrektor Harald Gabriel, których działaniem jest wspieranie i dalsze rozwijanie ekologicznych upraw. Dodatkowo reprezentują polityczne interesy członków w Berlinie i Brukseli. Następnie odwiedziliśmy gospodarstwo o powierzchni 780 ha, z czego na 367 ha uprawiane jest żyto, pszenica, owies, groch, koniczyna, gryka, pszenżyto oraz wyka. Na 413 ha znajdują się trwałe użytki zielone, porośnięte wrzosami, na których wypasane są owce wrzosówki i kozy. Ostatniego dnia złożyliśmy wizytę w Ministerstwie Żywności, Rolnictwa i Ochrony Praw Konsumenckich w Hanowerze.
Wyjazd studyjny był bardzo udany, mogliśmy porównać możliwości oraz sposoby gospodarowania ekologicznego rolników z Dolnej Saksonii.
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/