shiuz__750 x 100 px_1

Współpraca nauki i praktyki dla zdrowia roślin

W ramach Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin – PIB, odbywającej się w Poznaniu 11-13 lutego 2020 r., Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, we współpracy z Instytutem zorganizowała Panel pt. „Współdziałanie nauki i praktyki w Międzynarodowym Roku Zdrowia Roślin 2020”. Pracownicy Inspekcji zaprezentowali również kilkanaście doniesień posterowych o różnorodnej tematyce wynikającej z praktyki działania. 


W referatach panelowych przedstawiono informacje o ważnych zagrożeniach dla zdrowia roślin ze strony chorób i szkodników kwarantannowych oraz efektach kontroli fitosanitarnej, prowadzonej na przez Inspekcję na granicy zewnętrznej UE i wewnątrz  kraju. Przedstawiono także przykłady skutecznego wsparcia działań kontrolnych przez naukę. Dzięki współpracy Inspekcji z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa, wkrótce już do praktyki Inspekcji zostaną wdrożone innowacyjne technologie, takie jak teledetekcja i fotogrametria, zapewniające wczesne wykrywanie porażenia upraw przez agrofagi.

 

Omówiono też efekty wieloletniej współpracy z Instytutem Ochrony Roślin – PIB, która zaowocowała m.in. wprowadzeniem przez Inspekcję działań zapobiegawczych oraz przygotowaniem planu szybkiego reagowania, na wypadek wystąpienia w Polsce groźnego szkodnika lasów – węgorka sosnowca. 


Wiele uwagi poświęcono też nowym zagrożeniom dla zdrowia roślin, w sytuacji zmieniających się warunków klimatycznych, co wymaga  ścisłej współpracy służb zdrowia roślin i nauki, monitorowania zmian oraz zapobiegania pojawiającym się zagrożeniom.

 

fot. IOR – PIB  

 Źródło
 Państwowa Inspekcja Ochrony
 Roślin i Nasiennictwa
 http://piorin.gov.pl/

125ml milk

005 img 8898   fot piotr bedlinski,k1uUwl caFOE6tCTiHtf
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: roślin; zdrowia; praktyki; ; współpracy; inspekcji; ochrony; instytutem; współpraca; inspekcja; inspekcję; przedstawiono; działań; państwowa; efekty; wypadek; reagowania; ; szybki;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »