W dniu 5 września odbyła się druga już konferencja, organizowana przez Centrum Doradztwa Rolniczego Odział w Poznaniu na temat współpracy producentów rolnych. Konferencję otworzył Ireneusz Drozdowski – Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.
Pan Dyrektor nawiązał do bogatych tradycji współpracy rolników w Polsce i początków ruchu spółdzielczego. Ta historia jest ważna, bo pokazuje, że polscy rolnicy potrafią współpracować, a dzisiejsze otoczenie gospodarcze powoduje, że współpraca rolników jest konieczna. Szczególnie w kontekście wojny na Ukrainie i zbliżania się tego kraju do struktur Unii Europejskiej, a także globalizacji rynku rolno-spożywczego, rolnicy muszą wzmacniać swoją konkurencyjność poprzez tworzenie różnego rodzaju form współpracy. Obecnie to już nie tylko grupy producenckie, czy spółdzielnie rolników, są dostępne jako narzędzia porządkujące współpracę producentów rolnych. Polska jest liderem w zakresie tworzenia konsorcjów w ramach działania „Współpraca”, które pozwala na rozwiązywanie konkretnych problemów i wdrażanie innowacji.
O tym działaniu mówiła Pani Profesor Joanna Kobus-Cisowska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Poznańska uczelnia bardzo intensywnie współpracuje w ramach wielu takich konsorcjów, które tworzą rolnicy, jednostki naukowo-badawcze, doradztwo rolnicze oraz przedsiębiorcy. Pani Profesor przedstawiła kilka przykładów takich działań i konkretnych rozwiązań, które udało się wypracować w postaci technologii pozwalającej na produkcję klarowanego soku z imbiru, czy wykorzystania jaj z mikrouszkodzeniami. Te projekty wymagają bardzo dobrego sprecyzowania i opisania. Ważny jest dobór partnerów oraz precyzyjna umowa konsorcjum. W ramach tego działania można sfinansować 100% kosztów kwalifikowanych takiego projektu. Działanie będzie kontynuowane w ramach Krajowego Planu Strategicznego, a pierwszy nabór planowany jest na początku 2024 roku.
W kolejności Pani Monika Przychodzka podzieliła się swoimi doświadczeniami w tworzeniu inicjatyw łączących rolników. Jedną z nich jest grupa producentów mleka „Qjawskie Mleko”. Rolnicy wspólnie odstawiają mleko od 300 krów, co znacząco wzmocniło ich pozycję wobec odbiorcy. Grupa otrzymała już pierwszą transzę pomocy w ramach PROW, za które kupiono pasze i nawozy, co jest dużą pomocą w finansowaniu gospodarstw mleczarskich, szczególnie w okresie spadających cen skupu. Pani Monika zajmuje się dodatkowo produkcją sera w gospodarstwie i razem z innymi rolnikami tworzy inicjatywy związane z rolniczym handel detalicznym. To działanie wymaga jeszcze wielu działań promocyjnych i dystrybucyjnych, bo jak zauważa rolniczka klienci ciągle wolą kupować tańsze produkty w sieciach dyskontów.
Nieco inną formą współpracy jest Lokalna Grupa Działania funkcjonująca w ramach programu Leader. Pani Magdalena Ciołek przedstawiła możliwości oferowane przez takie grupy na przykładzie Turkowskiej Unii Rozwoju. Ta LGD wspiera przede wszystkim lokalne produkty rolno-spożywcze oraz oferuje granty dla innych organizacji lokalnych oraz przedsiębiorców wiejskich. Te inicjatywy będą również kontynuowane w nowej perspektywie, która się właśnie rozpoczęła. Mogą one odgrywać znaczącą rolę w certyfikacji lokalnej żywności oraz jej promocji i marketingu na rynkach lokalnych i regionalnych.
Pani Anna Połczyńska oraz Agata Bieńczak przedstawiły formy współpracy w oparciu o klastry i inkubatory przedsiębiorczości. To są instytucje, które zrzeszają różnej wielkości przedsiębiorstwa działające w otoczeniu rolnictwa, na przykład producenci maszyn, czy przetwórcy. Ich rola polega na poszukiwaniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań technicznych i technologicznych, z których później mogą korzystać rolnicy.
Mocny głos w dyskusji zabrał Paweł Jaruga – Prezes Spółdzielni Rolników „Lubelska Porzeczka”, który wskazał, że spółdzielnie są najlepszym rozwiązaniem dla współpracy rolników. Przypomniał przy tym zasady Zygmunta Chmielewskiego – zasłużonej postaci dla ruchu spółdzielczego w Polsce:
- Zabiegaj gorliwie o własne sprawy, ale stawiaj powyżej nich dobro ogółu;
- Nie szukaj przewagi nad innymi, lecz na każdym kroku staraj się pomnażać dobro powszechne;
- Mnóż zastępy spółdzielcze przez własne oddanie się sprawie, przez własną wytężoną pracę i przez niezmienny życzliwy stosunek do otoczenia.
Paweł Jaruga dodał, że rolnicy powinni wreszcie przestać konkurować ze sobą, a zacząć współpracować. W ten sposób zyskują lepszą pozycję na rynku oraz korzystniejszą pozycję negocjacyjną w rozmowach z odbiorcami ich produktów.
W drugiej części konferencji przedstawiono szczegółowo projekt realizowanych w ramach działania Współpraca – „Gendrob”. Jego celem jest:
- Wytworzenie nowoczesnych narzędzi informatycznych wspomagających hodowlę zarodową,
- Poszerzenie zakresu kontroli użytkowości o cechę jakość skorupy jaja,
- Zmiana systemu utrzymania kur,
- Implementacja metody najlepszej liniowej nieobciążonej predykcji (BLUP) bazującej na modelu osobniczym do oceny wartości genetycznej kur nieśnych,
- Kontrola poziomu inbredu i spokrewnienia,
- Doskonalenie systemu tworzenia stadek selekcyjnych,
- Opracowanie metody schładzania nasienia,
- Opracowanie metodyki produkcji rozcieńczalnika do nasienia i krioprotektantu niezbędnego w procesie zamrażania nasienia uczyni możliwym utworzenie jego banku,
- Wprowadzenie inseminacji kur.
Szczegółowy opis tego projektu znajdziecie Państwo na stronie internetowej: www.gendrob.pl.
Na zakończenie konferencji Pan Dyrektor Ireneusz Drozdowski zapowiedział cykliczną kontynuację tego typu wydarzeń oraz ich poszerzenie o bardziej szczegółowe szkolenia i warsztaty.
Wielkopolska Izba Rolnicza od lat wspiera i promuje wspólne działania rolników. Obecnie realizujemy projekt w ramach sieci KSOW pn. „Wespół w zespół – korzyści płynące ze współpracy rolników”. Kolejne dwa spotkania z tego cyklu odbędą się w najbliższych dniach, to jest 8 września na poletkach doświadczalnych Oceny Odmian w Śremie Wójtostwie oraz w dniu 10 września w Rogożewie. Szczegółowe informacje o tych wydarzeniach i projekcie znajdziecie Państwo tutaj: Wespół w zespół – korzyści płynące ze współpracy rolników - KSOW 2023 - KSOW - Wielkopolska Izba Rolnicza (wir.org.pl)
Opracowanie: Andrzej Przepióra, Grzegorz Wysocki
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/