W ramach operacji „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” w dniu 24 kwietnia 2023 roku doradcy rolniczy spotkali się z opiekunami naukowymi grupy tematycznej z zakresu uprawy ziół na niezwykle ciekawym szkoleniu, którego celem było zapoznanie doradców ze specyfiką uprawy tych bardzo cennych roślin. Pierwsza część szkolenia odbyła się w Warszawie, w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, gdzie dr hab. Katarzyna Bączek oraz prof. Zenon Węglarz przedstawili prezentację dotyczącą ogólnej charakterystyki ziół, ich zastosowania, uprawy towarowej oraz postępowania po zbiorze.
Polska jest jednym z największych producentów ziół na świecie i największym w Europie. Powierzchnia przeznaczona pod uprawy zielarskie w Polsce to ok 35 000 ha, na których uprawia się na skalę komercyjną ok 60-80 gatunków i jest ciągła potrzeba wprowadzania kolejnych (na świecie jest to ok 400-500 gatunków ziół). Średnia powierzchnia upraw w gospodarstwie waha się od 0,5 ha do 2,5 ha. Rośliny zielarskie są bardzo pożądanym surowcem na rynku farmaceutycznym, spożywczym i kosmetycznym. Ich uprawa w Polsce jest możliwa przy zachowaniu odpowiednich zasad i wymaga od producenta dużej wiedzy, cierpliwości i zaangażowania. Prowadzone są także próby introdukcji dziko rosnących ziół na gruntach rolnych.
W drugiej części szkolenia doradcy odwiedzili gospodarstwo zielarskie w miejscowości Wroninko/k. Płońska, gdzie mogli zobaczyć jak wygląda uprawa wybranych gatunków ziół. W gospodarstwie uprawia się m.in.: pokrzywę zwyczajną, prawoślaz lekarski, kozłek lekarski, różeniec górski. Co ciekawe, różeniec górski to gatunek Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, jest rośliną adaptogenną, działa tonizująco na organizm człowieka, zmniejsza skutki stresu, pozytywnie wpływa na kondycję fizyczną, psychiczną oraz mentalną ludzi. Jest alternatywą dla popularnego zeń-szenia. Doradcy mogli także obejrzeć profesjonalne suszarnie do ziół oraz inne maszyny dedykowane tej grupie upraw.
W gospodarstwie tym będą w tym roku założone dwa obiekty demonstracyjne - „Uprawa wyselekcjonowanych form pokrzywy zwyczajnej przy zastosowaniu klonalnego materiału rozmnożeniowego” oraz „Uprawa różeńca górskiego w zróżnicowanych warunkach klimatyczno-glebowych”, na których odbędą się demonstracje dla rolników z woj. mazowieckiego i śląskiego.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/