W składzie delegacji znajdował się również Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek.
Minister Stanisław Kalemba spotkał się z ministrem rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa Tiną Joemat Pettersson oraz z podsekretarzem stanu Pieterem Mulderem, a także z ministrem rozwoju wsi i reformy rolnej Gugile Nkwinti i z dziekanem Wydziału Nauk Przyrodniczych i Rolniczych Uniwersytetu w Pretorii Antonem Ströh.
Podczas rozmów omawiano możliwości rozwoju współpracy dwustronnej w dziedzinie rolnictwa oraz kwestie dostępu polskich produktów rolno-spożywczych na rynek południowoafrykański. Strona polska zachęcała stronę południowoafrykańską do zainteresowania się szeroką ofertą polskiego sektora rolno-spożywczego. Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślał, że wymiana handlowa pomiędzy Polską a Republiką Południowej Afryki nie odzwierciedla rzeczywistego potencjału, jednak wzrost wartości eksportu artykułów rolno-spożywczych na rynek południowoafrykański będzie możliwy po rozwiązaniu i finalizacji rozpoczętych procedur weterynaryjnych. Szczególne zainteresowanie w odniesieniu do eksportu z Polski dotyczyło branży mleczarskiej i drobiarskiej oraz wieprzowiny. Były to rozmowy o konkretnych produktach.
Ponadto Minister Stanisław Kalemba, podczas spotkania na Uniwersytecie, zachęcał studentów południowoafrykańskich do wykorzystania potencjału dydaktycznego polskich ośrodków naukowych w zakresie nauk rolniczych.
Republika Południowej Afryki jest największym odbiorcą polskiego eksportu spośród państw tego kontynentu. W tym kontekście państwo to jest szczególnie interesującym partnerem dla eksportu polskich produktów rolno-spożywczych, zarówno jako rynek zbytu, jak i rynek reeksportowy dla krajów tamtego regionu.
Zdjęcia: M. Śmiarowski KPRM.
Galeria zdjęć: