Wiosenne porządki w gospodarstwie rolnym to przede wszystkim techniczna konieczność przygotowania się do sezonu. Od czystości środowiska pracy często zależy nie tylko bezpieczeństwo osób pracujących w gospodarstwie, ale i jakość produkowanej w nim żywności. By utrzymać porządek w pomieszczeniach gospodarczych, eksperci polecają wykorzystać dostępne już na polskim rynku i coraz bardziej popularne nowoczesne urządzenia czyszczące.
Główny Inspektorat Weterynarii alarmuje, że w niesprzątanych przestrzeniach gospodarczych szybciej mogą rozwijać się choroby takie, jak choćby przynoszący olbrzymie straty afrykański pomór świń. Co więcej, z danych, które podaje KRUS wynika, że wiele wypadków w gospodarstwach to skutek poślizgnięcia na korytarzach zanieczyszczonych karmą lub odchodami. Rocznie podczas pracy ze zwierzętami urazu doznaje ok. 2 tys. osób, a kilka traci życie. Dlatego utrzymywanie pomieszczeń gospodarczych w dobrym stanie pozwala zminimalizować pojawienie się chorób zwierząt i ludzi, a także uniknąć ewentualnych problemów związanych z urzędniczą kontrolą.
Ciągłej opieki wymagają również maszyny rolnicze. Żeby jak najdłużej spełniały swoje zadania, trzeba dbać o ich stan. Jak jednak szybko wyszorować ogromne powierzchnie gospodarstwa, zajrzeć do każdego brudnego kąta oraz zapewnić sobie komfort pracy w bezpiecznym i przyjaznym otoczeniu?
Ciśnienie na czystość
Przede wszystkim powierzchnie gospodarcze powinny być sprzątane regularnie. W dzisiejszych czasach istnieją nowoczesne urządzenia, które pomogą zrobić to nie tylko skutecznie, ale i szybko. Jak radzi Dariusz Szczęśniak, ekspert technologiczny firmy Nilfisk, wiodącego producenta maszyn czyszczących, właściciele gospodarstw powinni zwrócić szczególną uwagę na gorącowodne myjki ciśnieniowe - wylatująca pod dużym ciśnieniem gorąca woda skutecznie usuwa nawet najtrudniejsze zabrudzenia.
- Zasadę działania gorącowodnej myjki łatwo porównać z myciem rąk - mówi Dariusz Szczęśniak. - Kiedy chcemy usunąć tłuszcz z dłoni, wkładamy je pod gorącą wodę. Korzystamy z mydła, a czasami pomagamy sobie gąbką. Myjki ciśnieniowe działają tak samo. Gorąca woda szybciej rozpuszcza tłuszcze i uciążliwe zabrudzenia. Potężne ciśnienie zmywa brud, dzięki czemu nie musimy już na kolanach czyścić trudno dostępnych miejsc - zauważa Szczęśniak. Takie urządzenia sprawdzają się zresztą nie tylko w stajniach, garażach oraz innych budynkach gospodarczych, ale i na szerokich płaszczyznach placów, parkingów czy tarasów. To szczególnie istotne w miejscach, gdzie piękny plac przed domem szpecą wyciekające z ciągników smary i resztki błota.
Trzeba jednak pamiętać, że wiosenne porządki w gospodarstwie rolnym to nie tylko miłe dla oka odświeżenie, ale przede wszystkim techniczna konieczność przygotowania się do sezonu. Maszyny rolnicze muszą być utrzymywane w dobrym stanie, żeby jak najdłużej spełniały swoje zadania. Dlatego inwestycja w porządne urządzenie czyszczące powinna być dla każdego rolnika priorytetem.
Sprawniej nie znaczy drożej
Warto podkreślić, że korzystanie z nowoczesnych maszyn czyszczących takich jak gorącowodne myjki ciśnieniowe może być jedną z najbardziej oszczędnych form sprzątania. Niezależne badania wykonane w niemieckim instytucie WfK dowiodły, że wyraźny wzrost wydajności gorącej wody w stosunku do zimnej skutkuje równie wyraźnym skróceniem czasu czyszczenia - o około 40 procent. - Co więcej, podczas czyszczenia gorącą wodą często nie trzeba używać drogich i szkodliwych dla środowiska detergentów - dodaje Dariusz Szczęśniak z Nilfisk. Nowoczesną myjkę można kupić już za kilkaset złotych. To niewygórowana cena za możliwość uniknięcia żmudnych wiosennych – i nie tylko wiosennych – porządków.
O Nilfisk
Nilfisk to jeden z czołowych światowych producentów profesjonalnych maszyn czyszczących. Firma dostarcza innowacyjne produkty: odkurzacze, myjki wysokociśnieniowe, automaty szorująco-zbierające oraz maszyny komunalne do sprzątania i pielęgnacji terenów zewnętrznych znajdujące swoje zastosowanie w niemal każdej branży. Głównymi odbiorcami są: przemysł spożywczy, metalurgiczny, farmaceutyczny, chemiczny, transportowy, motoryzacyjny, rolnictwo, budownictwo, centra logistyczne oraz przedsiębiorstwa produkcyjne.
Firma Nilfisk – pierwotnie pod nazwą Fisker & Nielsen – powstała w 1906 r. w Danii, gdzie do dziś znajduje się jej główna siedziba. Spółki handlowe firmy zlokalizowane są w 45 krajach na świecie, a aż 10 zakładów produkcyjnych - w Europie, Ameryce i Azji. Dzięki silnej sieci dystrybucji Nilfisk wprowadza i sprzedaje swoje produkty w ponad 100 krajach. Firma zatrudnia w sumie ok. 5,6 tysiąca pracowników, w tym ponad 250 inżynierów pracujących nad innowacyjnością produktów oraz 700 techników.
Produkty Nilfisk na polskim rynku obecne są już od 26 lat. Szybki rozwój rynku maszyn czyszczących w Europie Środkowo-Wschodniej spowodował, że w 2003 r. firma otworzyła swoje przedstawicielstwo w Polsce. Obecnie na naszym rynku Nilfisk oferuje pięć marek swoich produktów: Nilfisk, Viper, Outdoor, IVS oraz Consumer. Firma współpracuje z ponad 120 dystrybutorami na terenie całego kraju. W Polsce znajduje się również sieć autoryzowanych serwisów. Dyrektorem zarządzającym polskiego oddziału Nilfisk Polska jest Ewa Klimont.