Wielu ekspertów i wiedza o przyszłych sezonach. HORTI-TECH

IMG 4698Sto firm branży sadowniczej i sto procent najświeższej wiedzy o przyszłych sezonach dla producentów owoców i warzyw. Tak można w skrócie podsumować Targi Technologii Sadowniczych i Warzywniczych HORTI-TECH, które odbyły się 18-19 listopada w Targach Kielce.
Oprócz wystawców z Polski, w targach udział wzięły także firmy z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Pierwsze w Polsce tak kompleksowe wydarzenie wystawienniczo-edukacyjne, z dwiema ważnymi konferencjami: odmianową i sadowniczo-warzywnicza cieszyło się dużym zainteresowaniem. Nowa formuła targów HORTI-TECH 2016, przygotowana przez współorganizatorów - Targi Kielce i firmę Leaf Media z myślą o konkretnych potrzebach branży, sprawiła, że do Kielc przyjechali sadownicy, ogrodnicy z wielu rejonów kraju. Zarówno wystawa jak i liczne spotkania z ekspertami i konferencje cieszyły się dużą popularnością.
- Te targi są dobrym powodem, by zastanowić się nad kondycją polskiego sektora ogrodniczo-warzywnego - oceniał Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego podczas otwarcia konferencji – Dziś już nie tyle ważne jest stworzenie grupy producenckiej, ale współpraca pomiędzy grupami i wspólne prezentowanie na rynkach zagranicznych.


Od sadzonki po kombajn do zbiorów

Można było zapoznać się z najnowszymi maszynami uprawowymi i narzędziami używanymi w produkcji ogrodniczo-rolnej. Zaprezentowali się tacy znani na rynku rolnym gracze jak: Case, Orsi, Landini, Kisiel, Bury, New Holland, Lisicki, Weremczuk, Wodziński, Procam, Jagoda oraz wiele innych firm branży.
Ekspozycja objęła między innymi: opryskiwacze, kombajny, zamgławiacze, kosiarki. Prezentowano wszystko co potrzeba nie tylko w gospodarstwach sadowniczych skoncentrowanych na jabłkach czy śliwach. Można było również poznać sprzęt zapewniający komfort przy innych uprawach – wśród nowości pojawił się na przykład kombajn do zbioru borówki amerykańskiej czy porzeczki. Nie zabrakło na ekspozycji popularnych odmian i poszukiwanych odmian jabłek. Na stoiskach targowych zachęcano do zapoznania się z propozycjami nowoczesnych środków ochrony roślin, były torfy i podłoża, ogrodnicze tunele i wiele produktów przydatnych w nowoczesnym gospodarstwie.

Konferencja o przyszłości branży
Wiedza o przyszłych sezonach, szczególnie przydatna producentom okazała się największym atutem targów HORTI-TECH 2016. Dwa targowe dni wypełnione były ciekawymi prelekcjami o kondycji, kierunkach rozwoju, problemach branży.
Mocnym punktem pierwszego dnia targów, 18 listopada, była Konferencja Sadowniczo-Warzywnicza, którą zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Poruszała między innymi takie zagadnienia jak przyszłość grup producenckich czy rolnictwo w Unii Europejskiej w perspektywie do roku 2020. Wśród prelegentów znaleźli się eksperci branży m.in.: Witold Boguta, przewodniczący Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, poseł Mirosław Maliszewski, przewodniczący Związku Sadowników RP, europoseł regionu świętokrzyskiego Czesław Siekierski. Dyskutowano o eksporcie krajowych jabłek do Chin, o potrzebie organizowania się polskich producentów.


9. Konferencja Odmianowa

Niemniejszym zainteresowaniem, 19 listopada, cieszyła się 9. edycja Konferencji Odmianowej, która po raz pierwszy odbywała się w Kielcach. Wiele czasu poświęcono sprzedaży jabłek na dalekie rynki między innymi do: Maroka, Tunezji, Demokratycznej Republiki Konga, Mali, Liberii, Syrii, Wietnamu i Kuwejtu. Specjaliści z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach prezentowali nowe odmiany jabłoni. Poruszano tematykę również o uprawach śliwy i borówki wysokiej, której Polska jest jednym z czołowych producentów na świecie.
Podczas targów odbyło się wiele spotkań z przedstawicielami instytucji rolniczych, oraz pierwszy w Polsce Konkurs Kalibracji Opryskiwaczy dla młodych rolników, do którego przystąpiło aż 12 drużyn ze szkół rolniczych. Najlepszy okazał się zespół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sichowie Dużym, w województwie świętokrzyskim.

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

125ml milk

IMG 4698
TAGI: przyszłych; horti-tech; targów; producentów; między; ekspertów; borówki; jabłek; pierwszy; związku; targach; innymi; kombajn; wśród; sadowniczych; polsce; przewodnicz;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »