W związku z przyjęciem Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 oraz wdrażaniem od stycznia 2023 r. znaczącej reformy Wspólnej Polityki Rolnej i Krajowego Planu Strategicznego (KPS), Wielkopolska Izba Rolnicza, Wielkopolski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, pod patronatem Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Henryka Kowalczyka oraz Wojewody Wielkopolskiego - Michała Zielińskiego organizują w I kwartale 2023 roku cykl spotkań informacyjno-szkoleniowych pod nazwą „Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi”. Celem tegorocznych spotkań jest przybliżenie nowych zasad rolnikom, w oparciu o które będą mogli ubiegać się o wsparcie dla swoich gospodarstw. Fora rolnicze odbywają się w każdym powiecie województwa wielkopolskiego, zgodnie z harmonogramem, który mogą Państwo znaleźć na stronach internetowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej – www.wir.org.pl, Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego – www.wodr.poznan.pl oraz w mediach społecznościowych Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi są w głównej mierze poświęcone tematowi Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, zgodnie z którym rolnicy będą od tego roku składali wnioski o dopłaty bezpośrednie. Krajowy Plan Strategiczny stanowi zasadniczą zmianę w podejściu do płatności obszarowych. W ramach tego dokumentu obowiązuje nowa, wzmocniona warunkowość, jak również tzw. ekoschematy, czyli dobrowolne, roczne zobowiązania rolnika do stosowania praktyk korzystnych dla klimatu, środowiska oraz dobrostanu zwierząt. Szczegółowe materiały dotyczące zmian nowej Wspólnej Polityki Rolnej znajdą Państwo tutaj
Jesteśmy już na półmetku naszego cyklu – do tej pory odbyło się już 16 forów rolniczych w których wzięło udział i zostało przeszkolonych 2850 rolników, działaczy samorządu rolniczego i organizacji rolniczych, czy też uczniów i studentów kierunków rolniczych. Zauważamy, że nasze spotkania cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i udowadniają, że rolnicy chcą poznawać informacje o nowym systemie ubiegania się o płatności bezpośrednie i w jak najlepszy sposób przygotować się do „wydojenia Brukselki”.
Jeżeli chodzi o formułę spotkań pn. „Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi” to w pierwszej części każdego spotkania uczestnicy zapoznają się z trzema prelekcjami przedstawionymi przez wyznaczonych specjalistów organizatorów tj.: Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przedstawiciel WIR w swoim wystąpieniu omawia kontekst zmian Wspólnej Polityki Rolnej – od planu MacSharry’ego, po założenia Zielonego Ładu – czyli obecnej perspektywy, która ukierunkowuje działania rolnika na rzecz praktyk korzystnych dla klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt. Reprezentant Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przedstawia temat warunkowości i ekoschematów w Krajowym Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027, natomiast o wnioskach i harmonogramie naborów opowiada przedstawiciel Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Po sesji prelekcji, uczestnicy spotkań przystępują do części dyskusyjnej, w której zaproszeni prelegenci odpowiadają na pytania zebrane podczas trwania spotkań. Podczas drugiej części spotkań uczestnicy dyskutują często o aktualnych problemach w rolnictwie: tragicznej sytuacji na rynkach zbóż i rzepaku, upadającej branży trzodziarskiej oraz o drastycznych obniżkach cen skupu mleka w mleczarniach. Poruszane są także sprawy dotyczące rynku nawozów i innych środków produkcji. Podczas spotkań obecny na nich Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej – Piotr Walkowski przedstawia informacje o interwencjach Izby oraz o proponowanych rozwiązaniach ze strony Ministerstwa Rolnictwa.
Wielu rolników podczas dotychczasowych spotkań pytało o konkretne obowiązki, jakie będą musieli wypełnić w ramach poszczególnych ekoschematów oraz w jaki sposób kontrolowane będzie ich spełnienie. W związku z tym, że nie ma jeszcze szczegółowych rozporządzeń dotyczących poszczególnych wymagań, nie ma możliwości precyzyjnego określania, jakie obowiązki będą musieli rolnicy spełnić, aby w ramach danej praktyki otrzymać punkty.
Przykładem jest tutaj np. praktyka „Zróżnicowanie struktury upraw” – w tym zakresie spodziewane jest rozróżnienie zbóż od kukurydzy i rzepaku, co wielu rolnikom ułatwi wypełnienie tego zobowiązania. Jako działanie, nad którym warto się zastanowić wskazano także na „uproszczone systemy uprawy” czyli tzw. uprawę bezorkową. Także w przypadku dopłat dobrostanowych (zapewnienie dobrostanu ponad obowiązujące standardy) nie zostały jeszcze przedstawione uszczegółowienia, jednak zapowiadane jest złagodzenie pierwotnych założeń. Wiele pytań podczas odbytych spotkań dotyczyło praktyki – „Wymieszanie obornika na gruntach rolnych w ciągu 12 godzin od aplikacji”. Prelegenci w odpowiedziach przekazali informację, że aby spełnić zobowiązanie trzeba wymieszać obornik w ciągu dwunastu godzin od rozpoczęcia jego wywożenia. Wystarczy wymieszać obornik, nie jest konieczne wykonanie orki. Rolnik może tę pracę zlecić w ramach usługi i nie ma to wpływu na spełnienie obowiązku. Rolnik będzie mógł zakupić obornik, więc z tej praktyki będą mogli skorzystać także rolnicy, którzy nie prowadzą własnej hodowli. Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej – Piotr Walkowski podczas spotkań z rolnikami zwraca uwagę na konieczność szczegółowego przeanalizowania zakresów poszczególnych obowiązków i wybór tych zobowiązań, które w przypadku konkretnego gospodarstwa będą możliwe do spełnienia i najbardziej opłacalne.
Wielkopolska Izba Rolnicza w swoich wystąpieniach wskazuje jak rolnicy mogą przygotować swoje gospodarstwo do zmian nowej Wspólnej Polityki Rolnej. Naszym zdaniem bardzo ważna jest informacja, czyli udział rolników w forach rolniczych, szkoleniach i korzystanie z doradztwa rolniczego (WIR, ODR, ARiMR). Istotną kwestią jest także szczegółowa analiza własnego gospodarstwa i rozważenie wszelkich opcji pod kątem kosztów i korzyści oraz wypracowanie własnej drogi na kolejne lata. Wielkopolska Izba Rolnicza zachęca rolników do skorzystania z dostępnych narzędzi finansowych takich jak: certyfikacja żywności i konsument oraz certyfikaty emisyjne. Apelujemy do rolników o pilne podjęcie działań zmierzających do złożenia najlepszego dla swojego gospodarstwa wniosku o dopłaty na nowy sezon. Efektem wdrożenia zmian będzie zapewne duże zróżnicowanie poziomu dopłat pomiędzy gospodarstwami rolnymi. Nasze symulacje wskazują, że gospodarstwa posiadające produkcję zwierzęcą będą miały szansę osiągnąć pułap nawet wyższy od tego, który był do uzyskania w ramach PROW-u. Wymagać to będzie jednak aktywnego podejścia do pozyskania tych dopłat i podjęcia w gospodarstwie rolnym odpowiednich działań związanych z technologią uprawy czy strukturą produkcji. Nie powinniśmy zostawiać tych decyzji na ostatnią chwilę. Ważne jest, że dwa najbardziej restrykcyjne GAEC-i zostały przez Komisję Europejską odłożone w czasie i nie będą jeszcze obowiązywać w tym sezonie. Mowa tu jest konkretnie o obowiązkach związanych ze strukturą upraw, płodozmianem oraz ugorowaniem. Rolnicy muszą również wziąć pod uwagę zmianę w sposobie komunikowania się z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ta komunikacja ma się w przyszłości odbywać wyłącznie w formie elektronicznej, a na spotkaniach rolnicy zgłaszają problemy z funkcjonowaniem obecnych platform elektronicznych obsługiwanych przez ARiMR. Jak zapowiada na naszych spotkaniach ARiMR, kontrola niektórych ekoschematów będzie się odbywała również za pomocą narzędzi elektronicznych.
Podczas tegorocznych spotkań rolnicy mogą skorzystać z doradztwa indywidualnego na stoiskach informacyjno-promocyjnych przygotowanych przez organizatorów i partnerów cyklu Forów, a są to m.in.:
- Wielkopolska Izba Rolnicza,
- Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu,
- Wielkopolski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
- Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Poznaniu,
- Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Poznaniu – inspektoraty terenowe,
- Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu – oddziały terenowe,
- Oddziały regionalne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
- Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu,
- Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu,
- Stacja Chemiczno-Rolnicza w Poznaniu,
- Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW
- BNP Paribas Bank Polska S.A.
Zapraszamy do zapoznania się z bieżącym harmonogramem spotkań pn. „Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi”:
Lp. |
Data |
Forum Rolnicze |
Miejsce Forum |
Kontakt do organizatora |
1. |
13.02. |
Forum rolnicze powiatu leszczyńskiego |
Centrum Kultury i Biblioteka w Osiecznej, ul. Krzywińska 4, 64-113 Osieczna |
tel. 534 660 360 e-mail: wirleszno@wir.org.pl |
2. |
14.02. |
Forum rolnicze powiatu chodzieskiego |
Świetlica wiejska, Słomki 7A, 64-800 Chodzież |
tel. 694 426 291 e-mail: wircho@wir.org.pl |
3. |
15.02. |
Forum rolnicze powiatu grodziskiego |
Zajazd w Białej, Biała Wieś 27, 62-065 Grodzisk Wlkp. |
tel. 575 130 960 e-mail: wirgrod@wir.org.pl |
4. |
16.02. |
Forum rolnicze powiatu słupeckiego |
Hala sportowa przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzałkowie ul. Górna 12, 62-420 Strzałkowo |
tel. 537 116 630 e-mail: wirslu@wir.org.pl |
5. |
17.02. |
Forum rolnicze powiatu kępińskiego |
Sala Konferencyjna Centrum Kształcenia Ustawicznego w ZSP nr 2 w Kępnie ul. Przemysłowa 10c 63-600 Kępno
|
tel. 605 203 955 e-mail: wirkep@wir.org.pl |
6. |
20.02 |
Forum rolnicze powiatu gostyńskiego |
Zespół Szkół Rolniczych im. gen. Józefa Wybickiego w Grabonogu, Grabonóg 63, 63-820 Piaski |
tel. 534 660 360 e-mail: wirgo@wir.org.pl |
7. |
21.02. |
Forum rolnicze powiatu kolskiego |
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu Powiercie 31; 62-600 Koło |
tel. 733 170 780 e-mail: wirkol@wir.org.pl |
8. |
22.02. |
Forum rolnicze powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego |
Centrum Integracji Społecznej Plac Pocztowy 25, 64-980 Trzcianka |
tel. 67 254 74 09 e-mail: wirczarnkow@wir.org.pl |
9. |
23.02 |
Forum rolnicze powiatu wągrowieckiego |
Sala widowiskowa, Łekno, ul. Polna 7, 62-105 Łekno |
tel. 694 426 291 e-mail: wirwagr@wir.org.pl |
10. |
23.02. |
Forum rolnicze powiatu międzychodzkiego |
Zespół Szkół im. prof. Maksymiliana Siły – Nowickiego ul. Wroniecka 25 64-410 Sieraków |
tel. 95 748 39 90 e-mail: wirmiedz@wir.org.pl |
11. |
24.02. |
Forum rolnicze powiatu konińskiego |
Sala OSP w Kramsku ul. Rynek 1, 62-511 Kramsk |
tel. 791 500 555 e-mail: wirkon@wir.org.pl |
12. |
27.02. |
Forum rolnicze powiatu tureckiego |
Aula szkolna w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich Kaczki Średnie 62, 62-700 Turek |
tel. 733 170 780 e-mail: wirtur@wir.org.pl |
13. |
28.02. |
Forum rolnicze powiatu pilskiego |
Pałac w Rzęszkowie, Rzęszkowo 19 89-300 Wyrzysk |
tel. 67 214 50 65 e-mail: wirpila@wir.org.pl |
14. |
28.02. |
Forum rolnicze powiatu szamotulskiego |
Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach |
tel. 570 864 108 e-mail: wirszam@wir.org.pl |
15. |
01.03. |
Forum rolnicze powiatu pleszewskiego – zakończenie cyklu |
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie Marszew 22, 63-300 Marszew |
tel. 62 742 49 41 e-mail: wirple@wir.org.pl |
Opracowanie:
Aleksander Poznański
Andrzej Przepióra
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/