Wieczerza Wigilijna Środowisk Wiejskich to coroczne spotkanie integracyjne mieszkańców wielkopolskiej wsi, w trakcie którego kultywowane są tradycje związane z okresem Świąt Bożego Narodzenia. Niestety w związku z wprowadzonymi obostrzeniami, kolejny raz musimy zrezygnować z organizacji spotkania i zadowolić się wspomnieniami.
Pierwsza Wieczerza, na której spotkało się ponad tysiąc osób, odbyła się w 2009 roku w Sieroszewicach (powiat ostrowski). 14 grudnia 2019 roku gościliśmy w Sierakowie koło Rawicza. Głównym organizatorem wydarzenia była Wielkopolska Izba Rolnicza oraz Związek Producentów Ryb, współgospodarzami Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Powiat Rawicki oraz Miasto i Gmina Rawicz.
Wieczerza Wigilijna Środowisk Wiejskich organizowana jest dla wielkopolskich rolników oraz przedstawicieli organizacji, instytucji i firm działających w otoczeniu i na rzecz wielkopolskiej wsi. W spotkaniu uczestniczą delegacje z wszystkich powiatów Wielkopolski.
W Wieczerzy Wigilijnej w Sierakowie uczestniczył także ówczesny kandydat na Prezydenta RP Władysław Kosiniak Kamysz oraz parlamentarzyści.
Organizacja świątecznego spotkania dla tak dużej liczby osób to nie lada przedsięwzięcie. Organizatorzy przygotowali poczęstunek dla 1600 uczestników. Przygotowano: 10 tys. uszek z grzybami, 400 litrów barszczu na zakwasie z czerwonych buraków, 600 kg karpia z Przygodzickich Stawów, 120 kg kapusty z grochem, 250 kg pyrek, 120 kg sałatki śledziowej, 80 kg makiełek, 100 bochenków chleba, 100 kg makowca 150 kg pierników domowych, 200 kg mandarynek, 600 litrów kawy i herbaty oraz po kilkadziesiąt kilogramów rozmaitych dodatków. Na sali sportowej umieszczono dwieście stołów, aby je nakryć potrzebnych było aż pięćset metrów obrusów. W przygotowaniu i obsłudze wieczerzy brało udział blisko sto osób a kilkadziesiąt osób wystąpiło na scenie z repertuarem o tematyce bożonarodzeniowej.
Organizacja Wieczerzy Wigilijnej Środowisk Wiejskich ma na celu integrację środowiska reprezentującego szeroko rozumiane obszary wiejskie Wielkopolski i kultywowanie tradycji w zakresie obyczajowości oraz dziedzictwa kulinarnego naszych przodków. Mamy nadzieję, że powrócimy do organizacji takich spotkań w przyszłym roku.
Kontakt z autorem: wirra@wir.org.pl
Michał Pawliczuk
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/