Dlaczego tak ważny jest dobrze utrzymany System Zarządzania Laboratorium? Jaki wpływ na ważność wyników badań ma ten system? Jak dobrze nadzorować wykonywane badania oraz wyposażanie do nich wykorzystywane?
Na te oraz wiele więcej pytań związanych z Systemem Zarządzania Laboratorium pracownicy Referencyjnego Laboratorium Nasiennego GIORiN w Poznaniu szukali odpowiedzi podczas ISTA Workshop on Quality Assurance and ISTA Accreditation - Advanced Level. Warsztaty odbywały się w Central Laboratory for the Quality of Seeds and Planting Material Bucharest w Bukareszcie. Podczas wykładów uczestnicy poszerzali swoją wiedzę na temat doskonalenia posiadanych w laboratorium procedur oraz prawidłowego zarządzania ryzykiem i szansami.
Ważnym aspektem zajęć był blok poświęcony prawidłowemu nadzorowaniu wyposażenia pomiarowego, a w szczególności wag i termometrów. Wykładowcy podkreślali, jak istotna jest weryfikacja i walidacja metod badawczych stosowanych w laboratorium. W części praktycznej uczestnicy mogli się zmierzyć z przygotowaniem i prowadzeniem auditu wewnętrznego. Uczestnicy szkolenia mieli możliwość obserwacji poszczególnych elementów Systemu Zarządzania Laboratorium w goszczącym ich laboratorium.
Warsztaty potwierdziły, jak ważne jest objęcie nadzorem każdego, nawet najdrobniejszego elementu pracy laboratorium. Każdy szczegół pracy analityka może mieć kluczowy wpływ na ważność wydawanego wyniku, a wszystkim zależy przede wszystkim uzyskaniu rzetelnych i wiarygodnych rezultatów badań.
Niemniej ważne okazały się również rozmowy kuluarowe, podczas których uczestnicy z laboratoriów z różnych krajów mieli możliwość wymiany doświadczeń związanych z pracą w laboratorium.
Zdjęcia (2)
Państwowa Inspekcja Ochrony
Roślin i Nasiennictwa