W dniu 6 grudnia 2019 r. odbyło się II Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej VI kadencji. Spotkanie miało miejsce w nowej siedzibie WIR. Wielkopolska Izba Rolnicza w porozumieniu z Zespołem Szkół Przyrodniczych w Poznaniu przejęła nowe pomieszczenia w budynku 9E. W nowej siedzibie WIR zyskała większy metraż, dużą salę konferencyjną mieszczącą Walne Zgromadzenie WIR, wygodne jasne i dobrze nasłonecznione pomieszczenia biurowe. Ponadto nowy wynajmujący zagwarantował korzystną długoletnią umowę najmu powierzchni biurowej, co daje stabilizację lokalową Biura Wojewódzkiego WIR.
II Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej VI kadencji otworzył Prezes Piotr Walkowski, który równocześnie został wybrany przewodniczącym spotkania. Funkcję sekretarza powierzono panu Janowi Paulińskiemu członkowi Zarządu WIR.
W pierwszej części Walnego przyjęto między innymi uchwałę w sprawie zmian w budżecie Wielkopolskiej Izby Rolniczej na rok 2019, i uchwałę w sprawie przyjęcia budżetu Wielkopolskiej Izby Rolniczej na rok 2020. Budżet zakłada dochody WIR na poziomie 4.213.299,07 a wydatki na poziomie 4.533.299,07. Różnica będzie pokryta z kredytu krótkoterminowego.
W dalszej części spotkania członkowie Walnego zgromadzenia dyskutowali o bieżących problemach wielkopolskiego i polskiego rolnictwa. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim największego zagrożenia dla rolnictwa w Wielkopolsce jakim jest ASF. Walne zgromadzenie przyjęło w tej sprawie stosowne stanowisko. [ Treść stanowiska ]
Przyjęto również następujące stanowiska:
- Stanowisko w sprawie usuwania folii rolniczej i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej.
[ Treść stanowiska ] - Stanowisko w sprawie udzielania przez państwo pomocy dla rolników poszkodowanych przez klęskę suszy.
[ Treść stanowiska ] - Stanowisko w sprawie gospodarowania nieruchomościami Zasobu Własności Skarbu Państwa.
[ Treść stanowiska ]
Walne Zgromadzenie przyjęło również uchwałę w sprawie powołania Komisji do Spraw Kobiet i Rodziny w Środowisku Wiejskim w składzie: Anna Majer, Jolanta Nawrocka, Janina Pawełczyk, Janusz Popiół, Szymon Tomaszewski, Michał Wróblewski i Adam Kachniarz.
Kolejnym punktem obrad było sprawozdanie z pracy Krajowej Rady Izb Rolniczej. Z uwagi na fakt, iż Członkiem Zarządu KRIR VI kadencji została wybrana pani Jolanta Nawrocka – delegat do KRIR z Wielkopolskiej Izby Rolniczej, przedstawiła po krótce najważniejsze działania podejmowane przez Krajową Radę Izb Rolniczych.
Walne zgromadzenie przyjęło również kilkanaście wniosków zgłoszonych przez rolników oraz rady powiatowe izby rolniczej, w tym między innymi:
- Wniosek w sprawie nadania wyznaczonym przedstawicielom kół łowieckich (dwie, trzy osoby w danym obwodzie łowieckim w zależności od wielkości obszaru łowiska) uprawnień pozwalających skrócić cierpienie zwierząt poszkodowanych w wyniku zdarzeń drogowych, kolizji m.in. z pojazdami mechanicznymi.
- Wniosek w kwestii umożliwienia na terenach wystąpienia wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) przeprowadzenia odstrzałów zwierzyny z zachowaniem szczególnych warunków bezpieczeństwa w odległości mniejszej aniżeli przewidywane 150 m od zabudowań, z uwzględnieniem szczególnych przypadków rozproszonej zabudowy siedliskowej.
- W sprawie umożliwienia rolnikom prowadzącym produkcję zwierzęcą, którym gminne komisję klęskowe oszacowały straty spowodowane wystąpieniem niekorzystnego zjawiska atmosferycznego np. suszy powyżej 20% strat w ogólnej produkcji gospodarstwa ubiegania się o wsparcie w formule pomocy publicznej.
- Wystąpić do Ministra Rolnictwa za pośrednictwem KRIR o informację, jak zaawansowane są prace nad satelitarnym systemem monitorowania sytuacji meteorologicznej kraju.
- Zwrócić się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o zwiększenie dotacji do materiału siewnego.
Na zakończenie spotkania Prezes Piotr Walkowski podziękował wszystkim za udział, złożył życzenia świąteczne oraz zaprosił na wigilię środowisk rolniczych, która odbędzie się w dniu 14 grudnia 2019 roku w powiacie rawickim.
Andrzej Przepióra
Źródło Wielkopolska Izba Rolnicza http://www.wir.org.pl/