Celem zmiany rozporządzenia jest konieczności podjęcia wszelkich możliwych działań zmierzających do jak najszybszego ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa ASF wśród dzików. Tylko w pierwszym półroczu 2017 r. zarejestrowano w Polsce 210 przypadków tej choroby u populacji dzików. Dla porównania w 2014 r. było ich jedynie 30.
Obecnie mamy także do czynienia z trzecią falą ognisk ASF u trzody chlewnej. Stwarza to zagrożenie dla polskiej gospodarki związane, między innymi, z ponoszeniem przez Skarb Państwa bardzo wysokich kosztów wygaszania ognisk choroby. Ponadto, maleje zainteresowanie eksportem wieprzowiny z Polski, co skutkuje bardzo dużymi stratami finansowymi dla polskich przedsiębiorców.
Rekomendacje Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności
Zgodnie z opinią naukową Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) – to niższe zagęszczenie dzików wpływa na ograniczenie rozprzestrzeniania ASF. Redukcja dzików, które są nosicielem choroby, wpłynie na rozrzedzenie populacji, dzięki czemu zmniejszy się możliwość kontaktu zarażonych zwierząt i rozprzestrzeniania ASF także na kolejne kraje Unii Europejskiej. Utrzymywanie stale niskiej liczebności populacji dzika może doprowadzić do wygaszenia choroby w środowisku naturalnym, co pozwoli ochronić także krajową hodowlę trzody chlewnej.
Redukcja w Parkach Narodowych
Redukcja będzie prowadzona także na terenie parków narodowych. Działanie to wynika z rekomendacji „Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w zakresie niezbędnych działań dla ograniczenia rozprzestrzeniania się ASF na terenie RP”. Określono w nich, że dla zahamowania rozprzestrzeniania się tej choroby zagęszczenie populacji dzików na obszarze kraju nie powinno przekroczyć 0,1 osobnika/km2 na wschód od Wisły oraz 0,5 osobnika/km2 na zachód od Wisły. Powyższy podział uwzględnia stopień zagrożenia rozprzestrzeniania się ASF.
Wielkość redukcji w parkach narodowych została wyliczona w oparciu o wcześniejsze inwentaryzacje, a także z uwzględnieniem aktywności dużych drapieżników. Wynik został ponadto pomniejszony o śmiertelność dzików wynikającą z innych naturalnych procesów.
Należy także podkreślić, że przyjęte poziomy redukcji są maksymalnymi. Ponadto, będą one na bieżąco korygowane w związku z prowadzonymi dodatkowymi inwentaryzacjami i obserwacjami występowania dzików na poszczególnych obszarach. Tym samym, jeśli zostanie osiągnięty już założony poziom zagęszczenia populacji dzików w wyniku naturalnych procesów, dalsza redukcja nie będzie konieczna. Redukcje w parkach narodowych będą realizowane przede wszystkim przez ich pracowników.
Wszelkie działania Ministra Środowiska związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa ASF prowadzone są w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz innymi organami odpowiedzialnymi za zwalczanie tej choroby. Ich jedynym celem jest jak najszybsze powstrzymanie rozprzestrzeniania się ASF wśród dzików i trzody chlewnej, a przez to minimalizacja strat dla polskiej gospodarki.
Źródło
Ministerstwo Środowiska
http://www.mos.gov.pl/