WIR krytycznie o pomocy suszowej

Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o dalsze przedłużenie terminu składania wniosków o pomoc po tegorocznej klęsce suszy. Po raz kolejny zwrócił też uwagę na nieprawidłowości w funkcjonowaniu Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej. Oto pełna treść pisma:

 

Szanowny Panie Ministrze,

Wielkopolska Izba Rolnicza już od początku tegorocznego sezonu wegetacyjnego informowała o problemie niedoboru wody. Apelowaliśmy również do Wojewody Wielkopolskiego o przeprowadzenie odpowiednio wcześnie szkoleń dla członków komisji szacujących straty, a także o opracowanie jednolitego wzoru wniosku o szacowanie szkód i jednorodnej instrukcji jego wypełniania, które obowiązywałyby we wszystkich 226 gminach Wielkopolski. Wnioski takie kierowaliśmy jesienią ubiegłego roku, ażeby można było stosowne działania podjąć w miesiącach zimowych. Niestety szkolenia dla komisji odbyły się dopiero około 20 czerwca, a więc w momencie kiedy w Wielkopolsce rozpoczęły się już żniwa i szacowanie szkód stało się pilne z uwagi na konieczność zbioru zbóż.

Komisje szacujące straty spowodowane tegoroczną suszą pracują już piaty miesiąc we wszystkich 226 gminach Wielkopolski. Członkom komisji, którymi są przedstawiciele samorządów gminnych, WODR oraz Wielkopolskiej Izby Rolniczej należą się słowa podziękowania za ich trud i poświęcony czas.

Według stanu na dzień 23 października br. Wielkopolscy rolnicy złożyli 83 tys. wniosków. Wojewoda i jego służby zweryfikowali 36 964 protokołów potwierdzających wystąpienie szkód, z czego 8 276 zwrócono do uzupełnienia. Analizując podobne dane z poprzednich okresów można zauważyć, że możliwości weryfikacji protokołów nie przekraczają 4 tys. tygodniowo. Biorąc pod uwagę liczbę protokołów czekających na weryfikację z całą pewnością można orzec, że bez dodatkowego zaangażowania sił w WUW, weryfikacja ta będzie trwała jeszcze co najmniej kilka tygodni. Należy zwrócić także uwagę na dużą ilość wniosków odsyłanych do korekty. Z informacji docierających z terenu wynika, że wnioski są odsyłane do skorygowania m.in. z powodu braku właściwej instrukcji ich wypełniania. W reasumpcji – protokoły odesłane do korekty mogą nie wrócić do rolników przed końcem bieżącego roku.

Wobec powyższego Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej, po analizie przygotowywanych co tydzień przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki (WUW) informacji dotyczących aktualnej sytuacji w rolnictwie związanej z wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w naszym województwie, wnosi o dalsze przedłużenie terminu składania wniosków do ARIMR o udzielenie pomocy po tegorocznej suszy.

Po raz kolejny zwracamy także uwagę na fakt, że stosowany przez rząd system udzielania pomocy klęskowej dyskryminuje tych rolników, którzy prowadzą produkcję zwierzęcą. W większości takich gospodarstw straty w odniesieniu do całości gospodarstwa nie przekraczają bowiem 30%. Należna w takich przypadkach pomoc jest limitowana formułą de minimis. O ile małe gospodarstwa rolne nie mają problemów z dostępem do tej pomocy, o tyle gospodarstwa duże, wykorzystując limit w znacznie większym zakresie, bardzo często nie mają już możliwości skorzystania z pomocy klęskowej.

Ponawiamy także wielokrotnie zgłaszane wnioski o zreformowanie systemu szacowania strat w gospodarstwach dotkniętych klęską suszy. Nie możemy zaakceptować sytuacji, w których System Monitoringu Suszy Rolniczej wbrew temu, co podczas lustracji stwierdzają komisje, nie wykazuje na zagrożenie tym zjawiskiem, w czego efekcie protokół oszacowania zakresu i wysokości szkód zawiera oczywistą nieprawdę.

Z poważaniem

Prezes
Wielkopolskiej Izby Rolniczej

Piotr Walkowski

 

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: pomocy; uwagę; także; protokołów; wniosków; wielkopolskiej; rolniczej; gospodarstwa; można; wnioski; szkód; możliwości; komisji; szacowanie; gminach; instrukcji; wszystkich; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »