Co z szacowaniem szkód?

Niekorzystne dla wegetacji roślin zjawiska pogodowe oraz wprowadzony w Polsce stan epidemii wymagają nowego podejścia do kwestii szacowania szkód w uprawach rolnych. Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski zwrócił się w tej sprawie do Wojewody Wielkopolskiego. Poniżej przytaczamy pełną treść wystosowanego pisma.

 

Szanowny Panie Wojewodo,

Wypełniając ustawowy obowiązek sporządzania analiz, opinii i wniosków z zakresu produkcji rolnej i przedstawiania ich organom administracji rządowej, informuję o zagrożeniu upraw roślin ozimych, szczególnie rzepaku, wywołanym dużymi spadkami temperatury powietrza, sięgającymi w niektórych rejonach województwa nocą nawet do minus 8oC przy gruncie. Wystąpienie tak niskich temperatur jest szczególnie niebezpieczne dla rozhartowanych po łagodnej zimie plantacji rzepaku, które weszły już w okres intensywnego wzrostu. Zagrożone są także plony leszczyny, moreli, brzoskwiń, wiśni, borówki amerykańskiej, porzeczek i innych roślin. Poważne szkody mogą wystąpić także w znajdujących się w okresie wschodów zbożach jarych. Niepokój budzą prognozy przewidujące w nadchodzącym tygodniu spadki temperatur do minus 5oC.

Skutki wystąpienia niskich temperatur powietrza dodatkowo potęgowane są przez braki wody w wierzchniej warstwie gleby oraz silne wiatry wywołujące zjawiska erozyjne, na skutek których delikatne tkanki młodych roślin uszkadzane są mechanicznie przez przemieszczające się cząsteczki gleby. Należy się więc spodziewać, że rolnicy, których uprawy zostaną uszkodzone, będą zgłaszać do urzędów gmin wystąpienie szkód i wnioskować o ich oszacowanie przez gminne zespoły komisji klęskowej.

Ze względu charakter występujących o tej porze roku szkód, na skutek których niektórzy rolnicy podejmą decyzję o dokonaniu przesiewów, oszacowanie stanu plantacji będzie musiało nastąpić bez zbędnej zwłoki. W sytuacji obowiązywania ograniczeń związanych ze stanem epidemii, potrzebne są także uregulowania dotyczące pracy komisji w tych warunkach.

W nawiązaniu do zawartej w piśmie IR-VIII.7154.11.2020.1 z dnia 12 marca br. zapowiedzi omówienia naszych wcześniej przesyłanych postulatów przez Zespół Koordynacyjny powołanej przez Pana Komisji w terminie jeszcze nieokreślonym, obawiamy się, że mogą to być działania spóźnione. Zwracamy się więc do Pana Wojewody o pilne opracowanie i rozpowszechnienie jednolitych zasad funkcjonowania komisji, by poszkodowani przez panującą aurę rolnicy nie zostali pozbawieni możliwości uzyskania należnego im wsparcia.

Z poważaniem –

Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej

Piotr Walkowski
 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: których; roślin; także; komisji; temperatur; szacowaniem; wystąpienie; plantacji; wielkopolskiej; szkód; niskich; szczególnie; wojewody; rzepaku; ; oszacowanie; szkód?; zjawisk;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »