W Brukseli o międzynarodowym handlu artykułami rolno-spożywczymi

Te sprawy będą głównym tematem dyskusji podczas posiedzeniu Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) w najbliższy poniedziałek.

Foto. Flagi

Foto. Flagi

Minister Krzysztof Jurgiel przedłożył do dyskusji wniosek dotyczący zapowiadanych negocjacji handlowych UE z Nową Zelandią. We wniosku wyraża zaniepokojenie negocjacjami w zakresie umowy o wolnym handlu (FTA) z Nową Zelandią dla produktów rolnych, w tym zwłaszcza sektora mleczarskiego, który obecnie odbudowuje potencjał po ostatnich kryzysach na tym rynku. Dla Polski priorytetem są rezultaty negocjacji dla producentów rolnych,  a nie ich szybkie tempo prowadzenia i zakończenia, co zapowiada KE.

W tym punkcie omawiany będzie raport przygotowany przez KE dotyczący wpływu koncesji w porozumieniach o wolnym handlu na produkcję rolną. W opinii Polski przygotowany raport, pomimo szeregu braków metodologicznych, potwierdza nasze obawy, że skumulowane koncesje przyznane przez UE w imporcie towarów rolnych z krajów trzecich, w ramach kolejnych umów o wolnym handlu, mogą stwarzać poważne zagrożenie dla unijnej produkcji rolnej i poziomu cen, a tym samym dla dochodów rolniczych.

Innym punktem dyskusji ministrów podczas Rady będzie informacja Komisji Europejskiej dotycząca sytuacji na rynku mleka i przetworów mlecznych oraz oceny wdrażanego przez państwa członkowskie pakietu mlecznego.

Prezydencja maltańska podczas pierwszego spotkania ministrów rolnictwa w 2017r. omówi na początku posiedzenia Rady plan pracy ministrów rolnictwa UE na I połowę  bieżącego roku. Ministrowie rolnictwa w ramach Rady rolnej dyskutować będą kształt przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej po 2020r. Kontynuowane będą również sprawy dotyczące uproszczenia wspólnej polityki rolnej i jej zazielenienia. Podczas nieformalnego spotkania ministrów rolnictwa w maju br. na Malcie, będą omawiane sprawy badań i innowacji w zakresie zarządzania gospodarką wodną w rolnictwie. Prezydencja maltańska będzie kontynuować negocjacje z Państwami członkowskimi i PE dotyczące  produkcji ekologicznej. Poziom pozostałości chemicznych w produktach ekologicznych jest m.in. obszarem utrudniającym  osiągniecie kompromisu w przyjęciu  rozporządzenia.

 


Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/

125ml milk

W Brukseli o miedzynarodowym handlu artykulami rolno spozywczymi 640x380
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: rolnictwa; ministrów; podczas; będą; rolnej; handlu; wolnym; dyskusji; będzie; sprawy; zakresie; dotyczący; polityki; wspólnej; polski; brukseli; spotkania; przygotowany; maltańska; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »