Nowe technologie, założenia Krajowego Planu Strategicznego w kontekście Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027, Europejski Zielony Ład i gorące dyskusje odnoszące się do aktualnych problemów dotykających rolników, w tym niekontrolowanego napływu do Polski produktów z Ukrainy, to dominujące tematy dwudniowego V Europejskiego Forum Rolniczego które zakończyło się 24 marca w podrzeszowskiej Jasionce. W odpowiedzi na postulaty rolników minister rolnictwa i rozwoju wsi, wicepremier Henryk Kowalczyk, zapowiedział „okrągły stół” w sprawie eksportu zboża z udziałem przedstawicieli wszystkich organizacji rolniczych, instytucji i firm mających bezpośredni wpływ na handel zbożem w Polsce.
Forum zgromadziło ponad 3000 uczestników — rolników, polityków i samorządowców, a także przedstawicieli biznesu, świata nauki i gospodarki. Na otwartość debaty dla wszystkich głosów bez względu na opcje polityczne wskazał w swoim przemówieniu inauguracyjnym profesor Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, a obecnie europoseł i przewodniczący rady programowej Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej — organizatora Forum.
Europejskie Forum Rolnicze jest miejscem wymiany poglądów dla wszystkich, którym zależy na rozwoju polskiego rolnictwa. Debaty dotyczyły kształtowania polityki regionalnej w Polsce, przyszłości polskiego rolnictwa, a także przyszłości rolnictwa europejskiego.
W głównej debacie pierwszego dnia „Przyszłość rolnictwa europejskiego. Czy obecny kształt Wspólnej Polityki Rolnej i Krajowego Planu Strategicznego odpowiada oczekiwaniom rolników i mieszkańców obszarów wiejskich?” udział wzięli: wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski, wiceminister rolnictwa Czech Miroslav Skřivánek oraz wiceminister rolnictwa Litwy Egidijus Giedraitis. Wicepremier Kowalczyk potwierdził słuszność różnorodnych działań podejmowanych w trosce o ochronę środowiska i klimatu, podkreślając jednak, że nie powinno się to odbywać z naruszeniem bezpieczeństwa żywnościowego. Zapowiedział jednocześnie podjęcie kroków w celu ustabilizowania trudnej sytuacji na rynku zbóż. Janusz Wojciechowski zapewnił, że będzie zgoda Komisji Europejskiej na pomoc publiczną z budżetu krajowego, zgoda na użycie rezerwy kryzysowej, a polscy rolnicy otrzymają w sumie pomoc w wysokości 900 mln złotych. Zrobi wszystko, aby rolnicy otrzymali pomoc w obliczu strat w związku z importem ukraińskiego zboża.
W drugim dniu Forum odbyła się debata "Przyszłość polskiej wsi. Jak odpowiedzieć na oczekiwania rolników i mieszkańców obszarów wiejskich?". O przyszłości polskiej wsi rozmawiali: poseł i poprzedni minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, prezes kapituły Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, również były minister rolnictwa Artur Balazs, prezes Agro Unii Michał Kołodziejczak, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz oraz prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. Dyskutanci postulowali między innymi: wprowadzenie ustawy o ochronie polskiego rolnictwa i systemu kaucyjnego (Kosiniak-Kamysz), dopłaty do transportu i zwiększenie udziału bioetanolu w paliwie (Szmulewicz), potrzebę ukrócenia niekorzystnych działań dużych firm monopolistycznych (Kołodziejczak) oraz zaprzestanie „rozdawnictwa pieniędzy” (Ardanowski).
Obradom towarzyszyła ekspozycja przygotowana przez związane z rolnictwem instytucje, ośrodki badawcze oraz producentów. Na stoisku Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie można było otrzymać najnowsze publikacje oraz zapoznać się z projektem „Wsparcia dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” którego głównym koordynatorem jest oddział radomski. Odwiedzający mogli spróbować ekologicznych produktów powstałych w trakcie prowadzonych cyklicznie demonstracji (kiełbasa i ser), a proces ich powstawania prześledzić na prezentowanym filmie.
Forum zakończyło wręczenie nagród w konkursie "Innowacyjny Rolnik". W kategorii gospodarstwo rodzinne laureatami zostali Cezary Grzegórski z żoną Moniką, z Brzeźna w gminie Koneck w województwie kujawsko-pomorskim. Nagroda w kategorii przedsiębiorstwo rolne trafiła do Krzysztofa Kowalskiego wraz z żoną Hanną i córką Iwoną, którzy mieszkają w Winnikach, nieopodal Nasielska w województwie mazowieckim. Natomiast zwycięzcami w kategorii rolniczy handel detaliczny zostali Monika Szymańczak-Siemiątkowska wraz z mężem Danielem z Michrowa pod Tarczynem w województwie mazowieckim.
Nagroda im. Józefa Ślisza trafiła w ręce ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeby.
Addendum:
Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości około 126 mln euro mający na celu wsparcie sektora produkcji pszenicy i kukurydzy w kontekście wojny Rosji z Ukrainą — napisał 27 marca na Twitterze komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski.