Ursus liderem wzrostów sprzedaży nowych ciągników w 2016 r.


POLSKA MARKA ROŚNIE W SIŁĘ
Ursus liderem wzrostów sprzedaży nowych ciągników w 2016 r.
Od początku roku spółka podwoiła udział w krajowym rynku sprzedaży nowych ciągników.

 
 
Ursus odnotował blisko 50% wzrost sprzedaży nowych ciągników w 2016 r. zwiększając tym samym udział w rynku do 7,2%. Oznacza to, że lubelski producent jest liderem wzrostów w branży od początku br. Jako jedyny spośród 10 największych firm działających w kraju zanotował wzrost rejestracji nowych ciągników w okresie styczeń-sierpień br.
 
Od początku br. nieustannie odnotowujemy wzrosty udziału w rynku krajowym. Jako jedyni spośród 10 największych firm działających na naszym rynku, notujemy od początku roku wzrost rejestracji nowych ciągników w kraju o blisko 50% r/r. Tym wynikiem deklasujemy konkurencję i cały czas umacniamy swoją pozycję na rynku – mówi Karol Zarajczyk, Prezes Ursus S.A.
 
Z analiz Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) wynika, że w sierpniu 2016 r. w Polsce zarejestrowano 600 nowych pojazdów. To o 55 sztuk, czyli o 8,4% mniej niż w sierpniu ubiegłego roku. Od początku roku przybyło 5 417 nowych traktorów tj. mniej o 3 507 (-39% r/r) niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W omawianych miesiącach wszyscy pozostali producenci, znajdujący się w pierwszej dziesiątce z największym udziałem w polskim rynku, odnotowali przynajmniej 20% spadki sprzedaży, podczas, gdy Ursus osiągnął blisko 50% wzrost.
Spółka odnotowała również wzrost udziału rejestracji ciągników Ursus w ogólnej liczbie rejestracji do 7,2%
z
3,2% w 2015 r.
Pozycja
Marka
Styczeń – Sierpień 2016 r.
Styczeń – Sierpień 2015 r.
Zmiana
1
URSUS
389
260
49,6%
2
KUBOTA
594
752
-21%
3
CLAAS
241
349
-30,9%
4
VALTRA
185
295
-37,3%
5
FARMTRAC
177
291
-39,2%
6
ZETOR
673
1125
-40,2%
7
CASE IH
407
695
-41,4%
8
NEW HOLLAND
836
1543
-45,8%
9
JOHN DEERE
806
1492
-46%
10
DEUTZ-FAHR
358
807
-55,6%
Źródło: analizy PZPM na podstawie CEP
W II półroczu 2016 r. spółka ma zamiar wprowadzić do produkcji seryjnej kolejny model ciągnika Ursus o mocy 150 KM w dwóch wersjach silnikowych. Ursus prowadzi też intensywne działania na poziomie R&D zmierzające do rozszerzenia oferty produktowej o ciągniki ciężkie – 280 KM, wyposażone w układy transmisji z funkcjami Power Shift i Power Shuttle. W końcowej fazie procesu badawczo-rozwojowego jest projekt ciągnika Ursus 3110 „Hi-Lo”, charakteryzujący się między innymi zastosowaniem zaawansowanego układu przeniesienia napędu, a także nowoczesnym czterocylindrowym silnikiem spełniającym obowiązujące normy emisji spalin, dzięki czemu w najbliższym czasie pojawi się on w ofercie spółki. W końcowej fazie są również prace związane ze wzbogaceniem oferty o ciągnik wyposażony w układ przeniesienia napędu własnej konstrukcji pod nazwą VIGUS, z przeznaczeniem w ciągnikach ciężkich o mocy do 160 KM.
 
Wraz z wprowadzeniem do oferty spółki nowych modeli szacujemy, że sprzedaż ciągników w kolejnych okresach będzie wzrastać, zwiększając udział Ursusa w całym rynku sprzedaży. Przy utrzymaniu obecnej sytuacji na rynku i wsparciu dopłatami z programu PROW na lata 2014-2020, jest szansa na osiągnięcie 15% udziału w polskim rynku do końca 2017 r. – komentuje prezes Zarajczyk.
 

 

 
Ursus S.A. to największy polski producent ciągników i maszyn rolniczych z marką o ponad 120-letniej tradycji mechanizacji polskiego rolnictwa. Spółka oferuje szeroką gamę pojazdów, maszyn i urządzeń wytwarzanych dla potrzeb rolnictwa w kraju i na świecie. Produkty Ursusa odpowiadają oczekiwaniom i potrzebom wszystkich pokoleń rolników, łącząc tradycję polskiej motoryzacji z nowoczesnością i światową jakością. Ursus to najstarsza marka narodowa o światowej renomie i potencjale dalszego rozwoju.
Spółka posiada obecnie trzy zakłady produkcyjne: w Dobrym Mieście, w Opalenicy i największy w Lublinie, gdzie zatrudnia łącznie ponad 800 osób. Ursus produkuje rocznie ok. 1,5 tysiąca ciągników i kilka tysięcy maszyn rolniczych sprzedawanych w Polsce i na świecie.
Grupa należy do kluczowych inwestorów regionu lubelskiego, gdzie rozwija swoje zaplecze produkcyjne i laboratorium badawczo-rozwojowe. Ursus R&D współpracuje z inżynierami z Politechniki Lubelskiej oraz z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie przy opracowywaniu nowatorskich rozwiązań technologicznych. Zarząd chce wykorzystać ponad 120-letnią tradycję marki oraz potencjał polskich inżynierów i konstruktorów do stworzenia w Lublinie nowoczesnego centrum badawczo-produkcyjnego.
Produkty Ursusa docierają do tysięcy klientów w kraju i na świecie, w tym do Czech, Belgii, Holandii czy Pakistanu. Z 1,5 mln ciągników wykorzystywanych obecnie w Polsce, prawie połowa, tj. ok. 700 tys. to ciągniki marki Ursus. W ostatnich latach Ursus należy również do czołówki polskich eksporterów do Afryki. W 2013 r. – w ramach umowy pomiędzy rządem polskim a etiopskim – Grupa zawarła umowę ze spółką METEC (Etiopia) na dostawę 3 tysięcy ciągników, wyposażenie  centrów serwisowych, dostawę części zamiennych do ciągników oraz szkolenia. 26 sierpnia 2015 r. Ursus podpisał kolejny kontrakt na dostawę ciągników, przyczep i części zamiennych do transportu trzciny cukrowej z firmą Ethiopian Sugar Corporation (ESC). Umowę na łączną kwotę 30,7 mln USD powiększono o 5 mln USD.Zlecenie będzie zrealizowane do końca III kw. 2016 r. Umowa z ESC to już drugi afrykański kontrakt dla Ursusa, efekt wygranego przetargu, w którym oferta techniczna i finansowa Ursusa uzyskała najwyższą ocenę. Z kolei w październiku 2015 r. Ursus zawarł kontrakt w Tanzanii na dostawę 2400 ciągników, oprzyrządowania i części zamiennych, a także wyposażenie hali montażowej i serwisu na kwotę 55 mln USD. Realizacja umowy nastąpi do końca 2016 r.

 


 
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

125ml milk

TAGI: nowych; ciągników; początku; sprzedaży; ; dostawę; wzrost; liderem; rejestracji; ursusa; maszyn; polskim; ciągników; ; kontrakt; udziału; części; blisko; również; u;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »