04-10-2021
30 września w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/2022. W uroczystości udział wziął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. n. med. dr h.c. Marek Krawczyk, Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w latach 2008-2016. Nowo przyjęci studenci złożyli ślubowanie, dołączając tym samym do społeczności akademickiej SGGW.
Zgodnie z tradycją uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego, po czym Rektor SGGW prof. dr hab. Michał Zasada powitał wszystkich zaproszonych gości.
W swoim przemówieniu inauguracyjnym Rektor SGGW zwrócił się do studentów mówiąc: „Drodzy Studenci Pierwszego Roku! Gratuluję Wam wyboru kierunku studiów. Uczelnia, z którą zdecydowaliście się związać swoją przyszłość, to najstarsza i najlepsza uczelnia przyrodniczo-rolnicza w Polsce. Ponad 200-letnia tradycja akademicka stanowi tu podwaliny pod nowoczesny ośrodek dydaktyczno-badawczy, w którym profesjonalna kadra wprowadzi Was w arkana nauki. Korzystajcie z ich wszechstronnej wiedzy i doświadczenia!
Czeka na Was nowocześnie wyposażony kampus, bogate zaplecze laboratoryjne i baza sportowa. Nowe perspektywy stwarza uczestnictwo w kołach naukowych, zespołach artystycznych i organizacjach studenckich, a także w programach wymiany krajowej i zagranicznej. Wykorzystajcie ten niepowtarzalny czas studenckiej przygody najlepiej, jak to możliwe. Niech wybór studiów w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego sprzyja osiąganiu sukcesów, których jak najwięcej w życiu zawodowym i osobistym Wam życzę.
Pamiętajcie, że „każde pokolenie ma własny czas… każde pokolenie chce zmienić świat”. Dołóżcie więc starań, by Wasze pokolenie było tym, którego dokonania pozytywnie wpłyną na jego losy. W Waszych rękach spocznie bowiem nasza przyszłość oraz klimatyczne i żywnościowe bezpieczeństwo.”
Rektor Michał Zasada mówił także o wyzwaniach, które w ostatnim czasie miała przed sobą Uczelnia – z powodu pandemii zostały wdrożone nowoczesne narzędzia do prowadzenia nauczania zdalnego. Stworzony został kanał SGGW Science, na którym naukowcy SGGW publikowali, cieszące się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród studentów SGGW, wykłady i ćwiczenia. Rektor SGGW przypomniał także wiele inicjatyw, które Uczelnia podjęła i które z pewnością będą sprzyjać jej rozwojowi i prowadzeniu nowatorskich prac badawczo-rozwojowych nie tylko w zakresie szeroko rozumianych nauk rolniczych, ale również nauk ścisłych, przyrodniczych, społecznych i inżynieryjno-technicznych.
Głos zabrał również Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W swoich słowach odwołał się do bogatej historii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, a także jej tradycji sięgającej Instytutu Agronomicznego. Kończąc wystąpienie Prezydent RP powiedział: „Szanowni Państwo, mam nadzieję, że ten rok akademicki – mimo niestety wznoszącej się kolejnej fali koronawirusa – będzie rokiem przebiegającym bardziej normalnie niż poprzedni. Mam nadzieję, że studenci będą mogli spotykać się ze swoimi rówieśnikami oraz wykładowcami. Ma to istotne znaczenie nie tylko ze względu na edukację i jej jakość, ale także w wymiarze społecznym – ze względu na budowanie wspólnoty w ramach uczelni. Tego właśnie życzę całej społeczności akademickiej – zwłaszcza studentom, którzy dopiero wstępują w mury uczelni. Aby ten czas, który tutaj spędzą, wspominali później jako jeden z najpiękniejszych okresów swojego życia, który przyniósł im największy pożytek w rozwoju. Życzę Państwu powodzenia i zdrowia. Wszystkiego dobrego dla Uczelni.”
Podczas uroczystości Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wręczył Rektorowi SGGW symboliczny czek na kwotę 4 925 000 zł na utrzymanie aparatury naukowo-badawczej, stanowiska badawczego oraz na utrzymanie specjalnej infrastruktury informatycznej.
Następnie Prorektor ds. Dydaktyki prof. dr hab. Jarosław Gołębiewski dokonał aktu immatrykulacji. Nowo przyjęci studenci oraz przedstawiciel szkoły doktorskiej, którzy w postępowaniu rekrutacyjnym osiągnęli najlepsze wyniki, złożyli przysięgę i tym samym w imieniu wszystkich nowo przyjętych studentów dołączyli do grona społeczności akademickiej SGGW.
Do nowych studentów i doktorantów zwrócili się w swych wystąpieniach także Przewodniczący Rady Uczelnianej Samorządu Studentów SGGW Mateusz Niziołek oraz Przewodnicząca Rady Doktorantów SGGW Aleksandra Giedrowicz życząc swoim kolegom wszelkiej pomyślności.
Podczas inauguracji Rektor SGGW wręczył medale Instytutu Agronomicznego w Marymoncie, którymi Senat Akademicki SGGW uhonorował: prof. Wiesława Bielawskiego, Rektora SGGW w latach 2016-2020 za wybitne zasługi dla rozwoju nauk rolniczych; prof. Henryka Runowskiego, Kierownika Katedry Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw Instytutu Ekonomii i Finansów za szczególny wkład w rozwój ekonomiki rolnictwa i gospodarstw rolnych oraz prof. Jana Żelazo, Kierownika Międzywydziałowego Studium Ochrony Środowiska w latach 1996-2005 za wybitne osiągnięcia w zakresie gospodarki i inżynierii wodnej oraz ochrony środowiska. Rektor SGGW wręczył również Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla SGGW” pracownikom Uczelni: dr hab. Martynie Batorskiej, inż. Renacie Białczak, dr hab. Grażynie Cacak-Pietrzak, prof. dr. hab. Jarosławowi Gołębiewskiemu, inż. Teresie Paprockiej oraz prof. dr. hab. Teresie Zaniewskiej.
Uroczystość inauguracji roku akademickiego uświetnił występ Chóru Kameralny SGGW pod dyrekcją dr. Pawła Choiny oraz Ludowego Zespołu Artystycznego „Promni” pod kierunkiem mgr. Radosława Puszyło.